پترا شهری عجیب که توسط جن‌ها ساخته شده است
کد خبر: ۲۴۹۴۵۷
تعداد نظرات: ۱۷ نظر
تاریخ انتشار: 2022 June 30    -    ۰۹ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۰
شهر پترا در اردن یکی از عجایب هفتگانه در دنیا است که به دلیل جاذبه های دیدنی و جذابی که دارد که جز مقاصد ماجراجویانه و تاریخی گردشگران قرار گرفته است. این شهر دیدنی پر از جاذبه های مرموز و جالبی است که گفته می شود توسط موجودات فرازمینی ساخته شده است.
اگر اهل سفرهای تاریخی و ماجراجویانه هستید پیشنهاد می کنیم که شهر پترا در اردن را برای سفرتان انتخاب کنید، چرا که طبق گفته ی بسیاری این شهر با توجه به ساختار خارق العاده و کنده کاری های خیره کننده ای که در دل صخره های خود دارد از دایره ی قدرت افراد در آن زمان دور بوده و تنها جن ها و فرازمینی ها می توانستند سازنده ی آن باشند. شهر پترا محل حکومت نبطی ها به مدت ۲۰۰ سال بوده و با توجه به شواهد تاریخی و آنچه که از این شهر می توان مشاهده کرد حکومتی باشکوه و پر رونقی را داشته اند. با تمام این تفاسیر شهر پترا در اردن یکی از عجایب هفتگانه دنیاست و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. در ادامه ی این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت همراه با ما باشید تا بیشتر با این جاذبه ی گردشگری آَشنا شوید.
 
 
پترا شهری عجیب که توسط جن‌ها ساخته شده است
 
شهر پترا در اردن یکی از عجایب هفتگانه در دنیا است که به دلیل جاذبه های دیدنی و جذابی که دارد که جز مقاصد ماجراجویانه و تاریخی گردشگران قرار گرفته است. این شهر دیدنی پر از جاذبه های مرموز و جالبی است که گفته می شود توسط موجودات فرازمینی ساخته شده است. پترا یک کلمه یونانی است که معنی صخره دارد و از آنجایی که در میان صخره هاست به آن پترا می گویند. فکر می کنید چرا این شهر تا این حد باشکوست چون حکومت نبطی ها به مدت ۲۰۰ سال در این شهر حکومت کردند و اینجا را پر رونق و باشکوه ساختند. این شهر از عجایب هفتگانه دنیاست و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.
 
 
 
در میان جاذبه هایی که شهر پترا در اردن داراست، قصر البنت یکی از جذاب ترین جاهایی است که عده ای ساخت آن را کار موجودات فرازمینی می دانند، موجوداتی که مدتی را هم در این قصر ساکن بودند و بعد از سال ها ناپدید شدند. حتی محلی ها هم این منطقه را کار موجودات ماورائی می دانند و می گویند شب ها صداهای عجیبی از اینجا به گوش می رسد همین حرف ها باعث شده تا هیچ توریستی در هنگام شب به این ناحیه نرود. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از جاذبه های پترا بیشتر بدانید
 
 
در جنوب کشور اردن، و در میان بیابان های کوهستانی آن، شهر باستانی و بسیار زیبا و مرموز پترا واقع شده است. برخی افسانه ها می گویند که این شهر توسط جن ها ساخته شده و به تسخیر آن ها در آمده. پترا در داخل کوه ساخته شده و در واقع صخره های سرخ رنگ کوه را تراشیده و این شهر را ساخته اند.  برای اینکه به شهر پترا بروید چند مسیر را می توانی انتخاب کنید. اول اینکه از سمت شمال اردن به پترا بروید که مسیری هموار و مسطح انتظار شما را می کشد. دومین گزینه شما،‌ حرکت از سمت جنوب است که باید از میان دشت پترا و کوه هارون عبور کنید. ولی امروزه گردشگران مسیر جدیدتری را که از سمت شرق می گذرد انتخاب می کنند، چراکه این مسیر از تنگه ی سیق می گذرد؛ تنگه ای باریک و زیبا که به جذابیت های بازدید شما از پترا قطعاً‌ می افزاید. معماری و گذشته‌ منحصر به فرد این شهر باعث شد تا در میراث جهانی یونسکو ثبت شود. جالب است بدانید شهر پترا در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید به حساب آمد.
 
پترا شهری عجیب که توسط جن‌ها ساخته شده است
 
حکومت نبطی ها در شهر پترا
تمدن ها و حکومت های بزرگی در طول تمامی اعصاری که بشر بر روی کره ی خاکی زندگی می کرده نیز در جهان به وجود دارد و از بین رفته و تنها آثاری از آن ها برای آیندگان باقی مانده است که یک نمونه از حکومت نبطی ها است. این حکومت در ساحل شهر عسقلان در غرب فلسطین امروزی نیز بوده و تا صحرای شام در شرق نیز ادامه داشته است. شهر پترا در اردن حلقه ی اتصال میان تمدن های بین النهرین، سرزمین شام و شبه جزیره ی عربستان و مصر بوده است. به دلیل موقعیت جغرافیایی این شهر از لحاظ اقتصادی رونق فراوانی داشته و اکثر کاروان ها از این شهر عبور می کردند؛ نبطی ها در شکل گیری دبیره یا همان خط عربی نقش پر رنگی داشته اند.
 
پایان حکومت نبطی ها در سال ۱۰۵ میلادی زمانی که رومی ها به پترا حمله کردند، این شهر تحت محاصره آن ها درآمد و آب بر روی مردمان شهر پترا بسته شد، از همین رو بعد از گدشت تنها چند روز توانستند این شهر را فتح کنند. بعد از فتح رومیان تغییرات زیادی را در شهر اعمال کردند که از جمله ی آن ها تغییراتی بوده که در زمینه فرهنگ و پوشش مردم آن کشور نیز بود.
 
معماری خارق العاده ی شهر پترا در اردن
با توجه به منحصر به فرد بودن معماری که شهر پترا در اردن جنس تمام دیوارها و بناها از سنگ و صخره های قرمز رنگ که سبب شده جذابیت آن برای گردشگران بیشتر است. مجمموعه بناهایی که در این شهر وجود دارد، مکان های عبادتی، سالن های بزرگ، استراحتگاه زیبا نیز هستند که همگی نشانده عظمت شهر پترا و حکومت شکوهمند نبطی ها در مدت ۲۰۰ سال حکومتی بوده است که در این شهر داشته اند. در ارتفاعات جبل الهارون، در نزدیکی شهر آرامگاه برادر حضرت موسی، هارون واقع شده است. آمفی تئاتری به سبک معماری رومی در قسمتی از شهر ساخته شده که گنجایشی برابر ۳ هزار نفر دارد.
 
این شهر باستانی امروزه هزاران گردشگر را از سراسر دنیا به اردن می کشد و گردشگران را به سفری تاریخی می برد . محققان و مورخان به پترا می آیند و تحقیق می کنند و هر دفعه به حقایق جالبی دست پیدا می کنند .
 
 
 
تعدادی از جاذبه های باقی مانده در شهر پترا
صومعه | The Monastery
یکی از بزرگترین بناهای تاریخی که در شهر پترا در اردن می توانید مشاهده کنید، صومعه است که ۴۷ متر عرض و ۴۸ متر ارتفاع دارد. از این بنا برای برگزاری جلسه های مذهبی استفاده می شده و دیوار پشتی آن که رو به حیاط های عقبی است کلمه صومعه به زبان عربی بر روی دیوار آن نوشته شده است.
 
آرامگاه سرباز رومی و سالن تشییع | The Tomb of the Roman Soldier and Funeral Ballroom
با توجه به شواهد تاریخی که اخیرا بدست آمده معماری این بنا بسیار جالب و هیجان انگیز بوده است. این آرامگاه از طریق یک حیاط با دو ساختمان تاریخی در هر دو طرف خود نیز راه ارتباطی دارد.
 
کلیسا | Church
ساختمان کلیسا در شهر پترا در اردن دومین کلیسایی است که بعد از آرامگاه URN ساخته شد و ساختمان آن دارای راهروهای ۲۸ متر و ۱۷متری، حیاط و برجک و اتاق هایی در سمت شمال و شرق می باشد.
 
 
عبادتگاه بزرگ | The Great Temple
یکی از مشهورترین بناهایی که در شهر پترا در اردن وجود دارد عبادتگاه بزرگ است که کاوش گران از سا ۱۹۹۳ عملیات باستان شناسی را بر روی آن آغاز کرده اند و این تحقیقات تحت نظارت Antiquates نیز انجام شده است. این بنا یکی از پر بازدیدترین بناهای شهر پترا در بین گردشگران محسوب می شود.
 
باب ال سیق | Bab Al Siq
Siq در زبان عربی به معنای دروازه است، آنچه که در این محدود می توانید مشاهده کنید سه بلوک عظیم است که از دل صخره های قرمز رنگ پترا به سمت بیرون تراشیده شده است. در بالای این بنا چهار آرامگاه از اهرام “نافش” را مشاهده خواهید کرد نماد کسانی است که در دل کوه ها دفن شده اند.
 
 
خزانه داری | The Treasury (Al Khazna)
وقتی که از دروازه ی شهر پترا عبور کردید چشم شما به بناهای تاریخی و ارزشمند دیگری می افتد که یکی از آن ها خزانه داری است که ارتفاع آن چیزی حدود ۴۰ متر است. بر اساس روایات موجود این بنای عظیم در شهر پترا در اردن گنجینه ی فرعون بوده است.
 
 
سد | The Dam
در سال ۱۹۶۴ توسط حکومت نبطی ها سدی ساخته شده تا آب و سیلاب هایی که توسط بارش های فصلی در این منطقه به وجود می آمد نیز در آن ذخیر شود و از آن آب برای زندگی خودشان نیز بهره ببرند. همانطور که در متن بالا ذکر کردیک این شهر شکوهمندی خاصی داشته است.
 
تئاتر | The Theatre
در کنار کوه در پای مقبره قدیمی، یک سالن آمفی تئاتر ساخته شده است که شامل سه ردیف صندلی و هفت پله برای بالا رفتن می شده و ظرفیت پذیرش ۴۰۰۰ تماشاگر را نیز داشته است.
 
 
نابودی در کمین شهر پترا در اردن
با تمام تفاسیری که در بالا درباره شهر پترا در اردن گفتیم، این شهر دیدنی و جذا در خطر نابودی و از بین رفتن به صورت کامل است و از جمله دلایل آن طوفان های شن، باران های فصلی و بالا رفتن غلظت نمک و تاثیر آن ها بر روی سنگ ها  و همچنین از همه مهمتر حضور بالای گردشگرانی که برای بازدید به این شهر سفر می کنند، باعث شده تا پترا بسیار آسیب پذیر شود.
 
با تمام تلاش های زیادی که برای نجات شهر پترا در اردن از نابودی انجام گرفته سازمان جهانی در تکاپو است تا این وضعیت را بهبود بخشد و از تخریب این جاذبه های منحصر به فرد جلوگیری نماید. باستان شناسان با استفاده از چسب های زد آب و نصب آن ها بر روی دیوار های شهر و صخره ها سعی دارند از نفوذ آب جلوگیری کنند و همین طور با تغییر دادن جهت باد و میزان قدرت آن کمی از تخریب شدن پترا و فرسایش بیش از اندازه کاسته اند.
 
وزارت جهانگردی و دانشگاه یرموک کشور اردن با کنترل کردن و محدود کردن میزان بازدید کنندگان قدم هایی برای حفظ این شهر تاریخی برداشته اند .
 
 منبع: مجله گردشگری الی گشت

 

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
9
27
بر باد خرافات بدمید که نانتان در این است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
3
25
جن چه شکلیه ؟ شما جن دیده اید ؟ اگر ندیده اید چطور میدانید فقط جن ها از عهده ساخت این شهر بر می آیند
پاسخ ها
سید حمید
| |
۱۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
جن وجود دارد طبق گفته قران و اگر با قران مشکل دارید حرفی نیست
متین
| |
۰۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
آره من دیده ام و تعداد زیادی را دیده ام، قدرت صدای جن به قدریست که درون جنگل که بوده ام صدای خنده اش ساعت ها تماام جنگل را فرا گرفته بود وقتی من و برادرم و دوستم شبی را در کلبه ای وسط جنگل هیرکانی سپری کردیم و به حدی اذیتمان کرد ساعت ها که در تاریکی دم صبح سوار ماشین شدیم و برگشتیم
بارها مرا اذیت کرده اند و قصد آزار مرا داشتند اما قدرت انسان ها بی نهایت فراتر از جنیان است و کسانی ک به قدرت درونی خود پی بردند جنیان قادر به آزار آنها نیستند
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
8
37
آیا میدانید به لطف سیاست خارجی خوب و فعالیتهای بشردوستانه مون در خاور میانه، ویزای اردن رو هم نمیتونیم دریافت کنیم؟
حالا جن ساخته باشدش یا اوس حسن بنا!
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
اگه سواد بصیرت سیاسی و دشمن شناسی شما قوی بود، سیاه نمایی نمی کردی!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
1
12
قیمت هارااعلام نکردین
گلادیاتور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
3
8
چه مزخرفاتی در مورد جن ها و فرازمینی ها بخورد مردم میدید
پاسخ ها
ناشناس
| |
۰۷:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
دو
ام یک عده در ترویج خرافه است
سید مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
16
5
قطعا چون در ازمنه قدیم بین النهرین و شمال آفریقا و بخش های زیادی از آسیا جزو قلمرو امپراطوری بزرگ ایران بوده .قطعا اینهم مثل خیلی از آثار امپراطوری ساسانیان مال ایران بوده مثل طاق کسری یا طاق بستان و نقش رستم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
3
11
راستی بقالی سر کوچه اوس حسن بنا . روغن دونه ای صد هزار تومن میده
داش اقا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
2
1
جزو عجایب هفتگانه است؟؟؟؟ بشمر ببینم هفتا رو
حسام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
2
2
متوهم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
3
4
این بناهای عظیم توسط مهندسین امپراتوری تارت آریا ساخته شده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
5
2
خسته نباشید میگم به هموطنانی که در همه چیز متخصص اند و فقط نظر میدن و هر خبری رو اگه در مورد کچلی هم باشه، به همه چیز از جمله گرونی، انرژی هسته ای، حضور منطقه ای، حجاب، اختلاس، پوتین، چین و... ربط میدن. شیر مادر و نون پدر حلالتون.!!
کسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
1
4
عزیزان در ای موارد که ابهاماتی برای سازنده گان ویا پیدایش تاریخ بر خوردید کورش کبیر نواده محترم بریتانیای کبیر را دخیل فرمایید
حجت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۶
0
0
سلام آقا یا خانم نویسنده اینهمه نوشتی آنهم با تکرار دریغ از چند تا عکس ،،،
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر