زندگی دوباره بطری‌های پلاستیکی
کد خبر: ۲۴۳۶۴۳
تاریخ انتشار: 2022 May 02    -    ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۵
هر دقیقه یک میلیون بطری پلاستیکی در سراسر جهان فروخته می‌شود که تنها یک‌ دوم آنها بازیافت می‌شوند و باقی به دریاها می‌ریزند. استفاده از زباله‌های بازیافتی در تولید کفش و کیف و لباس و مصالح ساختمانی رو به گسترش است.

زندگی دوباره بطری‌های پلاستیکیتابناک باتو ــ هر دقیقه یک میلیون بطری پلاستیکی در سراسر جهان فروخته می‌شود که تنها یک‌ دوم آنها بازیافت می‌شوند و باقی به دریاها می‌ریزند. استفاده از زباله‌های بازیافتی در تولید کفش و کیف و لباس و مصالح ساختمانی رو به گسترش است. 

 

زندگی دوباره بطری‌های پلاستیکی

برای تولید یک پلوور پشمی پلار به ۱۶ بطری پلاستیکی نیاز است که تقریباَ مشابه آن پتوهای پشمی هستند که صددرصد از مواد پولی‌استر ساخته شدهاند. آن پارچه‌هایی که از الیاف پلی‌استر بافته میشوند، حامل الکتریسته ساکن‌اند اما به گفته انستیتوس سنجش کیفیت مواد، این شوک‌های کوچک الکتریکی خطری برای انسان ندارند.

زندگی دوباره بطری‌های پلاستیکی

درپوش بطری‌های پلی اتیلن شالوده تولید ریزدانه‌های گرانول را تشکیل می‌دهند که ازجمله در تولید سپر و چراغ جلو ماشین اوپل مدل "آدم" (Adam) به کار رفته است. هر سال شرکت خودروسازی اوپل ۴۵هزار تن مواد بازیافتی را در محصولات جدیدش به کار می‌گیرد.

زندگی دوباره بطری‌های پلاستیکی

از بازیافت اپلی اتیلن می‌توان محصولات و لوازم اداری مانند سبد یا پوشه تولید کرد.

زندگی دوباره بطری‌های پلاستیکی

حدود یک چهارم از بطریهای پلاستیکی کهنه و دورریز قابلیت تبدیل به بطری‌های جدید را دارند. برای تولید این بطری‌ها ابتدا ریزدانه‌های پلاستیکی ذوب شده به شکل پاره‌های استوانه‌ای شکل درمی‌آیند. سپس در روندی حرراتی، با دمایی حدود ۲۵۰ سانتیگراد، این پاره‌ها به بطری‌های پلاستیکی تبدیل می‌شوند.

زندگی دوباره بطری‌های پلاستیکی

برای آنکه بطری‌های پلی اتیلن کهنه و دورریز تبدیل به الیاف پلی استر شوند، ابتدا می‌باید طی روندی آنان را خرد کرد و به شکل ریزدانه درآورد و پس از روند رنگزدایی این ریزدانه‌های رنگارنگ، آنان را به الیاف نازک پلی استر تبدیل کرد. این ماده مصنوعی کاربرد متنوع بسیاری در انواع صنایع دارد.

زندگی دوباره بطری‌های پلاستیکی

این شلوار زنانه که برشی تنگ و باریک دارد و برگرفته از مدل کلاسیک ۵۰۴ شلوار مردانه است، از الیافی ساخته شده که ٪۲۰ آن از بطری‌های پلاستیکی تهیه شده‌اند. برای تهیه هر شلوار جین به طور متوسط ۸ بطری پلاستیکی به کار رفته است.

زندگی دوباره بطری‌های پلاستیکی

در روند بازیافت بطری های پلاستیکی کهنه و دورریز پلی اتیلن یا دیگر محصولات مواد مصنوعی، ماده‌ای تولید می‌شود که نوع دیگری از مواد ساختمانی است. در سنگ‌نماهای ساختمان‌های اکو یا "ساختمان‌های سبز" کشور تایوان، یک ونیم میلیون از ذرات چنین ماده‌ای به کار رفته است.

زندگی دوباره بطری‌های پلاستیکی

شرکت آدیداس کفشی را به بازار عرضه کرده که با بهره‌گیری از زباله‌های پلاستیکی تولید شده است. ۱۱ بطری پلاستیکی شناوردر اقیانوس به کار رفته تا یک جفت از این کفش‌ها ساخته شود. ٪۹۵ از رویه این کفش از پلاستیک صیدشده از آب‌ها تشکیل شده است. کف کفش از لاستیک طبیعی است، اما بند آن از بطر‌ی‌های پلی اتیلن بازیافتی.

زندگی دوباره بطری‌های پلاستیکی

شرکت سوئدی ايکیا، تولیدکننده و فروشنده مبلمان خانه، از بازیافت بطریهای پلاستیکی پلی اتیلن برای روکش‌های مصنوعی (یا فویل) آشپزخانه مدرن خود به نام کونگزباکا (Kungsbacka) استفاده کرده است. کل روکش این آشپزخانه مدرن از موادبازیافتی ساخته شده و برای ساخت روکش سیاهرنگ هر قطعه ۴۰ در ۸۰ سانتیمتری آن نیز، از ۲۵ بطری نیم لیتری پلی اتیلن استفاده شده است.

منبع: دویچه وله

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر