خطرات «مه مغزی» بعد از ابتلا به کرونا چیست؟
کد خبر: ۲۳۴۹۶۶
تاریخ انتشار: 2022 January 29    -    ۰۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
کرونا بر روی افراد مختلف، تاثیرات مختلفی دارد. علائم کووید ۱۹ می‌تواند سردرد، سرفه مداوم، از دست دادن حس چشایی یا بویایی باشد. یکی دیگر از علائم عجیب این بیماری عارضه‌ای است که از آن با عنوان «مه مغزی» یاد می‌شود. تا به حال پژوهش‌های جامعی درباره‌ی این عارضه به عنوان یکی از علائم کرونا انجام نشده و تحقیقات همچنان ادامه دارد.

خطرات «مه مغزی» بعد از ابتلا به کرونا چیست و آیا برای آن درمانی وجود دارد؟

خطرات «مه مغزی» بعد از ابتلا به کرونا چیست و آیا برای آن درمانی وجود دارد؟«تابناک با تو» - کرونا بر روی افراد مختلف، تاثیرات مختلفی دارد. علائم کووید ۱۹ می‌تواند سردرد، سرفه مداوم، از دست دادن حس چشایی یا بویایی باشد. یکی دیگر از علائم عجیب این بیماری عارضه‌ای است که از آن با عنوان «مه مغزی» یاد می‌شود. تا به حال پژوهش‌های جامعی درباره‌ی این عارضه به عنوان یکی از علائم کرونا انجام نشده و تحقیقات همچنان ادامه دارد.

سرویس سلامت همگانی انگلستان این عارضه را این طور تعریف می‌کند: «مشکلاتی در حافظه و تمرکز». مطالعه‌ای که در نشریه The Lancet منتشر شده نشان می‌دهد که ۸۸ درصد از ۳.۷۶۲ نفری که درباره‌ی علائم طولانی مدت شان با آن‌ها مصاحبه شده از نوعی مه مغزی و یا مشکلات مرتبط با حافظه رنج می‌برده اند.

مشخص شد که افرادی که به این مشکلات دچار شده بودند، لزوما بیماران مسن نبودند. مطالعه مذکور توضیح می‌دهد: «اختلال شناختی یا مشکلات حافظه در تمامی گروه‌های سنی دیده می‌شد.»

خطرات «مه مغزی» بعد از ابتلا به کرونا چیست و آیا برای آن درمانی وجود دارد؟

گاهی اوقات افراد مدتی طولانی پس از ابتلا به کرونا همچنان علائم را از خود بروز می‌دهند. برخی از این علائم جزئی هستند، اما در برخی موارد افراد برای بازگشت به زندگی عادی نیاز است تلاش‌های بسیاری بکنند.

سرویس سلامت همگانی انگلستان علائم درازمدت کووید ۱۹ را چنین برمی شمارد:

*خستگی مفرط
*تنگی نفس
*درد یا فشار در قفسه سینه
*مشکلات حافظه و تمرکز (مه مغزی)
*مشکلات خواب (بی خوابی)
*تپش قلب
*سرگیجه
*گزگز شدن
*درد مفاصل
*افسردگی و اضطراب
*وزوز گوش، گوش درد
*حالت تهوع، اسهال، شکم درد، از دست دادن اشتها
*دمای بدن بالا، سرفه، سردرد، گلودرد، تغییر در حس بویایی یا چشایی

خطرات «مه مغزی» بعد از ابتلا به کرونا چیست و آیا برای آن درمانی وجود دارد؟

سرویس سلامت همگانی انگلستان برای اشخاصی که دچار مه مغزی هستند توصیه‌های مفیدی دارد: داشتن سبک زندگی سالم از اهمیت فراوانی برخوردار است. پس اگر سیگاری هستید، آن را ترک کنید و رژیم غذایی متعادلی داشته باشید.

به اندازه کافی بخوابید و بدن تان را هیدراته نگه دارید. معاشرت با دیگران از سایر کار‌های مفیدی است که می‌توانید انجام دهید. از مشروبات الکلی استفاده نکنید و به طور مرتب ورزش کنید. مراقبه و مدیتیشن نیز می‌تواند مفید فایده باشد.

منبع: روزیاتو

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر