مالک کره ماه کیست؟
کد خبر: ۲۳۳۸۹۲
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: 2022 January 13    -    ۲۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴
هنوز هیچ دولت یا شرکتی ادعای مالکیت بر ماه را مطرح نکرده است؛ اما بعید نیست دیر یا زود، کسی خود را مالک بخشی از کره ماه و منابع موجود در آن بخواند.
هنوز هیچ دولت یا شرکتی ادعای مالکیت بر ماه را مطرح نکرده است؛ اما بعید نیست دیر یا زود، کسی خود را مالک بخشی از کره ماه و منابع موجود در آن بخواند.
 
همه ما با مفهوم مالکیت روی زمین آشنا هستیم. هر قطعه زمین، مالکی دارد که می‌تواند یک شخص، شرکت یا دولت باشد. کلیه حقوق آن زمین هم متعلق به مالک است. اما مالک کره ماه کیست؟ اگر بخواهیم در یک کلمه پاسخ دهیم، باید بگوییم هیچکس!
 
مفاد پیمان ماورای جو که در سال ۱۹۶۷ توسط سازمان ملل متحد تدوین شد، می‌گوید فضای خارج از جو زمین متعلق به هیچ کشوری نیست. این پیمان به طور خاص از کره ماه هم اسم برده است:
 
حق اکتشاف و استفاده از فضای ماورای جو، شامل کره ماه و سایر اجرام فضایی، باید برای همه کشورها محفوظ باشد؛ بدون هرگونه تبعیضی!
 
از منظر حقوقی، این یعنی هیچ کشوری نمی‌تواند ادعای مالکیت بر ماه را داشته باشد. اگرچه برخی کشورها پرچم خود را روی آن برافراشته‌اند؛ اما این یک اقدام نمادین است، نه سندی بر مالکیتشان!
 
مالک کره ماه کیست؟
 
در واقع، وضعیت مالکیت ماه را می‌توانیم به قاره جنوبگان تشبیه کنیم که حضور و فعالیت‌های تحقیقاتی برای همه کشورها آزاد است؛ ولی کسی نمی‌تواند روی آن ادعای مالکیت داشته باشد.
 
به صورت تئوری، این خیلی عادلانه و نجیبانه به نظر می‌رسد؛ اما در عمل چطور؟ اخیرا علاقه به معدن‌کاری و استخراج منابع ماه، رو به افزایش گذاشته است. هنوز هیچ دولت یا شرکتی چنین کاری نکرده؛ اما بعید نیست دیر یا زود، کسی خود را مالک بخشی از کره ماه بخواند.
 
حتی ناسا از شرکت‌های خصوصی دعوت کرده است تا برنامه‌های خود را برای استخراج یخ از ماه ارائه دهند. یکی از ایده‌ها این است که یک فرودگر رباتیک در قطب جنوب ماه فرود بیاید و با دریل‌کاری، یخ استخراج کند.
 
پس می‌بینید که علاقه شدیدی هم از سوی سازمان‌های فضایی و هم از سوی شرکت‌های خصوصی برای حضور و معدن‌کاری در ماه وجود دارد.
 
در سال ۲۰۱۵ دولت آمریکا قانونی را وضع کرد که به کمپانی‌ها اجازه می‌دهد منابع استخراج شده از کره ماه را بفروشند. در سال ۲۰۲۰ هم یک فرمان اجرایی برای تحکیم حق استفاده از منابع فضایی، از جمله ماه امضا شد.
 
کشورهای دیگری نیز به منابع کره ماه نظر دارند که می‌توانیم از چین و روسیه مثال بزنیم. شرکت‌های خصوصی علاقه‌مند هم که روز به روز بیشتر می‌شوند.
 
اظهار نظر درباره قانونی بودن یا نبودن چنین برنامه‌هایی، پیچیده است؛ کمااینکه همین حالا بر سر انطباق برنامه‌های ناسا با قوانین بین‌المللی، بحث وجود دارد. در واقع، مانند بسیاری از موضوعات قانونی دیگر، نمی‌توان صرفا با یک بله یا خیر پاسخ این پرسش را داد.
 

حالا که دور تازه‌ای از ماموریت‌های فضایی ماه-محور در راه است، باید دید جامعه جهانی چگونه موضوع جنجالی مالکیت بر فضا را حل و فصل خواهد کرد.

گجت نیوز

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
8
4
من سندش رو زدم به نام همسر خوشگلم. دوست دارم میشا جونم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۳
2
4
اگه بجای اینکه پولهامون را تو بورس گذاشته بودیم ، کره ماه زمین خریده بودیم، الان کلی استفاده میکردیم. بخشکی شانس
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
2
1
اگر ریا نباشه بابام گفته کره ماه بعد از من مال خودت ،رضا صفایی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
5
4
ما مسلمونا تو ماه رمضان نمی فهمیم کی هلال ریویت شده این کفار منابع ماه را استخراج می کنند این کجا و آن کجا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
4
5
مالک که معلومه همه این آبادی و آبادی های دیگه مالکش کدخداست
ما هم قبلا یه کلید ازش داشتیم
از بس باهاش قفل ها رو باز کردن فشار اومد بهش شکست.
الان بچه ها رو فرستادیم وین یه کلید از کدخدا بگیرن.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر