الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟
کد خبر: ۲۳۳۸۷۱
تاریخ انتشار: 2022 January 14    -    ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

در این میان گاهی خود نویسنده کاراکتری را بر پایه یک شخصیت حقیقی خلق کرده، و گاهی این بازیگر است که در نقش‌آفرینی‌اش از یکی از مشاهیر الهام گرفته است. یکی از موارد این‌چنینی، کاراکتر “شرک” است که پیشتر هم در یک پزشک مطلبی راجع به آن خوانده‌اید.

۵ دمنوشی که پوست را جوان نگه می‌دارند«تابناک با تو» - بسیار پیش آمده که بر اساس زندگی اشخاص صاحب‌نام فیلمی ساخته شده، اما در برخی از موارد نیز کاراکتری سینمایی «الهام گرفته» از یک فرد معروف است و بازتاب تنها «بخش»‌هایی از زندگی و شخصیت اوست. در این میان گاهی خود نویسنده کاراکتری را بر پایه یک شخصیت حقیقی خلق کرده، و گاهی این بازیگر است که در نقش‌آفرینی‌اش از یکی از مشاهیر الهام گرفته است. یکی از موارد این‌چنینی، کاراکتر “شرک” است که پیشتر هم در یک پزشک مطلبی راجع به آن خوانده‌اید. فهرست تعدادی از کاراکتر‌های خیالی سینمایی و شخصیت‌های واقعی الهام‌بخش آن‌ها به شرح زیر است:

دون ویتو کورلئونه در پدرخوانده

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

بر خلاف باور رایج، کاراکتر مقتدر، گیرا و کاریزماتیک دون کورلئونه که نقش او در فیلم توسط مارلون براندو و رابرت دنیرو ایفا می‌شود، از یک رئیس مافیای خشن برداشت نشده است، بلکه الهام‌بخش این شخصیت، مادر ماریو پوزو نویسنده این اثر بوده است. به گفته وی: “هر زمان که پدرخوانده دهانش را باز می‌کرد من صدای مادرم را می‌شنیدم. ”

کاپیتان جک اسپارو در دزدان دریایی کارائیب

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

در این فیلم دپ از یک شخصیت حقیقی برای خلق کاراکتر پرانرژی و شوخ و شنگ جک اسپارو الهام گرفته: کیث ریچاردز گیتاریست گروه موسیقی راک “رولینگ استونز”. او در این مورد اینطور گفته: “من به نوعی تصور می‌کردم که در قرن هجدهم دزدان دریایی مانند ستارگان راک اند رول بوده‌اند، و وقتی به ستارگان راک اند رول فکر می‌کنم، بزرگ‌ترین و پرجذبه‌ترین ستاره برای من، کیث ریچاردز است. ” جالب اینکه بعد‌ها خود ریچاردز هم در نقش پدر اسپارو به گروه بازیگران دزدان دریایی کارائیب پیوست.

جیمز باند

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

یان فلمینگ نویسنده، این شخصیت را بر اساس فردی که به خوبی می‌شناخت بنا نهاد: خودش. فلمینگ که در طی جنگ جهانی دوم به عنوان افسر اطلاعاتی نیروی دریایی خدمت کرده بود، از تجربیات شخصی‌اش برای خلق کاراکتر جیمز باند در رمان “کازینو رویال” و بقیه رمان‌های این مجموعه بهره برد. بسیاری از خصایص، سلیقه‌ها، رفتارها، و برند‌های موردعلاقه جیمز باند مانند خود فلمینگ است.اما فلمینگ در خلق جنبه‌های گوناگون شخصیت باند از بسیاری از مامورانی که با آن‌ها همکار بوده نیز الهام گرفته، که در این میان مهم‌ترین فرد، Dusan Popov جاسوس دوجانبه یوگسلاو است. او هم مانند جیمز باند نه تنها به دلیل مهارت‌هایش در جاسوسی، که به خاطر زنبارگی و جذابیت غیر قابل مقاومتش نیز شهره بوده است. در سال ۲۰۰۷ مستندی به نام True Bond راجع به این شخصیت جنجالی ساخته شد.

فلمینگ نام کاراکترش را از پرنده‌شناسی به نام جیمز باند وام گرفت. درباره منشا شماره ۰۰۷ دو احتمال ذکر شده است. احتمال اول این است که فلمینگ آن را از جاسوس و دانشمند انگلیسی، جان دی، الهام گرفته که نامه‌هایش به ملکه الیزابت اول را با عنوان ۰۰۷ (با یک ۷ کشیده) امضا می‌کرد به این معنا که فقط خود ملکه باید نامه را بخواند. مورد دوم به یکی از دستاورد‌های کلیدی بخش اطلاعات نیروی دریایی انگلیس برمی‌گردد: رمزگشایی از یکی از مدارک آلمانی‌ها با کد ۰۰۷۵، که یکی از عواملی بود که باعث ورود آمریکا به جنگ شد. در صورتی که مدرکی با کد ۰۰ شماره‌گذاری می‌شد، به این معنا بود که مدرک شدیدا محرمانه است، و به قول “بن مکینتایر” روزنامه نگار، برای هر فرد آشنا به تاریخ اطلاعات، ۰۰۷ نماد بالاترین دستاورد اطلاعاتی ارتش بریتانیاست.

زورو

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

الهام‌بخش این قهرمان مردمی و محبوب که در بسیاری از آثار ادبی و سینمایی هم ظاهر شده، قهرمانی محلی مکزیکی یا شیلیایی به نام خواکین ماریه‌تاست که به “رابین هود الدورادو” معروف بوده است. در روایتی گفته می‌شود که ماریه‌تا و دار و دسته‌اش، پنج خواکین، در کالیفرنیا به مسافران و واگن‌های قطار حمله می‌کردند. اما در مورد اینکه او راهزن بوده یا میهن‌پرست، روایات مختلفی موجود است.
در فیلم نقاب زورو نیز شخصیتی به همین نام وجود دارد که برادر آلهاندرو موریه‌تا با بازی آنتونیو باندراس است. آلهانرو پس از به قتل رسیدن برادرش تصمیم می‌گیرد که جنگجویی شکست‌ناپذیر شود.

ریموند ربیت (رین‌من) در فیلم مرد بارانی

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

این فیلم زیبا را کمتر کسی هست که ندیده باشد. رین‌من با بازی فوق‌العاده داستین هافمن، بیمار اوتیستیکی است که به سندروم ساوانت نیز مبتلاست. وی علاوه بر محدودیت‌های اجتماعی و ارتباطی که این بیماری به او تحمیل می‌کند دارای توانایی‌های خارق‌العاده‌ای هم هست: توانایی‌های محاسباتی بالا و حافظه بسیار قوی.
بری مارو نویسنده کتاب، شخصیت رین‌من را از فردی به نام کیم پیک که به سندروم ساوانت مبتلا بود، الهام گرفت. البته وقایع زندگی رین‌من ارتباطی به سرگذشت پیک ندارد. کیم پیک که به “مگاساوانت” معروف بود و پس از این فیلم مشهور شد، قادر بود ۹۸% خوانده‌ها، دیده‌ها و شنیده‌هایش را به طور کامل به خاطر آورد (این درصد در فرد عادی ۴۵% است). وی که ۱۲۰۰۰ کتاب را مطالعه کرده و به خاطر سپرده بود (با در نظر گرفتن این نکته که قادر بود هر کتاب را در عرض تنها ۱ ساعت به پایان برساند)، از سن ۱۶-۲۰ ماهگی قادر به خواندن و به خاطر سپردن کتاب‌ها بود. به همه این موارد باید نبوغ موسیقی‌اش را نیز افزود. دانشمندان ناسا وی را بار‌ها مورد مطالعه قرار دادند تا تصویری ۳بعدی از ساختار مغزی‌اش تهیه کنند. وی در سال ۲۰۰۹ سن ۵۸ سالگی درگذشت.

کایزر شوزه در فیلم مظنونین همیشگی

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

شخصیت کایزر شوزه نابغه شیطان‌صفت که نقش او را در فیلم کوین اسپیسی به زیبایی ایفا می‌کند، بر اساس گفته نویسنده فیلمنامه، از فردی به نام جان لیست الهام گرفته شده است. این مرد همسر، مادر، و سه فرزندش را به قتل رساند و سپس ناپدید شد. نقشه او چنان دقیق و بی‌نقص بود که تا یک ماه پس از انجام قتل‌ها هیچکس متوجه ماجرا نشد. وی پس از فرار با یک نام جعلی زندگی تازه‌ای را آغاز کرد و دوباره ازدواج کرد، تا اینکه پس از تقریبا ۱۸ سال بالاخره دستگیر شد. وی در سال ۲۰۰۸ در زندان درگذشت.

پاتریک بیتمن در فیلم روانی آمریکایی

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

بر طبق گفته کریستین بیل که نقش پاتریک بیتمن قاتل خونسرد و روان‌پریش را در این فیلم عهده‌دار است، وی در هنگام ایفای نقش “تام کروز” را در نظر داشته است. برت ایستن الیس نویسنده کتاب نیز مدعی است که الهام‌بخش او در خلق این شخصیت، کروز بوده است! به واقع هم حالات پاتریک بیتمن به طرز خنده آوری یادآور حالات و رفتار اغراق‌آمیز تام کروز است.

کوازیمودو در گوژپست نتردام

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

گوژپشت عاشق‌پیشه و ناشنوای نتردام که ناقوس‌ها را به صدا در می‌آورد، همواره مخلوقی خیالی زاده ذهن ویکتور هوگو تصور می‌شده، اما بر طبق یافته‌های جدید، او خیالی نیست و الهام‌بخش نویسنده برای خلق وی سنگ‌تراش گوژپشتی بوده که در حدود سال ۱۸۲۰ – یعنی چند سال پیش از زمان نگارش کتاب – در کلیسای نتردام کار می‌کرده است. هنری سیبسون مجسمه‌ساز که به همراه بسیاری دیگر در بازسازی کلیسای نتردام دست داشته، در دست‌نوشته‌هایش از ملاقات با سنگ‌تراش توداری به نام Le Bossu یاد می‌کند (در فرانسه به معنای گوژپشت)؛ لقبی که سایرین بر وی گذاشته بودند.
هوگو که به جریان بازسازی کلیسا بسیار علاقه‌مند بود، بر طبق مدارک یافته شده به احتمال قوی گوژپشت مذکور را می‌شناخته، چرا که شخصیت اصلی رمان بینوایان یعنی ژان والژان (Jean Valjean) در نسخه اولیه کتاب Jean Trejean نام داشت. Trajan یا Trajin مجسمه‌ساز رئیس گوژپشت مذکور بود.

تراویس بیکل در راننده تاکسی

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

الهام‌بخش کاراکتر رابرت دنیرو در فیلم راننده تاکسی، فردی به نام آرتور برمر بود که در سال ۱۹۷۲ به دلیل تیراندازی به فرماندار آلاباما و کاندیدای ریاست جمهوری حزب دموکرات، جورج سی. والاس، و سه شهروند دیگر به ۶۳ سال زندان محکوم شد. برمر در هنگام سوءقصد عینک آفتابی تیره به چشم داشت و سنجاق سینه حمایت از والاس را به لباسش وصل کرده بود، که این ترکیب بسیار شبیه پوشش تراویس بیکل در فیلم است. فیلمنامه‌نویس پل شریدر، از دفتر خاطرات او به عنوان منبع الهام بهره برده است. برمر نیز مانند بیکل سرش را می‌تراشیده و به گفته دوست نزدیکش، عجیب و غیرعادی بوده است.
جورج والاس پس از این سوءقصد دچار فلج از ناحیه کمر به پائین شد. برمر پس از گذراندن ۳۵ سال در سال ۲۰۰۷ از زندان آزاد شد.

ویلی وانکا در فیلم چارلی و کارخانه شکلات‌سازی

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

جانی دپ در گفتگو با الن دی‌جنرس گفته که در ایفای نقش ویلی وانکا، جورج بوش را در حالت شدیدا نشئه تصور کرده است!

فرانک کاستلو در فیلم رفتگان

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

کاراکتر جک نیکلسون در فیلم رفتگان، از وایتی بلگر سردسته اوباش بوستون که گاهی برای FBI نقش جاسوس را نیز ایفا می‌کرد، الهام گرفته شده است. وی پس از مطلع شدن از دستگیری قریب الوقوعش، در سال ۱۹۹۴ از ماساچوست گریخت و به مدت چند دهه از سوی مقامات تحت تعقیب بود، تا اینکه سرانجام در سال ۲۰۱۱ در سانتا مانیکای کالیفرنیا بازداشت شد و هم‌اکنون نیز در زندان به سر می‌برد.

ایندیانا جونز

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

این باستان‌شناس ماجراجو، از شخصیت جئووانی باتیستا بلزونی باستان‌شناس ایتالیایی الهام گرفته شده است، هر چند که این مرد درشت‌هیکل که کشفیات مهمی را نیز در کارنامه دارد، بر خلاف ایندیانا جونز دانشمند نبوده و حتی پس از کشف یک دیوار باستانی و ارزشمند در مصر، تنها برای اینکه ببیند پشت دیوار چیست، کل آن را ویران کرد!

“دود” در فیلم لبوفسکی کبیر

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

برادران کوئن کاراکتر معروف “جف (دود) لبوفسکی” را – که می‌توان گفت محبوب‌ترین کاراکتر مخلوق آنهاست – از جف دود تهیه کننده فیلم و فعال سیـــاسی و عضو گروه ضد جنگ ویتنام به نام Seattle Seven الهام گرفته‌اند.

ادوارد دست قیچی در فیلم ادوارد دست قیچی

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

دپ درباره این شخصیت غریب و دوست‌داشتنی گفته که الهام‌بخش او نوزادان بوده‌اند، چرا که دنیا و شگفتی‌های آن را برای اولین بار می‌بینند و همه چیز برای آن‌ها جدید و جالب و هیجان‌انگیز است. ضمنا تلاش کرده که عشق خالص و بی قید و شرطی را که سگ قدیمی‌اش نسبت به دیگران ارزانی می‌داشت در این شخصیت به نمایش گذارد.

نورمن بیتس در فیلم روانی

الهام‌بخش کاراکترهای سینمایی مشهور چه کسانی بوده‌اند؟

این کاراکتر مخوف و متوهم که دچار بیماری چندشخصیتی بود و با پوشیدن لباس مادرش مهمانان هتلش را به قتل می‌رساند، از یک قانل زنجیره‌ای به نام اد گین الهام گرفته شده است. گین که در سال ۱۹۵۷ دستگیر شد، پس از به قتل رساندن قربانیان بی‌شمارش که همگی زن بودند و مادر درگذشته‌اش را به یادش می‌آوردند، قطعاتی از بدن و پوست آن‌ها را نگهداری می‌کرد و یا برای ساخت وسائل و پوشش‌هایی مورد استفاده قرار می‌داد. یکی از اهداف او این بود که با بر تن کردن پوشش‌هایی که از پوست ساخته شده بود به یک زن تبدیل شود. پس از حکم دادگاه مبنی بر جنون وی، بقیه عمرش را در تیمارستان به سر آورد.

 

یک پزشک

آخرین اخبار