عایق صوتی؛ محافظی در برابر سر و صدای همسایه‌ها
کد خبر: ۲۳۳۶۶۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2022 January 11    -    ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
با توجه به زندگی شلوغ و پر هرج و مرج امروزی، انواع عایق صوتی، یکی از ضروری‌ترین‌ها و مهم‌ترین مصالحی هستند که باید در انواع ساختمان‌ها لحاظ شوند. در قدیم که دیوار‌ها ضخیم‌تر بودند، سقف‌ها بلندتر بودند و خبری از این همه آلودگی ناشی از اصوات مختلف نبود، تعریف انواع عایق صوتی معنایی نداشت.

عایق صوتی؛ محافظی در برابر سر و صدای همسایه‌ها

عایق صوتی؛ محافظی در برابر سر و صدای همسایه‌ها«تابناک با تو» - با توجه به زندگی شلوغ و پر هرج و مرج امروزی، انواع عایق صوتی، یکی از ضروری‌ترین‌ها و مهم‌ترین مصالحی هستند که باید در انواع ساختمان‌ها لحاظ شوند. در قدیم که دیوار‌ها ضخیم‌تر بودند، سقف‌ها بلندتر بودند و خبری از این همه آلودگی ناشی از اصوات مختلف نبود، تعریف انواع عایق صوتی معنایی نداشت.

مقدمه‌ای درباره عایق صوتی

با توجه به زندگی شلوغ و پر هرج و مرج امروزی، انواع عایق صوتی، یکی از ضروری‌ترین‌ها و مهم‌ترین مصالحی هستند که باید در انواع ساختمان‌ها لحاظ شوند. در قدیم که دیوار‌ها ضخیم‌تر بودند، سقف‌ها بلندتر بودند و خبری از این همه آلودگی ناشی از اصوات مختلف نبود، تعریف انواع عایق صوتی معنایی نداشت، اما زندگی امروز فرق دارد و با توجه به ازدیاد اتومبیل‌ها و باریک‌تر شدن ضخامت دیوار و کوتاه‌تر شدن سقف ها، انواع عایق صوتی، جایکاه خاص و ویژه‌ای در زندگی مردم پیدا کرده و به عنوان راه نجاتی برای برقراری آرامش و سکوت در فضای محیط‌های خانگی و کاری، معرفی می‌گردد.

عایق صوتی؛ محافظی در برابر سر و صدای همسایه‌ها

در ادامه محتوا قصد داریم تا شما را با انواع عایق صوتی آشنا کنیم، پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با انواع عایق صوتی، تا انتهای این محتوا ما را همراهی نمایید:


آشنایی با انواع عایق صوتی براساس موقعیت استفاده

عایق صوتی دیوار

دیوار‌ها برای ما مهم‌ترین و امن‌ترین عایقی هستند که می‌توانند ما را از دنیای بیرون و مزاحمت‌ها و مشکلاتی که در این مسیر ایجاد می‌شوند، امن نگه دارند؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین انواع عایق صوتی، عایق صوتی دیواری است که می‌تواند به روش‌های مختلفی اجرا شود.

عایق صوتی دیواری، نه تنها برای منازل و دوری کردن از انواع سر و صدا‌های محیط خانگی و اداری، بلکه حتی برای ایزوله کردن استودیو‌های ضبط صدا نسبت به انواع آوا‌های مزاحم نیز به درد می‌خورند. جالب است بدانید که عایق بودن دیوار‌ها و استفاده از انواع عایق دیواری، هم در برابر صدا‌های موجود در فضا و هم در برابر صدا‌های ناشی از ضربات مکانیکی مانند اسباب کشی‌ها مقاوم هستند و از ورود هر گونه صدای مزاحم به داخل فضا جلوگیری می‌نمایند. در حال حاضر از بهترین عایق‌های صداگیر، پشم سنگ است که به عنوان عایق صدا در انواع دیوار‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عایق صوتی؛ محافظی در برابر سر و صدای همسایه‌ها

البته باید بدانید که گاهی عایق‌های جاذب صدا به صورت روکار بر روی دیوار نصب می‌شوند و از بهترین نمونه‌های عایق‌های صوتی دیوار مشترک روکار می‌توانیم به عایق‌های تخته‌ای اشاره نماییم. از مهم‌ترین و بهترین ویژگی عایق روکار دیوار مشترک این است که اگر فضای کافی برای ساخت یک اتاق در خانه وجود نداشته باشد، با استفاده از عایق صداگیر دیوار مشترک قادر خواهید بود که به راحتی یک دیوار بسازید و اتاقی ضد صدا را ایجاد کنید.

عایق‌های صوتی روکار تنها ۳۰ میلی متر ضخامت دارند، اما لازم است بدانید که بهتر عایق‌های صدا، عایق‌هایی هستند که سنگین بوده و جرم بالایی نیز داشته باشند. از این رو پشم سنگ به دلیل سنگین بودنف می‌تواند بهترین عایقی باشد که در دیوار‌ها استفاده می‌گردد.

عایق صوتی؛ محافظی در برابر سر و صدای همسایه‌ها

عایق صوتی کف

چه کسی فکرش را هم می‌کرد که حتی کف خانه‌های نیز به عایق صوتی نیاز داشته باشد. عایق‌های صوتی بیشتر برای ساختمان‌های چند طبقه انجام می‌شود که کف یک طبقه سقف طبقه‌ی بعدی می‌باشد. برای این کار از متریال مختلفی در انواع گوناگونی می‌توان استفاده نمود.

عایق صوتی سقف

بهترین عایقی که برای سقف‌ها می‌توان استفاده کرد، عایقی است که انرژی صوتی و ارتعاشات را در سقف خانه کنترل کند و از انتقال صدا از این طریق جلوگیری حاصل کند. برای این کار، متریالی که چگالی بالایی دارند، بهترین گزینه خواهند بود.

البته در کنار این موارد، باید به مواردی همچون جنس سقف خانه شما که بتنی است یا چوبی و یا آجری، صدا‌های آزاردهنده از کدام قسمت‌های خانه وارد می‌شوند، نوع صدا چیست یعنی صدای تلویزیون، صحبت کردن یا صدا‌های ضربه ای؟ میزان بلندی صدا چقدر است؟ از عایق صوتی روکار سقف استفاده شود یا توکار؟ نیز دقت داشته باشید تا بتوانید انتخاب درستی را برای عایق کاری سقف انجام دهید.

عایق صوتی؛ محافظی در برابر سر و صدای همسایه‌ها

انواع عایق صوتی بر اساس متریال اولیه

پشم سنگ

پشم سنگ به عنوان یکی از پرکاربردترین عایق‌های صوتی از نوعی سنگ آذرین به نام بازالت که بازمانده فعالیت‌های آتشفشانی است، تولید می‌شود. این عایق علاوه بر اینکه عایق صوت باشد، می‌تواند همانند عایقی در برابر حریق و حرارت نیز عمل کند.

یکی از مهم‌ترین خاصیت‌هایی که برای پشم سنگ توصیف می‌شودف خاصیت نارسانا بودن آن است که به هیچ وجه جریان الکتریکی را از خود عبور نمی‌دهد. این عایق ضد آلرژی است و هیچ گونه ضرری برای انسان نخواهد داشت. همچنین وزن این عایق سبک است و بار اضافی بر ساختمان وارد نمی‌کند.

عایق صوتی؛ محافظی در برابر سر و صدای همسایه‌ها

پلی یورتان

این عایق، عایقی پر مصرف است که عموما در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار میگیرد. پلی اورتان را از ترکیب دو ماده ایزوسیانات و پلی ال که هر دو مایع هستند، می‌سازند. جالب است بدانید که یکی از محصولات بسیار پرکاربرد این مایع شیمیایی، اسپری فوم پلی یورتان است که به عنوان یک عایق اکوستیک مناسب که از انتقال سر و صدا به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند، مورد استفاده قرار میگیرد.


پشم شیشه

این ماده جز قدیمی‌ترین عایق‌ها به شمار می‌آید. برای تولید این عایق، شیشه را مذاب کرده و سپس آن را به الیاف ریز دانه تبدیل می‌کنند و پشم شیشه را تولید می‌نمایند. ساختار الیافی و فیبری که در پشم شیشه وجود دارد، زمینه را برای حبس شدن هوا درون آن و ایجاد خاصیت ارتجاعی فراهم کرده و این ویژگی پشم شیشه باعث می‌شود تا از این متریال به عنوان عایق آکوستیک نیز استفاده شود.

عایق صوتی؛ محافظی در برابر سر و صدای همسایه‌ها

پشم سرباره، عایق الاستومری، فوم ایکس پی اس یا XPS، یونولیت، فوم ریباند یا rebond foam، عایق ایزوهم، فوم سایلنت، عایق اکوستیک فوم شانه تخم مرغی، دیوارپوش ضد صدا و غیره، از جمله انواع عایق صدای دیگری هستند که استفاده از آن‌ها در ساخت انواع سازه، بسیار مفید خواهد بود. در نهایت شما برای اینکه یک عایق صدای مرغوب و متناسب با موقعیت خود تهیه نمایید باید به مواردی همچون چگالی، میزان جذب رطوبت، جنس عایق صوتی و قیمت آن توجه نمایید تا در نهایت انتخاب درستی داشته باشید.

عایق صوتی؛ محافظی در برابر سر و صدای همسایه‌ها

منبع: بیتوته

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲
0
3
نوع و طرز ساختمان سازی در ایران به گونه ای است که از این روش عایق سازی نمی توان استفاده کرد . منازل غربی ها به روش های دیگر ساخته میشود یعنی از گچ ها پیش ساخته کناف استفاده دیوارها ها و تیغه ها از چوب و کناف است نه مثل ما که تیغه ها و دیوارها مون از سفال یا آجر چیده میشود میشود زیر کار آن هم تخته دارد درست مانند عکس ها
لیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۲
0
4
اصلا اصلا جواب نمیده. ما دیوار مشترک داشتیم که متاسفانه صدای همسایه نیومد تو خونه ما . هزینه بالایی کردیم و با پشم سنگ و کناف اونو عایق کردیم ولی متاسفانه اصلا جلو صدا رو نگرفت . باید از پایه دیوار عایق بشه . این فقط یه تجارته
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر