در این کشور داماد باید ۳ شبانه روز عروس را کتک بزند!
کد خبر: ۲۳۳۳۸۲
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: 2022 January 09    -    ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰
در آلبانی رسم عجیب و خشنی وجود دارد که عروس باید سه شبانه روز پس از ازدواج کتک‌های داماد را برای یادآوری وظایف خانواده تحمل کند و این رسم با شدت کمتری نسبت به گذشته در برخی از نقاط ایران ادامه دارد. کلیپ‌های بسیاری از کتک زدن عروس توسط داماد و یا برعکس در فضای مجازی دیده ایم،...

در این کشور داماد باید ۳ شبانه روز عروس را کتک بزند!

در این کشور داماد باید ۳ شبانه روز عروس را کتک بزند!«تابناک با تو» - در آلبانی رسم عجیب و خشنی وجود دارد که عروس باید سه شبانه روز پس از ازدواج کتک‌های داماد را برای یادآوری وظایف خانواده تحمل کند و این رسم با شدت کمتری نسبت به گذشته در برخی از نقاط ایران ادامه دارد.

کلیپ‌های بسیاری از کت زدن عروس توسط داماد و یا برعکس در فضای مجازی دیده ایم، اما تا کنون نمی‌دانستیم گوشه کنار دنیای به اصطلاح مدرن امروزی به دلیل رسم و باوری عجیب عروس بایستی از همسرش در روز نخست ازدواجشان کتک بخورد.

اینکه یک دختر جوان در لباس سپید عروسی مورد خشونت فیزیکی قرار بگیرد بسیار عجیب است. اصلا مگر چه اختلافی پیش آمده که داماد به خود اجازه می‌دهد در مراسم عروسی همسرش را کتک بزند؟ نه، خبری از اختلاف نیست. این اتفاق از یک خرافه قدیمی نشأت می‌گیرد، یک خرافه پوسیده و غیرمحترمانه. بر اساس یک خرافات قدیمی و یک رسم ناپسند و خلاف شئونات، داماد در شب عروسی با لگد یا یک سیلی به عروس ضربه‌ای می‌زند تا به اصطلاح گربه را دم حجله بکشد و برای همیشه همسر را تحت فرمان خود دربیاورد. شگفت آنکه عروس نیز از چنین رسمی آگاهی دارد و اجازه می‌دهد تا در نخستین شب زندگی مشترک اینچنین به او خشونت روا شود. اما این رسم ناپسند که از سال‌های بسیار دور جریان داشته چه تأثیری بر رواج خشونت و زیر سؤال بردن مقام زن داشته و دارد؟

 

این رسم ناپسند نه تنها در نقاطی از ایران که در بسیاری دیگر از نقاط دنیا نیز رواج دارد. از جمله در آلبانی. در آلبانی رسم عجیب و خشنی وجود دارد که عروس باید سه شبانه روز پس از ازدواج کتک‌های داماد را برای یادآوری وظایف خانواده تحمل کند. در حالی که این رسم با شدت کمتری نسبت به گذشته در برخی از نقاط ایران ادامه دارد به نظر می‌رسد باید با فرهنگ سازی در این زمینه این رسم کهنه و زشت را از بین برد.

یک استاد دانشگاه و کارشناس امور فرهنگی در این رابطه گفت:برخی از رسوم جاری ما ریشه‌هایی بسیار قدیمی دارند این در حالی است که برخی از این رسوم متأسفانه حاوی نکات مثبتی نیستند و به هیچ عنوان نباید بخشی از فرهنگ غنی ما شمرده شوند در غیر اینصورت فرهنگ ما خدشه دار می‌شود.

وی افزود:از سال‌های دور رسم اعمال خشونت فیزیکی علیه همسر در شب عروسی آن هم برای یادآوری اقتدار مرد و اینکه همسر باید گوش به فرمان او باشد وجود داشته است. این مسأله از جهات مختلف ایراد‌های بسیار زیاد و نامطلوبی دارد از جمله بعد روانشناسانه.

این کارشناس امور فرهنگی در ادامه گفت:ما همیشه ملزم به رعایت رسوم پیشینیان نیستیم به خصوص اگر قرار باشد آن رسم به ما موضوعی منفی را القا کند. البته به معنای واقعی نمی‌توان نام رسم را بر روی این حرکات گذاشت و بهتر است آن را خرافه بنامیم. رسم و رسوم از رفتار و گفتار‌هایی عموماً مثبت برمی انگیزد.

ناهنجاری‌های اجتماعی همچون خشونت فیزیکی همیشه مورد بحث بوده و راهکار‌های فراوانی برای جلوگیری از آن ارائه شده، اما در این میان خرافه‌هایی ناپسند از این قبیل بیشتر به این ناهنجاری‌ها دامن می‌زند.

این رسم چگونه اجرا می‌شود؟ داماد خرافه پرست سیلی می‌زند و عروس هم که دست کمی از او ندارد با خوشایند این موضوع را می‌پذیرد! گاهی اوقات یک لگد هم چاشنی نمایش خرافه ما می‌شود. در این میان پیش از هر چیزی ارزش و مقام یک زن به عنوان همسر زیر سوال رفته است، همسری که باید زندگی خود را با یک خرافه آغاز کند و مشخص نیست در ادامه آن چه اتفاقات دیگری مشابه همین خرافات برای او رخ می‌دهد.

می‌توان فرهنگ را جایگزین خرافه کرد. این کار شدنی است و در گذشته هم در زمینه‌های مختلف این کار انجام شده و نتایج مثبتی هم حاصل شده است. لازمه کار آموزش‌های لازم و تقویت کردن ارزش‌های اخلاقی و دینی نزد رده سنی نوجوان است. اگر خرافه‌هایی ناپسند از این دست به نسل بعدی ما برسد مشخص است که در این میان کوتاهی زیادی شده است. مطمئن باشد خرافه را می‌توان با فرهنگ از بین برد.

منبع: وستا

برچسب ها: داماد ، شبانه ، عروس ، کتک ، کتک زدن
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
19
11
رسم بدی هم نیستا ..
پاسخ ها
ناشناس
| |
۲۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
ایول
ناشناس
| |
۰۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۰
این رسم های پسندیده در ایران هم باید رایج شود و مطمئن هستم جلوی بسیاری از مشکلات بعدی مانند زبان درازی ها را می گیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
8
9
اینم یک کشور اروپایی است.
اروپا تنها فرانسه و آلمان نیست. با این کشورها شدن 400ملیون نفر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
6
12
اینجا برعکس شده داماد کتک میخوره اونم جسمی نه ازلحاظ روحی بوسیله مهریه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
6
4
مهریه رو کی داده و کی گرفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
2
18
چرا دروغ می نویسید رسم کولی های هزاران سال پبش را به مردم الان ربط می دهید ....معلومه از زن ات دلت پره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
4
10
اين رسم ربطي به ايران ندارد، احتمالا مربوط به اقوام ترك يا تركمنهاست، الباني هم متاثر از تركان عثماني بود، ماجراي گربه را دم حجله كشتن هم متفاوت است، در ايران رسم به اين شكل بود كه عروس يا داماد هنگام ورود به خانه پاي خود را روي پاي ديگري قرار دهد تا بر او تسلط يابد و معمولا هم داماد اجازه مي دهد تا عروس اين كار را انجام دهد و تسلط يابد، اين فرهنگ ايراني است لطفا تخريب نكنيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۹
0
12
جالبه میگه عروس و داماد هر دو راضی هستند و نویسنده متن داره خودش رو جر میده
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر