چرا مردها در گذشته بیشتر از جواهرات استفاده می‌کردند؟
کد خبر: ۲۳۱۵۰۵
تاریخ انتشار: 2021 December 19    -    ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
هنری هشتم شاه انگلیس، اسب‌سواران روم باستان و فرعون توتنخامن. این سه چه چیز مشترکی دارند؟ هر سه این‌ها از جواهرات استفاده می‌کردند. اما همان طور که می‌دانیم مرد‌های این دوره و زمانه دیگر از جواهرات استفاده نمی‌کنند. اما چرا؟ در این مطلب از Bright Side نگاهی انداخته ایم به دلیل استفاده مردان از جواهرات در گذشته.

چرا مردها در گذشته بیشتر از جواهرات استفاده می‌کردند؟

چرا مردها در گذشته بیشتر از جواهرات استفاده می‌کردند؟«تابناک با تو» - هنری هشتم شاه انگلیس، اسب‌سواران روم باستان و فرعون توتنخامن. این سه چه چیز مشترکی دارند؟ هر سه این‌ها از جواهرات استفاده می‌کردند. اما همان طور که می‌دانیم مرد‌های این دوره و زمانه دیگر از جواهرات استفاده نمی‌کنند. اما چرا؟ در این مطلب از Bright Side نگاهی انداخته ایم به دلیل استفاده مردان از جواهرات در گذشته.

در گذشته مرد‌ها جواهرات بیشتری از زنان استفاده می‌کردند

چرا مردها در گذشته بیشتر از جواهرات استفاده می‌کردند؟

جواهرات هرگز شاخصه منحصر به فرد زنان نبوده است. حتی در قدیمی‌ترین داستان‌های تاریخی، شکارچیان مرد از شاخ گوزن، عاج فیل و استخوان‌ها به عنوان تزئین استفاده می‌کردند. بعدتر در معرق کاری‌های دوره‌ی بیزانس، فرمانروایان با دستبند طلا و گوشواره دیده شدند؛ و تا فرمانروایی هنری هشتم در قرون وسطی مرد‌ها جواهرات تزئینی بیشتری نسبت به مردان استفاده می‌کردند.

جواهرات نشان دهنده‌ی ثروت، قدرت و جایگاه بود

چرا مردها در گذشته بیشتر از جواهرات استفاده می‌کردند؟

در طول تاریخ از جواهرات برای مقاصد متعددی استفاده شده است. اول از همه، به عنوان شاخصه‌ی ثروت و دارندگی؛ هرچه جواهرات گران تر، آن خانواده ثروتمندتر. تزئین‌های جواهرات نشان دهنده‌ی رتبه و درجه‌ی خاص هر فرد بود. جواهرات همچنین بازتاب دهنده‌ی سنن فرهنگ‌های گوناگون بودند و از حلقه نیز به عنوان شاخصه‌ی خانواده‌ها استفاده می‌شد.

با این حال تنها اشراف از جواهرات استفاده نمی‌کردند. تاجران اروپایی در دوران رنسانس از حلقه‌هایی که رویشان حروفی حک شده بود به عنوان مهر برای نشانه گذاری کالا‌ها استفاده می‌کردند.

چرا مردها در گذشته بیشتر از جواهرات استفاده می‌کردند؟

حتی دزدان دریایی هم از گوشواره‌های حلقه‌ای استفاده می‌کردند و معتقد بودند که آن‌ها قدرت درمانی جادویی دارند.

ملوان‌ها هم گوشواره می‌انداختند و نام بندرشان را داخلش حک می‌کردند تا اگر احیاناً دور از خانه مردند، بدن شان برای خانواده شان فرستاده شود. گوشواره‌ی ملوان‌ها نماد هم بود؛ به گواه افسانه‌ها زمانی که یک ملوان جوان برای اولین بار از خط استوا عبور می‌کرد، به گوشش گوشواره می‌انداخت.

بعد از مدتی اوضع تغییر کرد

چرا مردها در گذشته بیشتر از جواهرات استفاده می‌کردند؟

در جوامع غربی مدت‌ها جواهرات نشانه‌ی مردانگی تلقی می‌شد. این امر در عصر ویکتوریا یعنی قرن ۱۹ میلادی و با افزایش طبقه متوسط پس از انقلاب صنعتی شروع به تغییر کرد. در این زمان بیشتر مردم طبقه‌ی متوسط توانایی خرید جواهرات را نداشتند؛ و اگرچه تولید سریع کمی از قیمت آن کم کرد با این حال استفاده کارگران از جواهرات دشوار بود.

این رویه به قرن ۲۰ هم تسری پیدا کرد. در جوامع عرف‌ها و تابو‌هایی به وجود آمد که استفاده مردان از جواهرات را نمی‌پذیرفت. با جواهرات به عنوان چیزی که مردانه نبود برخورد می‌شد. در نتیجه استفاده مردان از جواهرت به اقلام کاربردی نظیر ساعت مچی محدود شد.

اما دوباره اوضاع در حال تغییر است

چرا مردها در گذشته بیشتر از جواهرات استفاده می‌کردند؟

امروزه با وجود فشار موجود از طرف جامعه مبنی بر زنانه بودن جواهرات، مردان در حال روی آوردن به جواهرات هستند. هری استایلز در حالی که گردنبند مروارید بر گردن داشت بر روی فرش قرمز پا گذاشت و ایسپ راکی گردنبندی به شیوه‌ی دوران باروک بر گردن می‌اندازد.

منبع: روزیاتو

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر