اعطای مجوز به فناوری جنجالی تشخیص چهره
کد خبر: ۲۳۰۳۱۷
تاریخ انتشار: 2021 December 06    -    ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۰
شرکت Clearview AI در آستانه دریافت تأیید رسمی برای فناوری جنجالی «تشخیص چهره» خود است
 شرکت Clearview AI در آستانه دریافت تأیید رسمی برای فناوری جنجالی «تشخیص چهره» خود است. به گزارش وب‌سایت پولتیکو، «کلیر ویو» یک اعلان مجوز از اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده دریافت کرده که براساس آن می‌تواند به‌زودی سیستم خود را برای فروش راهی بازار کند.
 
اعطای مجوز به فناوری جنجالی تشخیص چهره
 
این سیستم با استفاده از هوش مصنوعی، چهره‌ها را در داده‌های عمومی اینترنت اسکن می‌کند تا افراد را در فهرست‌های ارائه‌شده توسط دولت و یا فیلم‌های دوربین‌های امنیتی پیدا کند. مؤسس «کلیر ویو»، ادعا کرد که این نخستین حق ثبت اختراع تشخیص چهره است که شامل داده‌های اینترنتی در مقیاس بزرگ می‌شود.
 
این شرکت ابزار خود را به مشتریان دولتی (از جمله مجریان قانون) می‌فروشد تا بتواند جست‌وجوهای‌شان را تسریع کنند. این موضوع نگرانی‌هایی را درخصوص حریم خصوصی شهروندان به‌وجود آورده است. منتقدان نگران این هستند که «کلیر ویو» پایگاه داده‌های تصویری را بدون اطلاع یا اجازه ایجاد می‌کند و البته چندین دولت (از جمله استرالیا و بریتانیا) معتقدند که تشخیص چهره، قوانین مربوط به داده‌ها را نقض می‌کند.
 
در عین حال، «کلیر ویو» مدعی شده است که قصد ندارد به غیراز مشتریان دولتی به کسی دیگر محصولات خود را بفروشد و داشتن سیستم‌های بی‌طرف برای آنها «مهم» است. با این حال، حق ثبت اختراع، راه را برای اهداف غیردولتی، مانند کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوستیابی یا مشتری تجاری، باز گذاشته است.
روزنامه همشهری
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر