چگونگی خواندن نماز والدین
کد خبر: ۲۲۶۱۹۷
تاریخ انتشار: 2021 October 22    -    ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۵
چگونگی خواندن نماز والدین طبق کتاب مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی را در اینجا بخوانید.

چگونگی خواندن نماز والدین

چگونگی خواندن نماز والدین طبق کتاب مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی را در اینجا بخوانید.

در دین اسلام، احترام و نیکی به پدر و مادر از جمله کارهایی است که تأکید فراوانی به آن شده است، لذا اگر والدین دستشان از این دنیا کوتاه باشد و فرزند نتواند مستقیم به آن ها نیکی کند، با انجام کارهای خیر از جمله نماز، می‌تواند ثوابی را به آن‌ها برساند، که در ادامه، چگونگی خواندن نماز والدین را شرح می‌دهیم.

نماز فرزندان برای والدین، به چند صورت در روایات ذکر شده است که مرحوم حاج شیخ عباس قمی(ره) در مفاتیح الجنان، به نقل از کتاب مکارم الاخلاق چنین بیان کرده اند:

این نماز دو رکعت است، در رکعت اول بعد از خواندن سوره حمد ده مرتبه این جمله خوانده می شود: «رَب اغْفِرْ لی وَ لِوَلِدَی وَ لِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِساب»[1] «پروردگارا، من و پدر و مادرم و همه مؤمنان را، در آن روز که حساب برپا می شود بیامرز».

و در رکعت دوم بعد از خواندن سوره حمد باید ده مرتبه این آیه شریفه را خواند: «رَّب اغْفِرْ لی وَ لِوَلِدَی وَ لِمَن دَخَلَ بَیْتیَ مُؤْمِناً وَ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ» «پروردگارا مرا، و پدر و مادرم و تمام کسانی را که با ایمان وارد خانه من شدند، و جمیع مردان و زنان با ایمان را بیامرز».

و بعد از سلام نماز را تمام کرده ده مرتبه می گوید: «رَّب ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانی صغِیراً»، «پروردگارا همان گونه که آنها مرا در کوچکی تربیت کردند، مشمول رحمتشان قرار ده!»

در این نماز احتیاجی به خواندن سوره بعد از سوره فاتحه نمی باشد. البته نماز دیگری نیز هست که در آن در هر رکعت یک سوره حمد و بعد از آن بیست مرتبه عبارت «رَّب ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانی صغِیراً» خوانده می شود و بعد از اتمام نماز سجده می کند و همین عبارت ده مرتبه دیگر تکرار می کند.

باشگاه خبرنگاران جوان

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر