توقف حکم اعدام آرمان در آخرین ساعات
کد خبر: ۲۲۵۲۹۳
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار: 2021 October 13    -    ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۶
در شرایطی که قرار بود آرمان به همراه چند محکوم به قصاص دیگر صبح امروز پای چوبه دار بروند، اجرای حکم آنها به تعویق افتاد.

کمتر از 24ساعت پیش از اجرای حکم قصاص آرمان پسر جوانی که 7سال‌ونیم قبل جان دختر مورد علاقه‌اش به نام غزاله را گرفته بود، دستور توقف اجرای حکم باعث شد او و دیگر محکومانی که قرار بود امروز پای چوبه‌دار بروند به‌صورت موقت از مجازات مرگ نجات یابند و به بند زندان بازگردند.

پرونده آرمان از 14اسفند سال92 به جریان افتاد و در این سال‌ها جنجال زیادی در رسانه‌ها به پا کرد. روز حادثه او که 18سال بیشتر نداشت دختر موردعلاقه‌اش غزاله را به خانه‌اش دعوت کرد تا برای آخرین بار از او بخواهد از تصمیمش منصرف شود و با او ازدواج کند.

اما غزاله 19ساله برنامه دیگری برای زندگی‌اش داشت و می‌خواست به خارج از کشور مهاجرت کرده و زندگی تازه‌ای را تجربه کند. آن روز صحبت‌های آرمان با دختر جوان به نتیجه‌ای نرسید و پسر جوان در جریان بحث و درگیری با دختر مورد علاقه‌اش، جان او را گرفت. او پس از جنایت، جسد غزاله را داخل چمدانی گذاشت و براساس اعترافات خودش درون سطل زباله رها کرد اما در همه این سال‌ها اثری از جسد غزاله به‌دست نیامد و همین مسئله دلیلی برای طولانی شدن روند رسیدگی به این پرونده شد.

آرمان پس از اعتراف به قتل غزاله 19ساله در دادگاه کیفری به قصاص محکوم شد و یک‌بار هم پای چوبه دار رفت اما آن روز خانواده غزاله با این امید که شاید در پرونده ناگفته‌هایی وجود داشته باشد و آرمان حقیقت را به زبان بیاورد و محل پنهان کردن جسد دخترشان را نشان دهد، به او مهلت یک ماهه دادند اما در این مدت درخواست اعاده رسیدگی آرمان پذیرفته شد و او بار دیگر پای میز محاکمه قرار گرفت.

در محاکمه مجدد هم قضات حکم به قصاص پسر جوان دادند و این حکم نیز از سوی قضات دیوان عالی کشور تأیید شد. چند روز پیش با انجام مراحل قانونی، پرونده به شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد تا حکم قصاص اجرا شود.

در این شرایط آخرین تلاش‌ها با تشکیل جلسه صلح و سازش در دادسرای جنایی تهران برای نجات آرمان از چوبه دار انجام شد اما این جلسه چند ساعته که در آن آرمان، پدر و مادرش و پدر و مادر غزاله نیز حضور داشتند به نتیجه‌ای نرسید و به این ترتیب روز چهارشنبه 21مهرماه تاریخی بود که برای اجرای حکم قصاص آرمان در پرونده ثبت و به پدر و مادر غزاله ابلاغ شد.

فرصت زندگی دوباره به آرمان

درحالی‌که قرار بود آرمان به همراه چند محکوم به قصاص دیگر صبح امروز پای چوبه دار بروند، ظهر دیروز دستوری مبنی بر توقف حکم قصاص محکومان ابلاغ شد. براساس تازه‌ترین دستور و ابلاغیه به اجرای احکام دادسرای جنایی تهران، نه‌تنها آرمان بلکه محکومان دیگری که قرار بود امروز قصاص شوند نیز اجرای حکمشان به تعویق افتاد. آنطور که اعلام شده آرمان به‌زودی و احتمالا شنبه آینده پای چوبه دار خواهد رفت و تنها بخشش پدر و مادر غزاله است که می‌تواند به او فرصت زندگی دوباره دهد.

رضایت نمی‌دهیم

با این حال روز گذشته پدر غزاله در گفت‌وگو با همشهری درباره نتیجه جلسه صلح و سازش و تصمیم‌شان درباره سرنوشت پرونده گفت: تغییری در تصمیم‌مان ایجاد نشده و ما همچنان اصرار به اجرای حکم قصاص قاتل دخترمان داریم و رضایت نمی‌دهیم. او ادامه داد: داغی که روی دل من و همسرم نشسته بسیار سنگین است. هیچ‌کس نمی‌داند ما چه می‌کشیم و حتی بعد از جلسه صلح و سازش هم تغییری در تصمیم من و همسرم ایجاد نشده است. ما همچنان اصرار به قصاص و اجرای حکم قصاص آرمان داریم.

وی گفت: روز یکشنبه یعنی یک روز بعد ازاینکه جلسه صلح و سازش در دادسرای جنایی تهران تشکیل شد به ما ابلاغ کردند که آرمان روز چهارشنبه پای چوبه دار می‌رود. از ما خواسته شد تا برای اجرای حکم حاضر شویم و حتی نظرمان را پرسیدند که تأکید کردیم قصاص باید اجرا شود. در این چند روز چندین بار پدر و مادر آرمان به مقابل خانه ما آمدند و درخواست بخشش کردند.

اما با وجود این تغییری در تصمیم ما به‌وجود نیامده است. پیش از این هم جمعی از هنرمندان و بازیگران نیز مانند پرویز پرستویی، ‌رامبد جوان، احسان علیخانی و... برای جلب رضایت، نزد ما آمدند اما آرمان، ‌با بی‌رحمی جان دخترمان را گرفته و حتی در همه این سال‌ها جسدی از او تحویل نگرفتیم تا بر سر مزار او برویم و اشک بریزیم.

پدر غزاله گفت: قرار بود چهارشنبه حکم اجرا شود اما حدود ساعت 11صبح سه‌شنبه به ما اطلاع دادند که دستور رسیده حکم متوقف شود. دلیل توقف را به ما نگفتند اما ظاهرا روز چهارشنبه نه‌تنها حکم آرمان بلکه حکم چند محکوم به اعدام دیگر هم اجرا نشد و روز چهارشنبه اصلا اجرایی ندارند. به ما گفتند که روز چهارشنبه تاریخ دقیق یعنی روزی که آرمان پای چوبه دار خواهد رفت را به ما اعلام خواهند کرد.

 

همشهری

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
1
13
چگونه آدمی در کودکی به قتل کس دیگر فکر می کند؟ حالا ایشان نه تنها انسان دیگری را به قتل رسانده بلکه خونسردانه جسد را ه سر به نیست کرده است تمام این کارها را در کودکی انجام داده است.
لطفا ایشان را آزاد نکنید اگر حبس ابد نمی دهید لااقل بمدت طولانی از جامعه دور باشد
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
پدر ومادری که راه کنترل خشم و ظرفیت نه شنیدن را به فرزند خود نمی آموزند باید منتظر چنین روزهایی باشند
فرزانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
10
3
قطعا گرفتن جان انسانی دیگر (برای من حتی گرفتن جان هر موجود زنده ای) گناهی ست بزرگ. ولی این هم می دانیم که شاید برای هر کسی اتفاقی ناگوار رخ دهد که خارج از حیطه کنترل وی باشد. این جوان هم 17 ساله بوده، به نظر می رسه با قصد قبلی و با وحشیگری مرتکب قتل نشده، شاید واقعا طی یک مرافه دختر معصوم از پله افتاده و ..... گاهی و شاید خیلی وقتها می شود به همدیگر فرصتی دوباره دهیم.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۲۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
هیچ کس نمی تونه در جایگاه این پدر و مادر داغدار نظر بده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
6
11
باید اعدام گردد تا یاد بگیرن نمی توان جان کسی را گرفت و با پول لشگر بازیگران پولکی را ردیف کرد برای گرفتن رضایت خرید قانون
پاسخ ها
ناشناس
| |
۲۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
نمی توان اینگونه قًضاوت کرد. حکم دادن کاری است بسیار دشوار و هرکسی صلاحیت حکم دادن ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
8
3
وقتی جسدی وجود ندارد چطور اطمینان دارید قتلی انجام شده باشد ؟
پاسخ ها
ناشناس
| |
۲۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
خودش اعتراف کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
6
0
بیایید از ایجاد هرگونه تشویش و اجبار بر پدر و مادر غزاله بپرهیزیم. آن ها داغدارند و تسلی خود را در اجرای حکم می بینند ولی شاید با بخشش آرمان و زندگی دوباره به او امیدی را دل جوانی زنده کنند و او فرد مفیدی برای جامعه شود
ای کاش بیاموزیم راحت قضاوت نکنیم
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
بچه خودت هم بدون جسد به قتل میرسد اینقدر روشنفکرانه نظر میدادی؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر