آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان
کد خبر: ۲۲۵۱۹۹
تاریخ انتشار: 2021 October 12    -    ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷
کلمه نما در اصل از کلمه ایتالیایی "facciata" گرفته شده است و به عنوان نمای خارجی یا تمام نمای بیرونی یک ساختمان تعریف شده است. این واژه اغلب برای اشاره به نمای اصلی یا جلوی خانه استفاده می‌شود. در کنار سقف، یکی از مهمترین عناصر یک ساختمان است، زیرا به عنوان مانع اصلی در برابر عوامل بیرونی آب و هوا که می‌تواند به سلامت ساختمان آسیب برساند ...

آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان

آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان«تابناک با تو» - نمای ساختمان، از مهمترین قسمت ساختمان می‌باشد. نمای ساختمان از انواع متریال ساخته می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع متریال نمای ساختمان آشنا کنیم.

انواع نمای ساختمان

کلمه نما در اصل از کلمه ایتالیایی "facciata" گرفته شده است و به عنوان نمای خارجی یا تمام نمای بیرونی یک ساختمان تعریف شده است. این واژه اغلب برای اشاره به نمای اصلی یا جلوی خانه استفاده می‌شود.

در کنار سقف، یکی از مهمترین عناصر یک ساختمان است، زیرا به عنوان مانع اصلی در برابر عوامل بیرونی آب و هوا که می‌تواند به سلامت ساختمان آسیب برساند مانند باران، برف، باد، یخبندان، خورشید و ... عمل می‌کند.

به همین دلیل، انتخاب یک متریال نما که در برابر این خطرات محافظت می‌کند بسیار مهم است، در حالی که به کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و افزایش راحتی برای ساکنان کمک می‌کند.

در زیر، انواع مختلف نما یا دیوار‌های خارجی که در حال حاضر در معماری استفاده می‌شود، و همچنین ویژگی‌های هر یک از آن‌ها را توضیح می‌دهیم.


نمای سبک

این نوعی نما است که به ساختار مقاوم ساختمان پایبند است، اما بخشی از آن را تشکیل نمی‌دهد. از آنجا که این نما بک پایداری ساختمان کمک نمی‌کند، نمای سبک باید برای تحمل بار‌هایی که بر اجزای آن فشار وارد می‌کنند طراحی شود.

موادی که معمولاً برای روکش استفاده می‌شود شامل شیشه و فلز است.

دو نوع ساختمان برای نمای سبک وجود دارد: کرتین وال (curtain wall) و نمای پانلی. با کرتین وال، نما به طور مداوم از چارچوب ساختار عبور می‌کند، در حالی که با نمای پانل دار، چارچوب نما را قطع می‌کند.

برخی از مزایای خاص سیستم نمای سبک، سهولت نصب و میزان نوری است که به ساختمان وارد می‌کنند.

در مقایسه با انواع دیگر نما، نمای سبک وزن عایق حرارتی و صوتی کمتری را ارائه می‌دهد و هزینه‌های نگهداری بالاتری در میان مدت و بلند مدت دارد.

این نوع نما عمدتا در ساختمان‌های اداری متوسط ​​و بلند نصب می‌شود.

آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان

نمای سنگین وزن

همانطور که از نام آن مشخص است، این نوع نما از مواد ساختمانی با وزن قابل توجه تشکیل شده است. برای اینکه نما سنگین تلقی شود، وزن متوسط، شامل عناصر جامد و توخالی، باید بیش از ۱۰۰ کیلوگرم در متر مربع باشد.

در این طبقه انواع مختلفی از نما‌ها وجود دارند که بسته به نیاز‌های عایق حرارتی، ممکن است باربر یا خود نگهدارنده باشند و دارای محفظه هوا باشند یا نباشند.


پیش ساخته

این نوع نما عمدتا از ماژول‌های پیش ساخته تشکیل شده است که به هم متصل شده یا در محل مونتاژ می‌شوند. اجزای این نما‌ها به صورت صنعتی در کارخانه‌های بسیار مکانیزه تولید می‌شوند و اغلب از پانل‌های چوبی و بتنی استفاده می‌کنند.

مزایای اصلی این نوع نما سرعت و سهولت نصب و همچنین هزینه کمتر در مقایسه با سایر سیستم‌ها است. از نظر معایب، گزینه‌های طراحی محدودتر هستند و نیاز به حداقل حجم کار دارد تا بتوان آن را عملی کرد.

نما‌های پیش ساخته معمولاً در کارخانه‌های صنعتی و مراکز خرید بزرگ استفاده می‌شود.

آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان

سنتی

این طبقه بندی شامل نما‌هایی است که از مصالح ساختمانی سنتی مانند آجر، سنگ، چوب، سرامیک، سیمان، رندر و ... استفاده می‌کند.

مزایای آن این است که ساخت آن‌ها پیچیده تر، نصب سریع و هزینه کم است.

از طرف دیگر، از آنجایی که نمای کلاسیک دارای محفظه هوا یا عایق کاری نیست، عایق حرارتی و صوتی کمتری را ارائه می‌دهد، که این به معنی صرفه جویی کمتر در انرژی است.

آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان

سیستم‌های ETI

سیستم‌های ETI (عایق حرارتی خارجی) شامل نصب صفحاتی از مواد عایق در اطراف ساختمان است که توسط ملات محافظت شده و به صورت دیواری نگهدارنده چسبیده یا به صورت مکانیکی ثابت می‌شوند.

سپس سیستم با روکش یا روکش متناسب با زیبایی ویژگی خاتمه می‌یابد.

 

تماشای سریال بازی مرکب (Squid Game) با زیر نویس فارسی

پرکاربردترین مصالح در جنبه عایق بندی یک سیستم ETI عبارتند از پلی استایرن منبسط شده (EPS)، پلی استایرن اکسترود شده (XPS)، پلی استایرن منبسط شده با گرافیت (EPS-G) و پشم معدنی (MW).

از آنجا که سیستم ETI دارای یک لایه عایق است، پل‌های حرارتی و خطر تراکم را کاهش می‌دهد.

بنابراین، این گزینه‌ای است که سطح خوبی از کارایی را برای قیمت آن فراهم می‌کند، زیرا هیچ هزینه‌ای از سیستم چارچوب ناشی نمی‌شود.


نمای روکش صفحه باران (نمای تهویه شونده)

روکش پرده بارانی یا سیستم نمای تهویه شده از یک دیوار باربر، یک لایه عایق و مواد روکش ساخته شده است که با استفاده از یک ساختار نگهدارنده به ساختمان ثابت می‌شود.

تفاوت اصلی بین این و سیستم ETI این است که دارای حفره هوا بین دیوار باربر و مواد روکش ساختمان است.

 

حتی اگر نصب این سیستم بسیار پرهزینه‌تر و پیچیده‌تر باشد، بیشتر اوقات یک گزینه مقرون به صرفه است، زیرا فاصله هوا مسئول بسیاری از مزایای روکش صفحه باران است.


مزایای روکش پرده باران (Rainscreen cladding) در زمستان و تابستان

" اثر دودکشی " که در داخل حفره هوا رخ می‌دهد به این معنی است که هوای گرم از بالای نما، بالا رفته و خارج می‌شود. در ماه‌های تابستان، این پدیده همرفت طبیعی به معنی تجدید هوا است که از گرم شدن بیش از حد جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر، در زمستان، هوا چندان گرم نمی‌شود و در داخل خانه باقی می‌ماند. گرما فرار نمی‌کند، که باعث صرفه جویی در انرژی از گرمایش می‌شود.

آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان

علاوه بر این، روکش پرده بارانی یک لایه اضافی محافظت در برابر تراکم و نفوذ آب ایجاد می‌کند و همچنین به کاهش شکاف و شکاف در ساختمان کمک می‌کند، زیرا تغییرات دمای کمتری را متحمل می‌شود.

این‌ها تنها برخی از دلایلی است که باعث می‌شود پوشش روکش صفحه باران (نمای تهویه شونده) کارآمدترین سیستم نمای خارجی موجود در حال حاضر باشد.

آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان

متریال کامپوزیت

از جمله انواع مصالح نما ساختمان که مدرن و جدید حساب می‌شوند، کامپوزیت‌ها هستند. این مواد که از جنس پلی اتیلن ساخته می‌شوند، قابلیت شکل پذیری بالایی دارند. نمای ساخته شده با کامپوزیت توسط لایه‌های آلومینیوم پوشش دهی می‌شود و مقاومت بسیار بالایی دارد.

این متریال به خوبی عایق صدا و حرارت است و گزینه مناسبی برای نمای ساختمان مسکونی و تجاری محسوب می‌شود.

عمر مفید بالا، وزن کم و سبک، اجرای سریع، قابلیت درخشندگی ورق‌های آلومینیومی و تنوع رنگ از جمله مزایای این متریال نما محسوب می‌شود.

آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان

متریال بایرامیکس یا مونولیت

یکی از انواع متریال نمای ساختمان که از خلاقیت یکی از شرکت‌های ترک زبان در ترکیه است "بایرامیکس" نام دارد. برای ساخت این متریال دانه‌ها مرمر و سرامیک را در چسب‌های طبیعی و مصنوعی ترکیب می‌کنند و بعد از اینکه چسب‌ها خشک شد آن‌ها در ابعاد مورد نظر برش داده و سپس نصب می‌کنند. اغلب چسب‌هایی که برای ساخت این متریال استفاده می‌شود از نوع مصنوعی است و ویژگی‌های آن تنوع رنگی بالا و سهولت در نصب می‌باشد.

آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان

متریال فایبر سمنت برد

پنل‌های سیمانی متریال جدیدی هستند که به عنوان مصالح نمای ساختمان کاربرد دارند. این پنل‌ها در ساختار خود دارای فیبر هستند و مقاومت بسیار خوبی نسبت به چوب و سیمان دارند.

علاوه بر آن ظاهر زیبا و مرتب این متریال می‌تواند نمای زیبا و خاصی به ساختمان بدهد. به همین دلیل اجرای این پنل‌ها به عنوان نمای ساختمان ویلایی روح سرزندگی و شادابی را به ساختمان القا می‌کند.

البته این متریال صرفا برای نمای ساختمان‌های ویلایی کاربرد ندارد. با توجه به اینکه فایبر سمنت برد در طرح‌های متفاوت مانند طرح چوبی، آجری و… ساخته می‌شود، می‌توان از آن برای نمای ساختمان‌های مسکونی و تجاری هم استفاده کرد.

آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان

بتن اکسپوز یکی از انواع متریال نمای ساختمان

بتن یکی از متداول ترین مصالح در پروسه های ساخت و ساز می باشد و از آن جهت در نماسازی نیز استفاده می شود. استفاده از بتن اکسپوز در نما به دو صورت استفاده از پانل های پیش ساخته و یا به صورت اجرا در محل پروژه با قالب بندی صورت می گیرد. با استفاده از قالب بندی های خاص با طرح های ویژه می توان نماهای متفاوتی را با این متریال خلق کرد.

آشنایی با انواع متریال نمای ساختمان

منبع: بیتوته

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار