عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید
کد خبر: ۲۲۳۷۲۴
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: 2021 September 26    -    ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵
روستاهای ایرانی از عجیب و غریب ترین آن ها گرفته تا معروف ترین و مدرن ترینشان همگی جنبه گردشگری داشته و سفر در روستا یکی از بهترین تجربه های مسافرت را می تواند برای شما به ارمغان بیاورد. در این گزارش قصد داریم به شما عجیب ترین روستا های ایران را معرفی کنیم. در ادامه همراه ما باشید تا این روستا های عجیب و شگفت انگیز را به شما معرفی کنیم.

عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید

عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید«تابناک با تو» - روستاهای ایرانی از عجیب و غریب ترین آن ها گرفته تا معروف ترین و مدرن ترینشان همگی جنبه گردشگری داشته و سفر در روستا یکی از بهترین تجربه های مسافرت را می تواند برای شما به ارمغان بیاورد. در این گزارش قصد داریم به شما عجیب ترین روستا های ایران را معرفی کنیم. در ادامه همراه ما باشید تا این روستا های عجیب و شگفت انگیز را به شما معرفی کنیم.

۱_ ایستا روستایی با مردمان بسیار قدیمی

شگفت زده خواهید شد اگر بگوییم این روستا در فاصله ۹۵ کیلومتری کرج واقع شده است، اما به قدری اهالی این روستا شیوه زندگی قدیمی دارند که نه تنها در خانه‌ها تلویزیون یافت نمی‌شود، هیچ خودرویی در این روستا مشاهده نخواهید کرد و علاوه بر این انچه بسیار تعجب آور است این است که در این روستا اجازه ورود را به خانم‌ها نمی‌دهند!

از طرفی جالب است بدانید در این روستا حتی برق و گاز‌ها نمی‌توانید پیدا کنید و شیوه زندگی مردمان این روستا چند ده سالی از دنیا عقب است.

مردم روستای ایستا حتی مراسمات عزاداری و عروسی را برگزار نمی‌کنند و معتقدند این شیوه زندگی مدرن، شبیه زندگی کفار است! این روستا یکی از عجیب‌ترین روستا‌های ایران می‌باشد.

۲_ میمند روستایی در دل کوه

میمند یکی از عجیب‌ترین روستا‌های ایران است که حتی در سازمان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این روستای صخره‌ای حاصل کندکاری‌هایی است که در دل کوه انجام شده است و قدمت ان به ۱۲ هزار سال می‌رسد.

اگر به این روستا سفر کنید از زیبایی‌ها و کنده کاری‌هایی که در دل کوه انجام شده است شگفت زده خواهید شد. این روستا درواقع به گفته برخی از اهالی برای ان دوره‌ای از انسان هاست که کوه را مقدس می‌دانستند.

اگر قصد سفر به میمند را دارید، این روستا در فاصله ۳۸ کیلومتری شهربابک در استان کرمان واقع شده است.

۳_روستای چهار برج

عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید

از میان روستای‌های عجیب ایران، چهار برج می‌تواند برای همه حتی کل دنیا عجیب باشد. این روستا حدود هزار نفر جمعیت دارد. از میان کودکانی که در این روستا به دنیا می‌آمدند حدود ۹۰ درصد ان‌ها مشکل نابینایی داشته که علت ان را ازدواج‌های فامیلی خطاب کردند.

به دلیل اینکه در ازدواج فامیلی فرزندان دچار تغییرات ژنتیکی می‌شوند این فرضیه به وجود امد.

اما آنچه که باعث شد این روستا جزو عجیب‌ترین‌ها باشد، این بود که حتی کودکانی که حاصل ازدواج فامیلی نبودند نابینا متولد می‌شدند و از طرفی برخی از حیوانات گله حتی برخی از گاو‌ها نیز دچار نابینایی می‌شدند.

بسیاری از مردم علت این عارضه را آلوده این منطقه اعلام کردند هرچند که از سال ۱۳۹۱ خوشبختانه این مشکل حل شد.

۴. زرگر روستای اروپایی نشین ایران

زرگر یکی دیگر از روستا‌های عجیب ایران است که در فهرست ما قرار گرفته، درواقع این روستا به دلیل اینکه مردمانی با گویش رومانو دارد به روستای اروپایی ایران شهرت دارد. درواقع زبان رومانو یک زبان اروپایی است که خود مردمان این روستا به آن زبان زرگری می‌گویند.

مردمان این روستا به نقل از برخی محققان تاریخ از کشور رومانی در جنگ بین ایران و روم به اسارت گرفته شده اند و به دلیل اینکه آن‌ها دارای هیکل درشتی بوده اند مورد بخشش شاه عباس درآمده و در این روستا ساکن شده اند. البته صحت این نقل مشخص نیست و فقط در حل یک نقل از گذشته برجا مانده است.

این روستا در شرق قزوین واقع شده است و جزو عجیب‌ترین روستا‌های ایران به شمار می‌اید.

۵. روستای شهرآباد

شهرآباد روستای واقع شده در بهمن شهر ابرکوه است که به سرزمین دوقولو‌ها شهرت دارد. جالب است بدانید این روستای کوچک فقط ۲۴۰ نفر جمعیت دارد که از میان آن‌ها ۴۰ نفر دوقو می‌باشند.

اگر به این روستا سفر کنید، بچه‌های دوقلوی همسان را خواهید دید که واقعا حیرت آور است. با اینکه این حالت می‌تواند جالب و شگفت انگیز باشد، اما کار را برای معلمین دشوار کرده است.

۶. سرزمین لی لی پوت‌های ایران روستای ماخونیک

عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید

ماخونیک روستایی واقع شده در شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی است. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید خانه‌های این روستا ظاهری عجیب به روستا داده اند، اما آنچه که باعث شهرت این روستا شده است، قد کوتاه اهالی آن است.

اگر نگاهی به اهالی قدیمی این روستا بیندازید متوجه می‌شود قد بلند‌ترین آن‌ها ۱۴۰ سانتی متر هستند. البته چند سالی است که مشکل کوتاهی قد در این روستا دیگر به چشم نمی‌آید.

علاوه بر کوتاهی قد افراد جالب است بدانید این اهالی در قدیم گوشت، سیگار و چای را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کرده بودند و هیچکدام از ان‌ها را مصرف نمی‌کردند.

حتی جالب است بدانید اهالی این روستا حتی به شکار هم نمی‌رفتند، زیرا گوشت نمی‌خوردند و نه تنها شکار بلکه تلویزیون هم جایی در زندگی آن‌ها نداشت.

۷_ روستای هجیج

عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید

یکی دیگر از روستا‌هایی که سفر به آن‌جا می‌توانید برای شما شگفت انگیز و جالب توجه باشد، روستای هجیج است. همانطور که در تصویر این روستا نیز می‌بینید، خانه‌ها در دل کوه به صورت پلکانی ساخته شده است و جالب‌تر این که در ساختار این خانه‌ها حتی یک آجر هم پیدا نخواهید کرد. درواقع خانه‌های این روستا تماما از سنگ ساخته شده است. خانه‌های سنگی که بام ان‌ها حیاط خانه‌ی بالاتر به شمار می‌رود

این روستا به روستای گیوه هم معروف است. اگر به این روستا سفر کردید به دنبال گیوه‌های مرغوب ان باشید.

۸_روستای آب اسک با عجیب‌ترین سنت‌ها

عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید

اگر به شهرستان آمل سفر کرده باشید حتما نام این روستا را از اهالی این شهر شنیده اید. آب اسک یکی از عجیب‌ترین روستا‌های ایران است که در آن سنت‌های باورنکردنی و عجیب وجود دارد. یکی از این سنت‌ها، سنت زن شاهی است.

سنت زن شاهی در روستای آب اسک به این گونه است که در یک روز مشخص از سال، یک زن به عنوان پادشاه روستا شناخته می‌شود و نگهبانانی از جنس خانم‌ها نیز در سطح روستا قرار می‌گیرند و به پادشاه گزارش‌هایی را ارسال می‌کنند.

در این روز از سال حتی یک مرد هم نباید در روستا حضور داشته باشد و زن‌ها می‌توانند به بازی‌های محلی نیز بپردازند.

یکی دیگر از سنت‌های جالب این روستا برف چال نام دارد و در آن مردان باید اخرین برف سال را در کوه‌ها چال کنند تا در تابستان بتوانند آب دام و طیور خود را تامین کنند.

۹_ روستای شگفت انگیز در دل کویر

عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید

سیرچ روستایی است که دل کویر کرمان و در فاصله ۴۰ کیلو متری از گرم‌ترین نقطه ایران یعنی گندم بریان قرار دارد و با این وجود در این منطقه شاهد گونه‌های گیاهی سرسبزی هستیم که به ییلاق کرمان تبدیل شده اند.

وجود چنین منطقه سر سبز و بکر در دل کویر آن‌هم در ۴۰ کیلو متری گرم‌ترین نقطه ایران، روستای سیرچ را شگفت انگیز کرده است.

حتی جالب است بدانید رشته کوه‌هایی در این منطقه وجود دارد که برف و یخبندان ان باعث به وجود امدن پیست اسکی شده است!

سیرچ در ۶۰ کیلومتری استان کرمان قرار گرفته است.

۱۰_ روستای ابیانه اصفهان

عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید

ابیانه نیز یکی دیگر از روستا‌ها با ساختار پلکانی است که در آن بام یک خانه، حیاط خانه بالاتر آن است. این ساختار زیبا و شگفت انگیز را در تصویر زیر از روستای ابیانه مشاهده می‌کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید این روستا ظاهری بسیار زیبا و شگفت انگیز دارد و سفر به آن را قطعا به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

معماری پلکانی منظم و زیبای این روستا باعث شده است تا ابیانه در آثار ملی ایران ثبت شود.

این روستا در دامنه کوه کرکس و در فاصله ۴۰ کیلو متری نطنز واقع شده است.

۱۱_درکش روستای داروخانه طبیعی

عجیب‌ترین روستاهای ایران را بشناسید

این روستا در استان خراسان شمالی و در فاصله ۳۰ کیلو متری شهر آشخانه واقع شده است. همانطور که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید این روستا بافت جنگلی دارد و در آن گیاهان زیادی در قالب جنگل کوهستانی به وجود آمده اند.

علاوه بر پوشش گیاهی به دلیل اینکه روستای درکش زیستگاه گوزن قرمز نیز می‌باشد باعث شهرت آن شده است.

سخن پایانی

همانطور که خواندید در این گزارش سعی کردیم عجیب ترین روستاهای ایران را به شما معرفی کنیم. این روستاها هر کدام با دلایلی مختلف جزو عجیب ترین ها انتخاب شده اند و می توانید با سفر به هر کدام از آن‌ها خودتان شاهد شگفتی آن ها باشید.

منبع: بیتوته

 

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
0
7
در مورد 8 روستای آب اسک هر دو رسم در یک روز اتفاق میوفتد . چون مردان روستا برای تهیه یخچال طبیعی از روستا خارج میشوند و هیچ مردی در روستا باقی نمیماند اون روز در روستا روز زن و پادشاهی زن است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
0
3
آدرس روستاهای هجیج و چهار برج رو ننوشتید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
0
1
رومانوها در اروپا به کولی ها معروف اند و همیشه مورد تبعیض نژادی واقع میشن و عقیده دارن این افراد اسیایی و هندی اند
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۸
0
2
یه روستا داریم به اسم جراغیل؛که در شهرستان آذرشهر 35 کیلومتری تبریز قرار دارد.
کل روستا به شکل واحد داخل کوه قرار داره
یعنی از دور که نگاه میکنید کوه رو میبینید فقط. تا وارد دره نشین متوجه روستا نمیشین به هیچ وجه. کوه سه طبقه کنده شده و تمام خانه ها، مسجد، محل نگهداری حیوانات همه و همه داخل کوه قرار دارد
بنظرم میتونه جزو نادرترین روستاها در دنیا لقب بگیره که مطابق معمول با بی مسئولیتی و بی توجهی مسئولان نه معرفی شده و نه مورد رسیدگی و توجه قرار گرفته
بافت معماری روستا در حال عوض شدن به روستاهای عادی هست در حال حاضر
هزاران افسوس از این گوهر نایاب که روز بروز در حال تخریب و فراموشی هست
لطفا اگر تمام نقاط کشورمون رو دوست دارین، منتشر کنین
اینها بخشی از تاریخ و هویت ما ایرانی هاست
میتونم عکس و اینا براتون بفرستم.. حیفه که بافت این روستا نابود بشه بخدا.. شاید گزارشی چیزی تهیه کردین نجات پیدا کرد

ممنون
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار