وقتی داروی امام کاظم هست چرا واکسن بزنیم؟
کد خبر: ۲۲۲۸۸۷
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
تاریخ انتشار: 2021 September 16    -    ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
تجمع اعتراض‌آمیز اقلیت واکسن‌ستیز در روزهای گذشته درحالی برگزار شده که مراجع تقلید عموما هم خودشان واکسن زده‌اند و هم آن را همسو با موازین عقلی و دینی دانسته‌اند.

تجمع اعتراض‌آمیز اقلیت واکسن‌ستیز در روزهای گذشته درحالی برگزار شده که مراجع تقلید عموما هم خودشان واکسن زده‌اند و هم آن را همسو با موازین عقلی و دینی دانسته‌اند.

منتقدان واکسن اجباری کرونا می‌گویند که 53 هزار نفر این کمپین را امضا کرده‌اند. این درحالی است که عمده مخالفان واکسن که در میانشان روحانی هم دیده می‌شود، در مخالفت خود به مباحث دینی استناد می‌کنند.

وقتی داروی امام کاظم هست چرا واکسن بزنیم؟

آنها در تجمعاتشان می‌گویند که دارو/ واکسن امام کاظم استفاده می‌کنند و نیازی به واکسن ندارند. این افراد پلاکاردهایی با نوشته‌هایی همچون «نه به واکسن اجباری»؛ «طب ایرانی- اسلامی هپاتیت، دیابت، ام‌اس، ایدز، کرونا. نازایی را درمان کرده»؛ «بودجه WHO و CDC توسط صهیونیسم جهانی تأمین می‌شود»؛ «واکسن‌های طب ایرانی و اسلامی پیشگیری و درمان قطعی کرونا است»؛ «تزریق واکسن به چه قیمت» و نمونه‌هایی از این قبیل در دست داشتند.

این درحالی است که مراجع تقلید نه‌تنها بیشترشان واکسن زده‌اند بلکه در حمایت از آن و مستندات عقلی و نقلی آن هم تأکید کرده‌اند.

جانشین مصباح‌یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و عضو مجلس خبرگان رهبری گفته است: بسیاری از نخبگان، اندیشمندان و مراجع عظام تاکنون اقدام به زدن واکسن کرده‌اند که این مسئله نشان‌دهنده این است که زدن واکسن مطابق با موازین و قواعد عقلی و دینی است. آیت‌الله محمود رجبی درباره لزوم تمکین به نظر متخصصان پزشکی در حوزه واکسیناسیون گفت: فارغ از مسئله واکسیناسیون، بشر بر مبنای یک اصل عقلانی در تمامی امور زندگی خود به متخصصان مراجعه می‌کند و این قانون عقلایی و عقلی اختصاص به عرصه پزشکی ندارد.

او گفته است: به همان ترتیب که ما در بیماری‌ها به پزشکان رجوع می‌کنیم، رجوع به متخصصان در عرصه‌های فنی و علمی نیز یک امر عقلایی است؛ چراکه یک فرد نمی‌تواند در تمامی حوزه‌ها تخصص داشته باشد و طبیعی است که عده‌ای در هر علمی تخصص پیدا می‌کنند و عموم مردم حتی متخصصانی که درآن زمینه خاص تخصص ندارند، براساس اعتمادی که به هریک از این متخصصان دارند، برای حل مشکلات خود به آنها رجوع کرده و طبق نظر آنها عمل می‌کنند.

آیت‌الله رجبی همچنین درباره طرح برخی تشکیک‌ها پیرامون مسئله واکسیناسیون ازجمله اینکه تزریق واکسن به‌عنوان یک عامل بیرونی برای مقابله با ویروس، دست‌بردن بر خلقت انسان ازسوی خداوند است، گفت: اگر این فرضیه درست باشد که در بدن انسان آنزیم‌های مورد نیاز برای مقابله با هرگونه ویروس یا باکتری وجود دارد و هیچ نوع مداوایی لازم نیست و بدن خودش با ویروس‌ها مقابله می‌کند، پس علت فوت انسان‌ها براثر ابتلا به بیماری‌های مختلف چیست؟

سؤال این است که مدعیان این‌گونه اظهارنظرات آیا خود را در حوزه مسائل دینی و شرعی متخصص‌تر از علما و مراجع عظام می‌دانند؟ ضمن اینکه بدون شک این‌گونه فرضیه‌ها به اطلاع مراجع عظام نیز رسیده و این بزرگان با درنظرگرفتن چنین فرضیاتی، به نظر متخصصان پزشکی تمکین کرده‌اند. رئیس مؤسسه امام خمینی‌(ره) با اشاره به اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی در این مؤسسه عنوان کرد: از زمانی که ازسوی مسئولان وزارت بهداشت لیست واجدین دریافت واکسن اعلام شد، کارکنان و اساتید مؤسسه امام خمینی نیز براساس اولویت‌های اعلام‌شده، اقدام به زدن واکسن کردند. بنده نیز هر دو دوز واکسن را دریافت کردم.

آیت‌الله فاضل‌لنکرانی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، هم گفته است: برخی درباره ویروس کرونا حرف‌های غیرصحیح و غیرمطابق با دین مطرح کردند مثلا گفتند کرونا در مجلس امام حسین(ع) نمی‌آید، درحالی‌که این یک حرف خلاف واقع است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: باید بدانیم بدون علم نمی‌توان به جایی رسید ولو به مقامات عرفانی سیر و سلوک. منظور ما از علم، حقیقت علم است نه اینکه یک مقدار اصطلاحات و قواعد را علم بنامیم‌ بلکه حقیقت علم همان نوری است که باید در درون ما ایجاد شود. وی علم را راه خشیت از خدا دانست و ادامه داد: «انما یخشی‌الله من عباده العلما»؛ راهش فقط علم است منتها علما و علمی که به حقیقت علم رسیده باشند یعنی کسی که فعل او قول او را تصدیق کند. آیت‌الله فاضل لنکرانی افزود: قرآن این همه تشویق می‌کند به اینکه سراغ علم بروید، علم خشیت می‌آورد، خشیت هم درجه انسان را بالا می‌برد ما بخواهیم به بهانه سیر و سلوک دور علم را خط بکشیم نه مطابق با قرآن است و نه مطابق با روایات است و هیچ ضابطه‌ای ندارد.

آیت‌الله حسین نوری‌همدانی از مراجع عظام تقلید هم قبلا در پاسخ به این سؤال که با توجه به همه‌گیری بیماری کرونا و نیاز به واکسن‌زدن تمام آحاد جامعه، آیا می‌توان از زدن واکسن خودداری کرد؟ در پاسخ گفته بود: بسمه تعالی، سلام علیکم، تبعیت و موافقت لازم است.

شرق

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
3
36
اینا رو باید از حقوق اجتماعی شون محروم کرد . چون به جامعه خسارت می زنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
2
30
خدایا اخرازمان شده مرگ را میبینن و عقل را به کناری گذاشته اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
2
31
واکسن نزنید زودتر بمیرید یک مقدار از جمعیت احمق کم بشه
پاسخ ها
ناشناس
| |
۰۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
نه اتفاقا ، چون اكثريت افراد جامعه واكسن مي زنند و همين باعث توقف يا تحت كنترل قرار گرفتن چرخه ويروس ميشه در نتيجه بيماري به مرور كمتر و كمتر و تحت كنترل قرار ميگيره از اين رو اينها هم كمتر مبتلا يا وضعيت شون اضطراري ميشه ولي يك فرقي دارند ! كه اين موضوع رو به واكسن نزدن شون ربط ميدن كه ما بدون واكسن هم ضد ضربه هستيم و واكسن بيخوده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
0
8
فارغ از مسئله واکسیناسیون، بشر بر مبنای یک اصل عقلانی در تمامی امور زندگی خود به متخصصان مراجعه می‌کند و این قانون عقلایی و عقلی اختصاص به عرصه پزشکی ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
0
14
هرکاری می خواهید بکنید اما حق ندارید پای ائمه رو وسط بکشید
امام کاظم (ع) کجا‌ داعیه دار پزشکی بود ؟ این کار شما موجب بدبینی مردم به دین است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
0
13
کاش از نام ائمه مایه نمی گذاشتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
0
11
خوب نزنید چرا شلوغش کردید؟ هزارتا خطر دیگه ملت رو تهدید کرده کجا بودید؟ قضیه بوداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
0
2
ماشین های ایشان را بگیرید شتر بدهید خانه هایشان را مصادره کنید و خیمه بدهید هیچ غدایی نباید بخورند جز نمک و شیر شتر و نان جو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
0
4
یاد اونایی میفتم که پشت ماشینشون مینویسن بیمه حضرت ابوالفضل ولی وقتی تصادف میکنند بیشتر از بقیه جنجال راه میندازن
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
0
4
همه مساله سر سودهای کلانیه که عده ای با ایجاد دکان طب اسلامی میبرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۷
0
1
یاد اسلام انگلیسی افتادم ....با این ترفند هم اسم مبارک امام رضا را می برند زیر سوال هم کادر درمان و بهداشت را
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار