ماجرای بنزین ۱۱هزار تومانی چیست؟
کد خبر: ۲۲۲۴۴۹
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: 2021 September 11    -    ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۲
هفته گذشته مجلس از طرحی رونمایی کرد که بر اساس آن یارانه پنهان را حذف کند. طرحی که اگر اجرایی شود باید قیمت بنزین، آزاد و حداقل سه برابر قیمت کنونی شود. اما آیا این طرح اجرا می‌شود و باید منتظر بنزین ۱۱ هزار تومانی باشیم؟
 هفته گذشته مجلس از طرحی رونمایی کرد که بر اساس آن یارانه پنهان را حذف کند. طرحی که اگر اجرایی شود باید قیمت بنزین، آزاد و حداقل سه برابر قیمت کنونی شود. اما آیا این طرح اجرا می‌شود و باید منتظر بنزین ۱۱ هزار تومانی باشیم؟
 
ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس هفته گذشته گفته بود طرحی را به جریان انداخته که بر اساس آن، حذف یارانه‌های نقدی و یارانه‌های پنهان به رفراندوم گذاشته شود.
 
طرحی که احتمالا در تلاش است تا یارانه پنهان انرژی (یارانه سوخت و به خصوص بنزین) را حذف و به یارانه‌های نقدی اضافه کند. این طرح هنوز به صحن مجلس هم نرسیده و امضاهای بسیاری نیاز دارد. اما اگر اجرا شود، قیمت بنزین و مبلغ یارانه چقدر می‌شود؟ برخی می‌گویند باید منتظر بنزین ۱۱ هزار تومانی باشیم. این گفته درست است؟
 
اولین چیزی که در این طرح عنوان شده است، ماجرای حذف یارانه‌های پنهان است. اگر قرار بر حذف یارانه پنهان انرژی باشد، باید قیمت بنزین واقعی شود.
 
قیمت واقعی بنزین در منطقه خلیج فارس حدود ۳۸ تا ۴۰ سنت است که با قیمت دلار آزاد به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان می‌رسد. اگر قرار بر واقعی شدن قیمت بنزین باشد، هر لیتر بنزین باید حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان شود.
 
این در حالی است که اکنون قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای در ایران ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین آزاد سه هزار تومان است. یعنی دولت روی هر لیتر بنزین سهمیه‌ای حدود ۹ هزار تومان و روی قیمت بنزین آزاد حدود ۸ هزار تومان یارانه پنهان می‌دهد.
 
سهمیه ماهانه بنزین خودروها ۶۰ لیتر است. یعنی در این حالت، مالک هر خودرو ماهانه ۵۶۰ هزار تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد. اگر خانواده‌ای سه خودرو داشته باشد، ماهانه ۱٫۵ میلیون تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد. یارانه‌ای که افراد فاقد خودرو از آن محروم هستند.
 
با این تفاسیر اگر دولت بخواهد قیمت بنزین را واقعی کند، قیمت بنزین باید به حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان برسد. چون در این حالت تنها کسانی از یارانه بنزین استفاده می‌کنند که خودرو دارند.
 
اما مساله این است که سال ۹۸ قیمت بنزین آزاد به سه هزار تومان رسید و باعث اعتراضات گسترده شد. حالا مشخص نیست که آیا جامعه بنزین ۱۱ هزار تومانی را می‌پذیرد یا نه.
 
یارانه ۲ میلیونی در راه است؟
 
البته مجلس گفته در قبال واقعی شدن قیمت بنزین می‌خواهد یارانه‌ها را هم افزایش دهد. اگرچه مشخص نیست که مبلغ یارانه‌ها چه تغییری کند و به چه کسانی پرداخت شود.
 
اما یک محاسبه جدید برای مبلغ یارانه وجود دارد. اینکه دولت کل یارانه پنهانی را که سالانه پرداخت می‌کند، حذف کند و معادل آن را به خانوارها یارانه نقدی بدهد.
 
بر اساس گزارش «آژانس بین‌المللی انرژی» ایران سالانه حدود ۸۶ میلیارد دلار (معادل حدود ۲ هزار تریلیون تومان) یارانه مصرف سوخت پرداخت کرده است. این عدد به این معناست که سهم هر ایرانی از یارانه پنهان انرژی روزانه ۶۵ هزار تومان است و در ماه به عددی نزدیک دو میلیون تومان می‌رسد. یعنی بنزین ۱۱ هزار تومانی باید با یارانه ماهانه دو میلیون تومانی همراه شود.
 
محمد باقر نوبخت هم چندی پیش گفته بود دولت سالانه ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می‌دهد. اگر مبنا گفته نوبخت باشد، سهم هر ایرانی از این یارانه روزانه ۴۵ هزار تومان است. یعنی یک روز یارانه پنهان هر فرد معادل یک ماه یارانه نقدی است. مجموع ماهانه یارانه پنهان ماهانه برای هر فرد یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است.
تجارت نیوز
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
2
12
لبنان پول بنزین شو نداده از مردم میخوان بگیرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
1
12
بابا شما مارو خفه کردید با این قیمت بنزین در خلیج فارس! آخه این چه قیاس ابلهانه ایه که هر بار بحث بنزین میشه میگید در کشورهای خلیج فارس بزنین لیتری 10 هزار تومنه

آخه لامصب اگر در امارات بنزین لیتری 10 هزار تومنه درآمد کارگر ساده اونجا 50 میلیون تومنه

رو کله ما چی دیدید؟ شاخ دیدید یا گوش دراز ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
0
12
حقوق هر کارگر هم در منطقه خلیج فارس حدود 4000 دلار هست ولی در ایران کمتر از 200 دلار. لطفا این را هم اصلاح کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
0
8
حتی اگه اعتراضاتی هم نباشه افزایش قیمت سوخت دوباره یه موج سهمگین افزایش قیمتها به بار میاره که یارانه 2 میلیونی رو هم تبدیل به پول تو جیبی می کنه
یعنی کسانی که این طرح ها رو میدن توی این جامعه زندگی نمی کنند این مسائل ساده رو بفهمن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
0
7
هر کاری کنید بازهم مردم فقیر بدبخت تر خواهند شد و قشر مرفه به نفعشون خواهد شد...ضمن اینکه با اجرای این طرح تمامی کالاها و اقلام زندگی مردم چندین برابر و در نهایت فاجعه رخ خواهد داد...ضمنا قبل اجرای این طرح ببینید میتوانید حقوق کارمندان و درآمد مردم را چند برابر کنید یا خیر..!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
0
10
واقعا مزخرف تر از این تحلیل آبکی در ارتباط با یارانه پنهان نمیشه گفت.
1- مگر درآمد مردم ایران به دلار هست که مبنای قیمت گذاری بنزین را بر مبنای دلار و یارانه پنهان را بر این مبنا محاسه میکنند؟
2- سرآنه کشورهای همسایه در منطقه خلیج فارس آیا با مردم ایران یکسان است؟
3- مصرف بنزین خودروهای کشورهای خلیج فارس در مقایسه با خودروهای داخل چقدر است؟
4- قیمت تمام شده بنزین داخل بر اساس حقوق کارگر و بسیاری مولفه های دیگر در داخل و خارج چقدر تفاوت دارد؟
جمع کنید این مزخرف گوییها را
شاهد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
0
6
با لبنان هم لیتری 11 هزار تومن حساب کردید؟

ونزوئلا چطور؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۷
0
0
فراموش نكرديم اولين موج تورم بي سابقه ( قبل تر از تحريم هاي اول هسته اي ) مربوط به اجراي بي برنامه ( بي كله ) طرح هدفمندي يارانه ها توسط دولت مورد عنايت آقايان و معجزه هزاره بود .
من كه منزل شخصي ام رو دو ماهه قبل اين طرح فزوختم و بعد با خاك يكسان شدم ( هنوزم مستاجرم ) يادم نميره . به شماچه ضرري خورد ؟
دولت دوم روحاني اصلا بد ، يا نتوانست يا نذاشتن كاري بكنه . ولي باورم نميشه اين مثلا جديدي ها( خيلي هاشون همون معجزه ها هستن ) خيلي از اشتباهات اون زمان رو دوباره ميخوان تكرار كنن
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار