آیا بدن زنان و مردان سوخت و ساز متفاوتی دارد؟
کد خبر: ۲۲۱۷۰۱
تاریخ انتشار: 2021 September 06    -    ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
زنان و مردان سوخت و ساز متفاوتی ندارند. این نتیجه‌ی تحقیقی است که به تازگی منتشر شده است. کارشناسان می‌گویند هر چه توده‌ی بدنی بیشتری داشته باشید (و به ویژه ماهیچه)، سوخت و ساز سریع تری هم دارید و زنان چربی بیشتری در مقایسه با مردان دارند تا بتوانند به شکلی سالم صاحب فرزند شوند.

آیا بدن زنان و مردان سوخت و ساز متفاوتی دارد؟

آیا بدن زنان و مردان سوخت و ساز متفاوتی دارد؟«تابناک با تو» - زنان و مردان سوخت و ساز متفاوتی ندارند. این نتیجه‌ی تحقیقی است که به تازگی منتشر شده است.

این تحقیق بزرگ همچنین نشان داد سرعت سوخت و ساز بدن برخلاف باور رایج، در فاصله‌ی ۲۰ تا ۶۰ سالگی کاهش نمی‌یابد.

این تحقیق «بنیادی» که در نشریه Science منتشر شده، حاوی داده‌هایی از حدود ۶،۵۰۰ فرد بین ۸ روزه تا ۹۵ ساله است که طی یک بازه‌ی ۴۰ ساله جمع آوری شدند. بیش از ۸۰ محقق از آزمایشگاه‌های مختلف در آن شرکت داشتند.

کارشناسان می‌گویند هر چه توده‌ی بدنی بیشتری داشته باشید (و به ویژه ماهیچه)، سوخت و ساز سریع تری هم دارید و زنان چربی بیشتری در مقایسه با مردان دارند تا بتوانند به شکلی سالم صاحب فرزند شوند.

اما پس از حذف تفاوت‌هایی که میان سایز و ماهیچه‌های زنان و مردان وجود دارد، محققان این پژوهش جدید هیچ تفاوتی میان سرعت سوخت و ساز بدن زنان و مردان پیدا نکردند.

با این حال، سرعت سوخت و ساز بدن از فرد به فرد می‌تواند متفاوت و به اندازه‌ی ۲۵ درصد سریع‌تر یا آهسته‌تر از متوسط سرعت سوخت و ساز برای سن و سایز آن‌ها باشد.

آیا بدن زنان و مردان سوخت و ساز متفاوتی دارد؟

دانشمندان این تحقیق را «بنیادی» می‌دانند و معتقدند یافته‌های آن به کتاب‌های درسی راه خواهد یافت.

چهار فاز متابولیک بدن طی دوران زندگی

به گفته‌ی محققان، سرعت سوخت و ساز بدن می‌تواند به چهار دوره تقسیم شود:

تا یک سالگی: سرعت سوخت و ساز بدن در بالاترین حد قرار دارد که حدود ۵۰ درصد بیشتر از سرعت سوخت و ساز در دوران بزرگسالی است
از ۱ تا ۲۰ سالگی: سرعت سوخت و ساز بدن هر سال ۳ درصد کاهش پیدا می‌کند.
از ۲۰ تا ۶۰ سالگی: سرعت سوخت و ساز بدن ثابت است و تغییری نمی‌کند.
بعد از ۶۰ سالگی: سرعت سوخت و ساز بدن هر سال حدود ۰/۷ درصد کاهش پیدا می‌کند

سرعت سوخت و ساز بدن فرد تا سن ۹۵ سالگی احتمالاً از ۶۰ سالگی ۲۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

کارشناسان می‌گویند آدم‌ها در دوران بزرگسالی به طور متوسط هر سال حدود ۷۰۰ گرم وزن اضافه می‌کنند، اما علت آن را نمی‌توان کاهش سرعت سوخت و ساز بدن دانست.

منبع: روزیاتو

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار