آیا پسر و دختر بدون اجازه بزرگ‌تر می‌توانند ازدواج کنند؟
کد خبر: ۲۱۸۹۶۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2021 August 03    -    ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۵
پسران و دختران در شرایط خاصی برای ازدواج کردن نیاز به اذن ولی دارند.
 سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری، درباره اذن ولی درخصوص ازدواج اظهار کرد: ازدواج یک قرارداد است که برای تحقق آن باید شرایط قانونی خاصی رعایت شود و یکی از این شرایط داشتن اذن ولی است.
 
روزبهانی گفت: پسران زیر سن  ۱۵ سال تمام شمسی و دختران دوشیزه گرچه به بلوغ رسیده باشند برای ازدواج نیاز به اذن ولی دارند.
 
این وکیل دادگستری بیان کرد: بنابراین دختری که ازدواج کرده اما همسرش از او جدا شده یا فوت کرده و همچنان باکره است برای ازدواج بعدی نیز نیازمند اذن ولی است.
 
وی تصریح کرد: ولایت حق و تکلیفی است که در قانون ما به پدر و جد پدری اطفال واگذار شده است و همان طور که اشاره شد برخی آثار ولایت بر دختران پس از سن بلوغ نیز باقی می ماند.
 
روزبهانی گفت: اگرچه در عرف معمولا اذن ازدواج دختر از پدر گرفته می شود، اما بر اساس قانون جد پدری نیز حق اذن دادن برای ازدواج را دارد و با اجازه هر یک از پدر یا پدر بزرگ پدری ازدواج محقق می شود.
 
این وکیل دادگستری ادامه داد: اما گاهی با وجود شرایط مطلوب و تحقق معیارهای منطقی، ولی از دادن اذن برای ازدواج خودداری می‌کند، در این صورت دختر برای ازدواج باید به همان قانونی پناه ببرد که در مرحله اول ازدواج او را منوط به اجازه ولی دانسته است.
 
وی بیان کرد: اگر پدر یا جد پدری بدون دلیل موجه از دادن اذن خودداری کنند یا دسترسی به آن‌ها ممکن نباشد پس از درخواست دختر و معرفی فرد مورد نظر به دادگاه، در صورت احراز شرایط و با صلاحدید دادگاه ازدواج بدون اذن ولی ممکن خواهد شد.
 
روزبهانی گفت: در صورت فوت پدر و جد پدری دختر برای ازدواج کردن نیاز به گرفتن اجازه از کسی ندارد.
 
 
باشگاه خبرنگاران 
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
0
6
دختری که به سن مثلا 30 سالگی و بلوغ فکری کامل رسیده هم برای محرم شدن ( موقت یا دائم ) باید اذن پدر را بگیرد ؟
به نظر میرسد لازم است یک مرز سنی برای موضوع تعیین شود .
پاسخ ها
نیما پیراسته
| |
۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
در این خصوص برخی مراجع نظر دارند که چنانچه دختر رشیده باشد اذن پدر نیاز شرعی نیست و رشیده بودن را حدود سن بیست و پنج به بالا گفته اند
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار