نسخه خانگی برای از بین بردن لرزش دست
کد خبر: ۲۱۸۴۸۳
تاریخ انتشار: 2021 July 30    -    ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
لرزش دست‌ها ممکن است تا حدود بسیار زیادی ارثی باشد، اما عوامل بسیار زیادی بر روی آن اثر دارند و بهتر است آن‌ها را به خوبی بشناسید.
یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که افراد بزرگسال با آن درگیر می‌شوند لرزش دست‌ها می‌باشد. لرزش می‌تواند تاثیرات بسیار زیادی بر زندگی آنها داشته باشد و می‌توان گفت تا حدود بسیار زیادی دارای جنبه ارثی است. در ادامه روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن به رفع لرزش دست کمک کنید را برایتان بیان می‌کنیم.
 
نسخه خانگی برای از بین بردن لرزش دست
 
علت لرزش دست
لرزش دست‌ها ممکن است تا حدود بسیار زیادی ارثی باشد، اما عوامل بسیار زیادی بر روی آن اثر دارند و بهتر است آن‌ها را به خوبی بشناسید که در ادامه هر کدام را برایتان معرفی می‌کنیم.
 
اختلال در بدن
• مخچه یکی از مراکز بسیار مهم در کنترل حرکات می‌باشد و اختلال در آن می‌تواند باعث لرزش دست هایتان شود و زندگی شما را مختل کند.
• بیماری‌های دیگری همچون هانتینگتون و یا پرکاری تیروئید نیز می‌تواند این مشکل را برایتان ایجاد و برای تشخیص این مشکلات باید به پزشک مراجعه کنید.
 
عوارض دارویی
بسیاری از دارو‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید می‌تواند منجر به لرزش دست‌ها شود و کیفیت زندگی شما را کاهش دهد. دارو‌هایی که منجر به این مشکل می‌شوند عبارت اند از:
• دارو‌های آسم
• دارو‌های ضد افسردگی
• لیتیوم
• قطع کردن ناگهانی دارو‌های آرامبخش
 
مصرف بیش از حد کافئین
کافئین می‌تواند تاثیرات بسیار زیادی بر روی بدن شما داشته باشد و در نتیجه زمانی که بیش از حد از آن استفاده کنید ممکن است دچار لرزش دست شوید.
 
استرس
یکی از مهم‌ترین دلایلی که لرزش دستان شما را قابل دید می‌کند استرس و اضطراب است. این مشکل تنها برای بخشی از دست شما رخ می‌دهد و گا‌هی با اتمام استرس از بین می‌رود.
 
رفع لرزش دست
لرزش دست‌ها یک بیماری خاص محسوب نمی‌شود نیازی به نگرانی شدن نیست در واقع این مشکل تنها می‌تواند در کار‌های روزانه شما اختلال ایجاد کند بنابراین درمان آن امری ضروری می‌باشد. در نظر داشته باشید که اگر این مشکل به دلیل یک بیماری در بدن شما باشد با درمان آن می‌توانید شاهد کاهش و یا درمان لرزش دست‌ها نیز باشید. در ادامه درمان‌های خانگی را برایتان بیان می‌کنیم.
 
کنترل استرس
استرس بی دلیل یکی از معضلاتی می‌باشد که بیش‌تر افراد با آن درگیر می‌شوند و تنها راه درمانی آن رو به رو شدن با عامل استرس است. سعی کنید در طول روز آرامش خود را حفظ کنید. 
 
استفاده از چای بابونه
بابونه یکی از گیاهانی می‌باشد که در طب سنتی برای درمان استرس و اضطراب به کار می‌رود و شما می‌توانید با استفاده روزانه یک فنجان چای بابونه آرامش را به سیستم عصبی خود باز گردانید و به رفع لرزش دست‌های خود کمک کنید.
 
نکته: در نظر داشته باشید که افراد دیابتی باید از چای بابونه کم‌تر استفاده کنند و قبل از استفاده نیز باید از پزشک مشورت بگیرند.
 
استفاده از تمرین‌های دست
یکی از راه‌های بسیار موثر برای درمان لرزش دست‌ها استفاده از تمرین‌های دست می‌باشد. این تمرینات به شما کمک می‌کند تا بتوانید لرزش دست‌های خود را کاهش دهید. برای این کار لازم است تا از توپ‌های استرس استفاده کنید. می‌توانید توپ‌های استرس را در کف دست خود قرار بدهید و تا جایی که امکان دارد آن را فشار بدهید و این کار را تا ۵ ثانیه انجام داده و ۱۰ ثانیه به دست‌های خود استراحت بدهید و دوباره این کار را تکرار کنید. می‌توانید این کار را ۱۰ بار در روز انجام بدهید تا به نتیجه بسیار خوبی برسید.
 
درمان گیاهی لرزش دست
استفاده از اسطوخودوس
یکی از دارو‌هایی که بیش‌تر متخصصان طب سنتی برای کنترل استرس و لرزش دست‌ها تجویز می‌کنند استفاده از اسطوخودوس می‌باشد. استفاده از این گیاه برای سیستم عصبی بسیار مفید بوده و می‌تواند به رفع لرزش دست‌ها نیز کمک کند.
 
استفاده از اسطوخودوس بسیار راحت می‌باشد و شما می‌توانید اسانس آن را به آب حمام و یا بالشت خود اضافه کنید و یا حتی می‌توانید از دمنوش اسطوخودوس در طی روز بهره بگیرید.
 
چای والرین
والرین یکی از موادی می‌باشد که از سال‌های بسیار دور برای درمان تنش و کنترل اعصاب استفاده می‌شود و برای رفع لرزش دست‌ها بسیار موثر است. شما می‌توانید روزانه یک قاشق از عصاره والرین را استفاده کنید تا به درمان مشکل خود کمک کنید. البته استفاده از چای والرین نیز تاثیرات مشابهی دارد و می‌تواند به درمان استرس و بی خوابی کمک کند.
 
مکمل‌های ویتامین ب و درمان استرس و لرزش دستان
استفاده از مکمل‌های ویتامین B
اگر لرزش دست‌های شما مشهود است و اختلالات بسیاری در کار‌های روزمره شما ایجاد می‌کند استفاده از مکمل‌های ویتامین B امری بسیار ضروری می‌باشد. در واقع این مکمل به سالم ماندن ماهیچه‌ها و عضلات کمک کرده و می‌تواند با تقویت آن‌ها از لرزش دست هایتان بکاهد.
 
برای استفاده درست از این مکمل‌ها سعی کنید یک نوع با کیفیت آن را از داروخانه تهیه کنید و قبل از استفاده سعی کنید با پزشک مشورت کرده و یا از پزشک داروخانه کمک بگیرید. اگر دوست ندارید از دارو‌ها استفاده کنید می‌توانید از غذا‌های حاوی این ویتامین بهره بگیرید مانند تخم مرغ، نخود فرنگی، لوبیا، سبزیجات سبز، لبنیات و مرغ.
 
رژیم غذایی مناسب
رژیم غذایی مناسب می‌تواند به شما کمک کند لرزش دست‌های خود را برای همیشه از بین ببرید. برای این کار باید از غذا‌های سرشار از امگا ۳ استفاده کنید. امگا ۳ تاثیرات بسیار زیادی بر روی بدن و اعصاب دارد و می‌تواند با کنترل شرایط بد بدنی مانند التهاب از لرزش در دست‌های شما جلوگیری کند و آن را به طور قابل توجهی کاهش دهد. مواد سرشار از امگا ۳ عبارت اند از:
• روغن ماهی
• ماهی سالمون
• ماهی تن
• ماهی ساردین
• روغن بذر کتان
• دانه کدو تنبل
• گردو
 
استفاده از غذا‌های منیزیم دار
منیزیم می‌تواند به انتقال پیام‌ها عصبی کمک کند و آن‌ها را بهبود بخشد و کمبود آن در بدن می‌تواند باعث تضعیف اعصاب شود بنابراین لازم است برای رفع لرزش دست‌های خود از این عنصر نیز کمک بگیرید. غذا‌هایی که دارای منیزیم می‌باشند عبارت اند از:
• دانه کنجد
• لوبیا
• آجیل
• سبزیجات برگی
 
ترک کافئین
کافئین می‌تواند با تحریک سیستم عصبی لرزش دست‌های شما را تا حدود بسیار زیادی بالا ببرد و در نتیجه شما را دچار مشکل می‌کند. اگر لرزش دست‌های شما بسیار زیاد شده است بهتر است استفاده از کافئین را به حداقل برسانید و یا کلا آن را کنار بگذارید.
 
شایان ذکر است که تنها قهوه دارای کافئین نمی‌باشد و شما باید از نوشیدن و خوردن تمام موادی که دارای این ماده می‌باشند خودداری کنید.
 
کنار گذاشتن سیگار
کنار گذاشتن سیگار می‌تواند لرزش دست‌ها را به همراه داشته باشد، ولی این مشکل موقتی می‌باشد و زمانی که بدن شما با شرایط جدید وفق پیدا کند این مشکل نیز از بین می‌رود.
 
تغییر در زندگی
بهتر است برای درمان این مشکل و رفع لرزش دست در زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید.
 
تغییراتی که برای این مشکل مناسب اند عبارت اند از:
• از وسایل سنگین‌تر مانند بشقاب و قاشق‌های سنگین‌تر استفاده کنید.
• استفاده از وسایل مخصوصی که برای این بیماری ساخته شده است.
• به فیزیوتراپی بروید.
• برای کار‌هایی که می‌توانید از روش‌های الکترونیکی استفاده کنید.
• حتما به پزشک مراجعه کنید تا در صورتی که استفاده از دارو‌های خاص منجر به این مشکل شده اند را شناسایی کنید و     آن‌ها را با مشورت پزشک تغییر داده و یا دوز آن‌ها را کاهش دهید.
 

استرس داشتن در زندگی امری طبیعی می‌باشد و تا حدودی برای زندگی و سلامت بدن ضروری است، ولی باید بدانید که استرس طولانی مدت می‌تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده و سلامتی شما را به خطر بیندازد. بهتر است برای داشتن یک زندگی خوب و با کیفیت تغییرات مثبتی در زندگی خود خود ایجاد کنید.

بهداشت نیوز

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار