آیا همه ما در ژرفای افکارمان، رگه‌هایی از نژادپرستی داریم؟
کد خبر: ۲۱۷۳۴۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2021 July 17    -    ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
یکی این رمان‌نویس‌های بزرگ فئودور داستایوفسکی است. او در رمانی با عنوان یادداشت‌های زیرزمین که به فارسی هم برگردان شده است، جملات درخشانی دارد: هر انسانی، خاطراتی دارد که فقط به دوستانش می‌توان بگوید. خاطرات دیگری هم وجود دارند حتی نمی‌تواند در نزد دوستانش آشکار کند.

آیا همه ما در ژرفای افکارمان، رگه‌هایی از نژادپرستی داریم؟

آیا همه ما در ژرفای افکارمان، رگه‌هایی از نژادپرستی داریم؟تابناک باتو ـ پرسشی که در عنوان این پست مطرح شد، می‌توانیم تعمیم بدهیم و بسیار گسترده‌تر کنیم: آیا من دیکتاتور درون دارم؟ آیا آدم خیانتکاری هستم که فرصت این کار را پیدا نکرده‌ام؟ آیا در درون فساد اقتصادی را دوست دارم؟ آیا تمایلات جنسی پلیدی دارم؟

این سؤالات را آدم‌های زیادی، مخصوصا آن‌هایی که اندیشه والاتر یا وجدان حساس‌تری دارند از خود می‌پرسند.

چرا این سؤال اهمیت دارد؟

چون بیم داریم، این تمایلات و اندیشه مدفون در درون افکار ما که ممکن است هیچگاه در زندگی ما فرصت رونمایی پیدا نکرده باشند، مانند دملی چرکی، روزی سر باز کنند.

پس خیلی وقت‌ها باخودمان می‌گوییم که چطور من با این ظاهر آراسته، ناتوان از زدودن کامل این امیال از درون خودم هستم؟

جالب است بدانید که ۲۰ سال پیش سه روانپزشک اجتماعی با نام‌های آنتونی گرینوالد، ماه‌زرین باناج و برایان نوسک، آزمایشی و شیوه‌ای برای عیان کردن همین افکار فروخورده پیدا کردند.

آیا همه ما در ژرفای افکارمان، رگه‌هایی از نژادپرستی داریم؟

مثلا برای پیدا کردن تمایلات نژادپرستانه، نخست به سوژه‌های آزمایش عکس‌های آدم‌های سفید و سیاهوپست را نشان می‌دادند و می‌خواستند آن‌ها را از هم تفکیک کنند. بعد روی کاغذ صفات و ویژگی‌های متضادی مانند خوب/بد، فوق‌العاده/وحشتناک، آرامش/خشم را نوشتند و از داوطلب‌های آزمایش خواستند که آن‌ها را منتسب به افراد دو گروه کنند؛ بر این اساس مشخص شد که بسیاری افکار پنهانی نژادپرستانه دارند.

اما در عین حال در تفسیر نتیجه این آزمایش باید دقت زیادی کرد. این آزمایش محدودیت‌های خاص خود را داشت. برای مثال حتی برخی از افراد که خودشان سیاهپوست و آفریقایی‌تبار بودند، بر اساس این آزمایش به سمت سفیدپوست‌ها تمایل داشتند. این آزمایش نمی‌توانست یک آزمایش با پاسخ قطعی باشد و برای بررسی ضمیر ناخودآگاه، آزمایشات دیگری هم لازم بود. مشکل بعدی تفاوت‌ها افراد در درک واژگان بود.

اما نکته‌ای که از همه مهم‌تر بود این بود که افکار پنهانی که در این مورد افکار نژادپرستانه باشد، نمی‌توانند احتمال بروز عملی رفتار‌های نژادپرستانه را هم پیش‌بینی کنند؛ و این آخری، واقعا قابل تأمل است و به صورت مشابهی برای مایی که از افکار پنهانی خود بیمناک هستیم، می‌تواند مورد استفاده مثبت قرار بگیرد.

مذهبیون و فلاسفه بسیاری تأکید می‌کنند که انسان در نهاد خود نقاط مثبت و هم منفی دارد. شما نمی‌توانید همه سیاهی‌های ناپیدای روح خود را از بین ببرید، اما می‌توانید از بروز آن‌ها پیشگیری کنید و باید قبول کنید که در طول زندگی وجه مثبت شما، در پیکاری دائمی با وجه منفی است و در جنبه‌های مختلف، ممکن است یکی از آن‌ها بر دیگری چیرگی داشته باشند.

آیا همه ما در ژرفای افکارمان، رگه‌هایی از نژادپرستی داریم؟

رمان‌نویس‌های بزرگ معمولا شناخت و ادراک عمیقی از روح و روان آدمی دارند.

یکی این رمان‌نویس‌های بزرگ فئودور داستایوفسکی است. او در رمانی با عنوان یادداشت‌های زیرزمین که به فارسی هم برگردان شده است، جملات درخشانی دارد: هر انسانی، خاطراتی دارد که فقط به دوستانش می‌توان بگوید. خاطرات دیگری هم وجود دارند حتی نمی‌تواند در نزد دوستانش آشکار کند و باید در نزد خود به عنوان یک راز حفظ کند.

اما خاطراتی هم هستند که او حتی واهمه دارد نزد خودش بازگو کند و هر انسان شرافتمندی تعدادی از این خاطرات ذخیره شده در ذهنش را داراست.

منبع: یک پزشک

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
4
1
من اگر نيكم اگر بد تو برو خود را باش
فامیل دور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۷
1
1
خلقت انسان توسط خداست و حتما دلیلی برای ان وجود دارد که یه عده سفیدپوست و یه عده سیاه پوست باشن.. اما اینکه عمده افراد به ادمهای سفید پوست گرایش بیشتری دارن امری است طبیعی چون به صورت پیش فرض سفید پوستا زیباتر هستن..

نمیدونم دلیلش چیه ولی ترکیب صورت سفیدا معمولا از سیاهها ظریفتره و این ظریف و باریکتر بودن برای عموم ادمها جذب کننده است و این دلیلی بر نژاد پرستی نیست..
معمولا اکثر ادمها ازدواج با یه فرد سفید رو با یه فرد سیاه ترجیح میدن و دلیل نژاد پرستانه هم نداره..
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر