عجیب‌ترین ترور به سبک سامورایی
کد خبر: ۲۱۳۶۵۲
تاریخ انتشار: 2021 June 07    -    ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵
اوتویاما ۱۷ سال داشت که به طور ناشناس در اکتبر ۱۹۶۰ در میان صد تماشاچی از اعضای مجمع ملی بزرگ ژاپن نشست. این دانشجوی جوان نظاره گر اینجیرو آسانوما رئیس حزب سوسیالیست ژاپن بود که یک بحث سیاسی را برگزار می‌کرد. بدون هیچ اخطاری یاماگوچی با شتاب روی صحنه رفت.

عجیب‌ترین ترور تاریخ به سبک سامورایی

عجیب‌ترین ترور تاریخ به سبک ساموراییاختصاصی تابناک با تو؛ مسائل سیاسی همیشه مورد توجه بوده‌است، در این گزارش قصد داریم تا به ماجرای بی‌جنبه‌ترین و بی‌اعصاب‌ترین فرد سیاست‌پرداز اشاره کنیم که به تکان‌دهنده‌ترین روش ممکن مخالف خود را از بین برد و او را به قتل رساند. 

اوتویا یاماگوچی دانش‌آموز ۱۷ ساله ژاپنی می‌خواست ژاپن به ریشه‌های سنتی خود برگردد. وی برای دستیابی به این هدف دست به هر کاری می‌زد، از جمله قتل سیاستمدار جنجالی اینجرو آسانوما در یک مناظره تلویزیونی در اکتبر ۱۹۶۰.

اوتویاما ۱۷ سال داشت که به طور ناشناس در اکتبر ۱۹۶۰ در میان صد تماشاچی از اعضای مجمع ملی بزرگ ژاپن نشست. این دانشجوی جوان نظاره گر اینجیرو آسانوما رئیس حزب سوسیالیست ژاپن بود که یک بحث سیاسی را برگزار می‌کرد. بدون هیچ اخطاری یاماگوچی با شتاب روی صحنه رفت. این دانشجو با شمشیر فولادی نقره و در برنامه تلویزیون زنده، آسانوما را با ضربات شمشیر کشت.

 

عجیب‌ترین ترور تاریخ به سبک سامورایی

اسانوما در حال خواندن روزنامه. ۱۹۴۸ میلادی.

هیچ کس ریشه نظرات فوق ملی‌گرایانه یاماگوچی را نمی‌داند. با این حال یاماگوچی عضوی از اعضای راست گرای یویوکو دانتای به شمار می‌رفت که با آسانوما مخالف بود.

اینجیرو آسانوما یکی از اعضای حزب سوسیالیست ژاپن بود که ایالات متحده را "دشمن مشترک چین و ژاپن" اعلام کرد. او برای به دست آوردن یک کرسی در پارلمان ژاپن کاندید شد. او یک سیاستمدار صریح و نیز امیدوار به مائو تسه تونگ، رهبر کمونیست چین بود.

اوتویا یاماگوچی، آسانوما را توهین به ایده خود در مورد سبک زندگی ژاپنی می‌دانست.

جنگ جهانی دوم در این مرحله تنها پانزده سال به پایان رسیده بود و سیاستمداران ژاپن هنوز در تلاش بودند تا بفهمند که چگونه می‌توانند بهترین بازسازی را برای ژاپن انجام بدهند. آسانوما نیز با هرگونه معاهده جدید با کشورهای غربی مخالف بود. ترور اینجیرو آسانوما در حالی که ایستگاه تلویزیونی NHK در آن روز سرنوشت ساز در اکتبر، پخش زنده را از سالن هیبیا پخش می‌کرد رخ داد.

آسانوما از طریق میکروفون برای مخاطبان خود سخنرانی می‌کرد. او دست چپ خود را بالا برد تا نکته‌ای مهم را بیان کند. مردم در میان جمعیت با مخالفت یا در تایید او، شعار می‌دادند. سپس پلیس تلاش کرد گروهی از دانشجویان هیجان‌زده را متفرق کند.

عجیب‌ترین ترور تاریخ به سبک سامورایی

جسد اسانوما در حال انتقال 

سپس نگاه آسانوما ناگهان به سمت چپ تغییر کرد. دوربین‌های تلویزیونی اوتویا یاماگوچی را که لباس مدرسه اش را پوشیده بود گرفت که با چیزی در دست به کاندیدا زد. جوان ۱۷ ساله پس از سوراخ کردن سمت چپ آسانوما، با شمشیر یک ضربه به معده او زد. صدای گریه چند نفر از میان جمعیت بلند شد. چند مرد به صحنه هجوم آوردند. پاپاراتزی برای گرفتن عکس از آسونوما به صحنه شتافتند. مقامات یاماگوچی را به سمت صحنه سمت چپ (راست رو به روی صحنه) اسکورت کردند، در حالی که دیگران به آسانوما کمک کردند و با بردن وی در جهت مخالف سعی کردند او را به بیمارستان منتقل کنند. علی رغم حرکت سریع حاضران، خیلی دیر شده بود. آسانوما یک ساعت پس از حمله درگذشت.

سلاح انتخابی اوتویا یاماگوچی فقط یک انتخاب تصادفی نبود. وی از یوروی-دوشی، شمشیری کوتاه که سامورایی‌ها که برای جنگ در شهر از آن استفاده می‌کردند، استفاده کرد. شاهدان می‌گویند یاماگوچی هنگام بازداشت لبخند زد. در پی مرگ آسانوما، حدود ۱۵۰۰۰ معترض چپ گرا در خارج از دفاتر اداره پلیس توکیو تظاهرات کردند. آن‌ها احساس کردند که امنیت در نشست ناکافی است و پلیس نتوانست از آسانوما محافظت کند؛ هرچند نخست وزیر ژاپن هایاتو ایکادا نیز روی صحنه بود.

عجیب‌ترین ترور تاریخ به سبک سامورایی

یاماگوچی و سلاحی که برای کشتن اسانوما استفاده کرد

داگلاس مک آرتور سفیر ایالات متحده در ژاپن، ترور را ناگوار توصیف کرد. وزارت امور خارجه آمریکا گفت این حمله بی معنا بود. اما از سوی دیگر، مقامات آمریکایی نگران بودند که آسانوما به نماد جنبش‌های راست گرایان تبدیل شود که منجر به ترویج کمونیسم میشد.

در دوم نوامبر، فقط سه هفته پس از ترور، اوتویا یاماگوچی درباره سرنوشت خود در داخل سلول زندان در بازداشتگاه نوجوانان تصمیم گرفت و به روش سامورایی خودکشی کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار