کشورهایی که به دلایل جالبی نام خود را تغییر دادند
کد خبر: ۲۱۳۶۵۱
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: 2021 June 07    -    ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۰
نامگذاری کشورها با عوامل زیادی در ارتباط است و اگرچه نام برخی از آنها باستانی است، مثلاً کشور مصر و بعضی دیگر که برای درک آن نیازی به فکر کردن ندارد مانند ایالات متحده، اما نام بسیاری از کشورهای دیگر دارای داستان‌ها و ایدئولوژی‌ها هستند.

کشورهایی که به دلایل جالبی نام خود را تغییر دادند

کشورهایی که به دلایل جالبی نام خود را تغییر دادنداختصاصی تابناک با تو؛ نامگذاری کشورها با عوامل زیادی در ارتباط است و هرچند نام برخی از آنها باستانی است، مثلاً کشور مصر و بعضی دیگر که برای درک آن نیازی به فکر کردن ندارد مانند ایالات متحده، اما نام  شماری از کشورها داستان‌ها و ایدئولوژی‌های دیگری دارد، بنابراین آنها اغلب نام‌هایی هستند که در معرض تغییرند و این همان چیزی است که امروز در گزارش خود در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

عوامل دیگری که ممکن است منجر به تغییر نام شود عوامل سیاسی هستند. این کشورها ممکن است تحت استعمار بوده باشند و بعد از پایان استعمار برای تسلی زخم اشغالگران، نام خود را تغییر دهند.  دلیل سیاسی ممکن است داخلی باشد تا حوادث ناخوشایند تاریخ خود را پاک کند. امروز چند کشور را که قبلاً موفق شده‌اند نام خود را تغییر دهند و دلایل آنها را بررسی خواهیم کرد.

۱. کامبوچای سابق - در حال حاضر کامبوج

کشورهایی که به دلایل جالبی نام خود را تغییر دادند

عکس: تورهای اقیانوس آرام استرالیا

نام این کشور از ۱۹۵۳ تا ۱۹۹۵، پنج بار تغییر یافت و این تغییرات به شرح زیر بود: اولین تغییرات در سال ۱۹۵۳ تا ۱۹۷۰ صورت گرفت، و پادشاهی کامبوج نامیده شد، سپس نام در ۱۹۷۰ نام آن تغییر یافت و سال 1975 به جمهوری خمر تبدیل شد، متعاقباً تحت حکومت کمونیستی قرار گرفت و نام آن به کامپوچای دموکراتیک تغییر پیدا کرد.

بعدا این کشور تحت نظارت سازمان ملل وارد مرحله انتقالی شد و بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۳ دولت کامبوج خوانده شد و در سال ۱۹۹۳ به سلطنت و نام قدیمی خود، پادشاهی کامبوج برگشت؛ اما خمر‌ها - پیروان حزب کمونیست - خود را کامپوچئی‌ها می‌نامند که به معنای فرزندان شاهزاده (کامپو) است. شایان ذکر است که کلمه کامبوج در اصطلاح غلط فرانسوی کلمه کامپوچا است.

۲. برمه سابق - اکنون میانمار

کشورهایی که به دلایل جالبی نام خود را تغییر دادند

برمه، نام فعلی آن میانمار است. عکس: Wanderlust

این کشور با هر دو نام شناخته می‌شود، اما امروز به طور رسمی به آن "جمهوری اتحادیه میانمار" گفته می‌شود. نام رسمی به انگلیسی توسط دولت این کشور تغییر یافت، و از اتحادیه برمه به اتحادیه میانمار در سال ۱۹۸۹ تبدیل شد و این تغییر در نتیجه یک واقعه غم انگیز در سال ۱۹۸۸ رخ داد، هنگامی که ارتش به طرز وحشیانه‌ای یک شورش طرفدار دموکراسی را سرکوب کرد و یک سال بعد برمه به یک کشور منزوی در سطح بین المللی تبدیل شد به طوریکه نام آن سرکوب را به ذهن مردم دنیا متبادر میکرد، بنابراین برمه به راه‌حلی برای بهبود چهره خود احتیاج داشت.

به امید دستیابی به مشروعیت بین المللی مقامات برمه ادعا کردند که نام موروثی برمه به گذشته استعماری این کشور اشاره دارد و بسیاری از اقلیت های قومی این کشور را شامل نمیشود، بنابراین آنها تصمیم گرفتند نام کشور خود را به میانمار تغییر دهند.

۳. کرانه شرقی سابق - اردن کنونی

کشورهایی که به دلایل جالبی نام خود را تغییر دادند

خرابه های باستانی در مرکز شهر امان. عکس: لئونید آندرونوف/ شاتر استوک

انگلیس ها در جنگ جهانی اول منطقه را تصرف کردند و تصمیم گرفتند آن را به سه قسمت عجلون، بالقا و كراک تقسیم كنند. پس از مدتی، پادشاه هاشمی، عبدالله اول بر همه مناطق حکومت نمادین پیدا کرد. در سال ۱۹۲۲، این منطقه به عنوان امارت ترنس‌جردن شناخته شد؛ بنابراین نام آن تغییر یافت. آخرین بار در سال ۱۹۵۲ به پادشاهی هاشمی اردن تغییر نام یافت. از اردن به عنوان پادشاهی هاشمی یاد می شود از آنجا که توسط خانواده هاشمی اداره می شد، و به اختصار به آن اردن می‌گویند.

۴. حبشه سابق - اکنون اتیوپی

کشورهایی که به دلایل جالبی نام خود را تغییر دادند

یک مجسمه شیر در آدیس آبابا ، پایتخت اتیوپی.

امپراتوری اتیوپی، همچنین به حبشه معروف است در سراسر منطقه جغرافیایی ایالات فعلی اتیوپی و اریتره گسترش یافته است. در سال ۱۲۷۰ توسط حبشی‌های سلسله سلیمان تاسیس شد که منجر به نامگذاری کل کشور به حبشه شد. حبشی‌ها تا قرن بیستم بدون وقفه بر این قلمرو حکومت می‌کردند.

در طی جنگ جهانی دوم توسط هایل سلاسی، دهمین پادشاه اتیوپی نام این کشور از حبشه به اتیوپی تغییر یافت. برخی از محققان استدلال می کنند که اتیوپی از قرن چهارم به همین نام خوانده می شود، نام حبشه در میان اعراب رایج بوده و اتیوپی از نظر جغرافیایی بزرگتر از حبشه است.

 

۵. قبلا بچوانا - امروزه بوتسوانا

کشورهایی که به دلایل جالبی نام خود را تغییر دادند

نمایی از شهر گابورونه ، پایتخت بوتسوانا. عکس: Shutterstock

این کشور در جنوب صحرای آفریقا در جنوب آفریقا واقع شده است، و قبلا بخشی از انگلیس بود و در آن زمان به عنوان سرزمین بچوانا Bechuana شناخته می‌شد. بوتسوانا نام جدید خود را پس از استقلال در ۳۰ سپتامبر ۱۹۶۶ به تصویب رساند، نام جدید آن از بزرگترین گروه قومی این کشور، تسوانا گرفته شده است.

۶. سیلان سابق ، اکنون سریلانکا

کشورهایی که به دلایل جالبی نام خود را تغییر دادند

عکس: Holidayify

از سال ۱۸۱۵ تا سال ۱۹۴۸ ، این کشور تحت استعمار انگلیس قرار گرفت، که آن را سیلان نامید و این نام تلفظ انگلیسی "سیلاو" است، نامی که در طول استعمار پرتغال به این کشور داده بود. نام سریلانکا برای اولین بار در جنبشی که خواستار آزادی کشور در اوایل قرن بیستم و از بین بردن آخرین آثار استعمار انگلیس در این کشور بود، پدیدار شد.


۷.  زائیر سابق، اکنون جمهوری دموکراتیک کنگو

کشورهایی که به دلایل جالبی نام خود را تغییر دادند

خیابان سی ام ژوئن در مرکز کینشاسا 

عکس: کلمنت بونرو

جمهوری دموکراتیک کنگو رسماً با چندین نام شناخته شده‌است: مانند ایالت آزاد کنگو ، بلژیک کنگو و لئوپولدویل. اما این کشور استقلال خود را در سال ۱۹۶۰ به دست آورد و پس از آن، رسما به جمهوری کنگو (برگرفته از رود کنگو) روی آن گذاشته شد. . از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۱ ، نام این کشور به جمهوری دموکراتیک کنگو تغییر یافت و در سال ۱۹۷۱، رئیس جمهور "موبوتو‌ سسه‌ سه‌کو" آن را جمهوری زائیر نامید. اگرچه کنگره ملی مستقل در سال ۱۹۹۲ به تغییر نام این کشور به جمهوری دموکراتیک کنگو رأی داد ، اما این تغییر تا ۱۹۷۷ پس از سقوط موبوتو رخ نداد.

۸. ولتای علیا (قبل)- بورکینافاسو (امروزی)

کشورهایی که به دلایل جالبی نام خود را تغییر دادند

مسجد جامع Bobodioulasso در بورکینافاسو

بورکینافاسو که به طور رسمی به عنوان ولتای علیا شناخته می‌شد، در غرب آفریقا واقع شده است. رئیس جمهور توماس‌سانکارا نام آن را در آگوست سال ۱۹۸۴ تغییر داد و از دو کلمه: بورکینا و فاسو، که از دو زبان اصلی کشور گرفته شده است، نام ترکیبی برای آن انتخاب کرد.

استعمارگران فرانسوی نام آن را ولتای علیا برگرفته از نام رودخانه ولتا که از داخل کشور می‌گذرد، گذاشته بودند. اما کلمه بورکینا در زبان مردم موری به معنای "مردم شریف" است ، در حالی که فاسو در زبان قوم دیولا به معنی "خانه پدر" است و هنگامی که این دو کلمه با هم جمع می شوند ، معنی نام این کشور "خانه پدری مردمان شریف" می‌شود.

۹. داهومی سابق، بنین امروزی

کشورهایی که به دلایل جالبی نام خود را تغییر دادند

داهومی قبل از استعمار، پادشاهی قدرتمندی بود که در غرب آفریقا در جمهوری بنین کنونی تاسیس شد. این پادشاهی همچنین شامل منطقه توگو امروزی و برخی از مناطق جنوب غربی نیجریه بود.

پادشاهی داهومی به خاطر مبارزان زن ماهری که به عنوان محافظان پادشاه خدمت می‌کردند، مشهور بود. نام این کشور تا پانزده سال پس از استقلال تغییر نکرد، بنابراین نام آن در سال ۱۹۷۵ با رهبری "متیو کرکو" از داهومی به جمهوری بنین تغییر یافت.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۷
11
3
در مورد خودمون هم می گفتی چرا پرشیا به ایران تغییر داده شد.
پاسخ ها
اهبرخان
| |
۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۷
نام ايران از قديم به ايران معروف بوده است ولي در كشورهاي فرنگ و آنان نيز به تبعيت از تاريخ يوان به ايران پرشيا مي گفتند. ولي ايرانيان ايران را به اسم ايران مي شناسند.
ناشناس
| |
۱۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۷
پرشیا اسم یه ماشین بوده به همین خاطر پرشیا رو به ایران تغییر دادن
ناشناس
| |
۱۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۷
نام ایران نزدیک به هشتصد بار در شاهنامه آورده شده
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۷
3
9
جالبه هر چی کشور بدبخته اسمشو عوض کرده
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۷
6
1
گرجستان سابق جرجیا کنونی
بچه ته خط
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۸
1
4
بورکینافاسو از کشفیات ولایتی‌ست که روی نقشه گشته بود تا یه کشور صدفه‌بگیر دیگه پیدا کنه که طبق معمول پول نفت بگیرن و برای ما شعار بدن و سنگ پرت کنن.

مثل الان در مورد سوریه و عراق و لبنان و یمن، اون موقع اخبار هر روز از افتخارات بورکینافاسو می‌گفت.

عاقبت بعد از چند سال دریافت صدقه مجانی بیمارستان و خونه و جاده و حتی جهیزیه دختران دم‌بخت، به راحتی آب خوردن ایران رو کنار گداشتن.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر