منطقه‌ای در جهان که متعلق به هیچ کشوری نیست!
کد خبر: ۲۱۳۶۰۲
تاریخ انتشار: 2021 June 06    -    ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
جالب است بدانید بر روی کره‌ی زمین یک نقطه وجود دارد که مالکیت آن بر عهده‌ی هیچ کشوری نیست.

جالب است بدانید بر روی کره‌ی زمین یک نقطه وجود دارد که مالکیت آن بر عهده‌ی هیچ کشوری نیست.

بیر طویل یا بئر طویل ناحیه‌ای به مساحت ۲۰۶۰ کیلومتر مربع بین مرز سودان و مصر است که تحت قیومیت هیچ کشوری نیست. با وجود شکل چهار ضلعی این ناحیه گاهی مثلث بیر طویل نامیده می‌شود.

بیر طویل به خاطر نزدیکی به محل زندگی طایفه آبابدا در ناحیه آسوان مصر، در سال ۱۹۰۲ تحت قیومیت دولت مصر قرار گرفت. در همین زمان ناحیه مثلث حلایب از شمال و شمال شرقی بیر طویل تحت قیومیت سودان اعلام شد، چون طوایف این ناحیه از اهالی سودان بودند.

منطقه‌ای در جهان که متعلق به هیچ کشوری نیست!

این دو ناحیه در یک ناحیه چهارضلعی کوچک هم مرز بودند. اگرچه مصر همچنان این ناحیه را تحت اداره خود دارد، اما این ناحیه در هیچ یک از نقشه‌های دولتی به عنوان بخشی از مصر مشخص نمی‌شود.

کم و بیش یکی از آرزو‌های هر انسانی این است که دست کم یک نقطه از این جهان هم به اسم او باشد. کشور‌ها هم همین طور، آن‌ها می‌خواهند که قلمروی حکومتشان هر روز توسعه پیدا کند؛ بنابراین در رسیدن به این هدف هر چه که از دستشان بیاید را انجام می‌دهند. اما یک نقطه روی زمین هست که هیچ کس حاضر نیست مسئولیت مالکیت آن را بر عهده بگیرد و صاحب آن باشد! عجیب به نظر می‌رسد، اما واقعیت دارد!

بئر طویل کجاست؟

ناحیه‌ای به وسعت ۲۰۶۰ کیلومتر مربع در آفریقا و در ساحل نیل یا دقیق‌تر بگوییم در مرز سودان و مصر که تحت قیومیت هیچ کشوری در جهان نیست و به شکل چهار ضلعی است که نام این زمین بیر طویل یا بئر طویل است. اگرچه که این ناحیه چهار ضلعی است، اما گاهی مثلث بیر طویل هم به آن می‌گویند.

مصر هنوز این منطقه را تحت کنترل و اداره خود دارد، ولی در هیچ نقشه دولتی بخشی از مصر به حساب نیامده است. این ناحیه از معدود نقاط جهان است که تحت قیومیت هیچ کشوری قرار نیست.

در حال حاضر بئر طویل چه سرنوشتی دارد؟

آیا کسی حاضر شده مالکیت آن را رسما به عهده بگیرد؟ بیابانی که اگر فردی اهل طبیعت‌گردی و دوستدار جاذبه‌های صحرا و بیابان باشد قطعا آرزو می‌کند که این منطقه مال او باشد تا بتواند با خیال راحت و بدون هیچ دغدغه‌ای در این بیابان روزگارش را سپری کند و در خلوتش کمی روح و روانش را به صحرا بسپارد و از سکوت و تنهایی و آرامش محیطش تا می‌تواند لذت ببرد.

اما خب این فقط در حد رویا و آرزو است و چنین چیزی برای خیلی‌ها میسر و ممکن نیست! جالب است بدانید که اولین بار سال ۲۰۱۴ بود که معلوم شد بئر طویل بی‌صاحب است.

اگرچه که در طی تاریخ حکومت‌ها تلاش زیادی کردند تا بر این منطقه ادعای مالکیت داشته باشند، اما هیچ‌وقت این مساله میسر نشد و این دولت‌ها به خواست و آرزوی دیرین خود نرسیدند و تا امروز تنها سرزمین این دنیا است که از دست تسلط و زیاده‌خواهی حکومت‌های استعمارگر و توسعه‌طلب جان سالم به در برده و از رنگ و بوی نهاد‌های سیاسی و حکومتی در آن خبری نیست و همچنین هیچ نیروی نظامی در آن وجود ندارد، چقدر رویایی و دل انگیز!

گویا اخیرا این سرزمین بکر و ناب صاحب پیدا کرده و مردی آمریکایی تبار به بئر طویل رفته و پرچمی را که با فرزندانش تهیه کرده بود به نشان فتح و مالکیت در آن جا قرار داده است و استقلال این سرزمین را رسما اعلام کرده و دخترش را ملکه بئر طویل معرفی کرده است. این مرد و دخترش یک شبه ره صد ساله پیموده و بدون جنگ و درگیری و خونریزی به مقام والایی رسیده و ملکه یک سرزمین بی‌صاحب شده.

این مرد آمریکایی هدفش از این کار را خوشحال کردن دخترش بیان کرده و گفته که آرزوی دختر من در زندگی‌اش همیشه این بود که ملکه یک سرزمین باشد و من هم خواستم این آرزو را برآورده کنم!

عصر ایران

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار