آیا روی بدن تان زایده گوشتی دارید؟
کد خبر: ۲۱۲۱۹۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2021 May 21    -    ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱
پولیپ هم نوعی زایده گوشتی است که دراز و باریک بوده و نوک آن پهن است. در مواردی هم پولیپ‌ها پیچ خورده و محروم از جریان گردش خون می‌شوند. رنگ پولیپ‌ها قهوه‌ای تیره یا سیاه است. رشد ناگهانی پولیپ ممکن است باعث اشتباه گرفتن آن از زایده گوشتی، خال یا حتی ملانوم بدخیم شود.

آیا روی بدن تان زایده گوشتی دارید؟

آیا روی بدن تان زایده گوشتی دارید؟«تابناک باتو» ـ وجود خال یا زایده‌های گوشتی بر روی پوست بسیار شایع است بسیاری از افراد تعدادی از این منگوله‌ها را بر پوست خود دارند. اما برای رفع این نوع زائده‌ها لازم است به پزشک مراجعه کنید تا با روش‌های مناسب برداشته شوند

زائده گوشتی روی بدن

زایده‌های گوشتی یا SKIN TAGS تومور‌های شایع پوستی هستند که در ۲۵ درصد مردان و زنان دیده می‌شود. شایع‌ترین نواحی پوستی که گرفتار می‌شوند عبارت هستند از: زیر بغل ۴۸ درصد، گردن ۳۵ درصد و به میزان کمتر در نواحی کشاله ران.


اکثر موارد (۷۰ درصد) در هر منطقه بیش از سه زایده گوشتی دیده نمی‌شود. آن‌ها در دهه دوم زندگی شروع می‌شوند و به تدریج تا دهه پنجم زندگی افزایش می‌یابند. بعد از این سن زایده‌ها رشد بیشتری پیدا نمی‌کنند.

این زایده‌ها کوچک باریک تا پهن، قهوه‌ای یا به رنگ پوست و بیضوی به پوست چسبیده اند. در مواردی زایده گوشتی می‌تواند رشد کرده و به یک سانتی متر برسد. شکایت بیمار از منظر زیبایی و یا گیر کردن آن‌ها به لباس یا لوازم زینتی جواهرآلات می‌باشد. این ضایعات با الکتروکوتر ظریف و یا قیچی مخصوص درماتولوژی قابل رفع شدن است. اکثرا نیاز به بی حسی موضعی نیست، مگر در آن‌ها که قاعده پهن داشته باشند. در مواردی SKIN TAGS با پولیپ اشتباه می‌شود.

آیا روی بدن تان زایده گوشتی دارید؟

پولیپ پوست

پولیپ هم نوعی زایده گوشتی است که دراز و باریک بوده و نوک آن پهن است. در مواردی هم پولیپ‌ها پیچ خورده و محروم از جریان گردش خون می‌شوند. رنگ پولیپ‌ها قهوه‌ای تیره یا سیاه است. رشد ناگهانی پولیپ ممکن است باعث اشتباه گرفتن آن از زایده گوشتی، خال یا حتی ملانوم بدخیم شود. پولیپ‌ها روی مژه ها، کشاله ران، زیر بغل یا هر جای دیگر به غیر از کف دست و پا دیده می‌شوند.

بعضی مطالعات علمی نشان داده است بین زایده گوشتی و پولیپ رابطه‌ای وجود دارد که در مطالعات هستیوپاتولوژی از همدیگر افتراق داده می‌شوند. چنان چه پولیپ پوستی با پولیپ روده‌ای همراه باشد، چون احتمال سرطانی شدن پولیپ روده‌ای وجود دارد، باید از بیمار چکاپ دقیق به عمل آید.

زایده‌های گوشتی قطعا باید توسط پزشک متخصص پوست تشخیص داده شده و درمان شود. نخ بستن یا هرگونه درمان‌های سنتی و سرخود می‌تواند باعث چرکی شدن و عفونی شدن زایده گوشتی شود و اگر ضایعه ملانوم بدخیم باشد و به اشتباه دستکاری شود، می‌تواند باعث خطر جانی برای بیمار باشد. زائده‌های گوشتی بعد از برداشته شدن توسط پزشک بدون هیچ گونه اسکاری ترمیم می‌شود، ولی دستکاری و چرکی شدن می‌تواند به اسکار ناخوشایند تبدیل شود.

آیا روی بدن تان زایده گوشتی دارید؟

بد نیست بدانید آیا کرم‌های مخصوصی برای رفع منگوله‌های پوستی وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ نوع کرمی که کارایی آن در رفع منگوله‌های پوستی از نظر پزشکی به اثبات رسیده باشد، وجود ندارد. منگوله‌های پوستی معمولاً با استفاده از روش‌های فیزیکی مانند بریدن با تیغ یا بستن بیخ آن با نخ دندان برداشته میشوند، بنابراین استفاده از محصولات تأیید نشد‌ه ای مانند درماسیل، کرم‌های رفع کننده زگیل، روغن درخت چای، لاک و برق ناخن، خمیر دندان و یا کرم‌های موبر مانند نیت یا نیر، برای رفع منگوله‌های پوستی به هیچ وجه توصیه نمیشود. حتی استفاده آزمایشی از این کرم‌های تأیید نشده هم میتواند باعث بروز حساسیت پوستی و عوارض جانبی احتمالی گردد.

سلامتیران

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۱
1
1
مفید بود و ممنون
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار