رنگ‌ها و تحریک احساسات آدمی
کد خبر: ۲۱۰
تاریخ انتشار: 2015 May 26    -    ۰۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۷
بخش پنجم؛
رنگ احساسات را تحریک می‌‌کند. فرهنگ‌ها را شکل می‌دهد و پیش‌زمینه جهان ما را می‌سازد. سخن از رنگ موجب می‌شود که خصوصیات موسیقی و طبیعت و ویژگی‌های شخصیتی را به جا آوریم و رنگ بر خلاف دیگر ملزومات دکوراسیون یک بعد انسانی دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. در واقع رنگ می‌تواند حالت‌ها را تغییر دهد، فضاهای خاصی به وجود آورد و ...
رنگ‌های گرم عبارتند از: قرمز، نارنجی و زرد
رنگ‌های سرد عبارتند از: آبی، سبز و بنفش


تأثیرات روانی رنگ‌ها

همه ما می‌دانیم، انسان موجودی است که به سرعت و به شدت تحت تأثیر فر آیندهای محیطی قرار می‌گیرد و در تحت همین تأثیر شکل جدیدی از رفتار را از خود بروز می‌دهد. اثر روانی بعضی از رنگ‌ها به صورت زیر است.

زرد

 زرد رنگی است با توان پرتو افکنی زیاد، که بیشتر پرتوهای دریافتی را بازتاب می‌کند.

زرد، رنگی است رویه‌ای، رنگی که ژرفا و عمق ندارد. بُرد آن نسبت به رنگهای دیگر زیاد‌تر است و از بسیاری از ویژگی‌های سفید برخوردار است. رنگ ترش است و نمودار ترشی‌های متفاوت. صدای زیر ویولن «زرد» است. آواز بلبل و قناری زرد است. رنگ زرد وقتی یکدست باشد، شادی آفرین و هنگامی که با تغییرات زمینه‌های رنگی همراه باشد ایجاد هیجان و ناراحتی تا حد اضطراب می‌کند.

زرد رنگ بی‌خوابی، بیداری، بیماری، نا‌امیدی، هیجان، اضطراب و تلاطم فکری است. همچنین رنگ آغاز بهار، رسیدگی کشت، نمودار نیروی فزون نهفته در دانه است. رنگی است مادی و زمینی که هرگز نمودار ژرفا نیست. رنگی است با موضوع عمودی و بنابراین با خط عمودی هم سنگ می‌شود.

رنگ زرد رنگ جوانی، نشان روشنی و نور و نشان دانش و معرفت است. در بعضی اوقات رنگ زرد به عنوان القاء کننده تنفر مطرح می‌شود، این حالت زمانی مورد قبول است که پس زمینهٔ آن مشکی باشد زیرا تضاد این دو رنگ بسیار شدید است و در هیچ شرایطی با هم هماهنگی ندارند. در صورتی که همین رنگ در پس زمینهٔ سبز زندگی و امید را به نمایش می‌گذارد.
آبی

 آبی، رنگی است آرام و درونگرا. بیننده را به سوی خود می‌کشد و در درون آرامش خود، نرم می‌سازد و به خواب می‌برد. چشم را به خود متوجه می‌کند. رنگ آبی موافق با وضعیت خط افق است. آبی، رنگی است الهی و آسمانی. رنگی است مطیع، سر به راه و سازشکار. آبی رنگ زمستان و سرمای آن است. آبی رنگ خلاقیت است. آرامش و سکونی که از آن به ما می‌رسد نتیجه رشد مقتدر و طبیعی آن است. در استفاده از رنگ آبی بیننده همیشه منتظر یک نو آوری و کار جدید است. زلالی، پاکی و خلوص را می‌توان توسط رنگ آبی بوجود آورد. طعم آبی، بی‌طعمی و کمی متمایل به شیرینی است. رنگ آبی همیشه سایه دار است و همواره میل دارد در تاریکی خود نمایی کند. همیشه نامحسوس است و در عین حال هوای شفافی را می‌نمایاند. آبی با روان آدمی پیوند می‌خورد و تا اعماق و انتهای روح نفوذ می‌کند. آبی معنی ایمان می‌دهد. سمبل جاوید است.قرمز

قرمز، رنگی گرم و دارای نیروهای برون گراست. رنگِ توان و فعالیت بسیار زیاد و رنگ مقوی قلب است. طعم آن شیرین است. قرمز رنگ حق، حقیقت، پیکار و بلاخره شهادت است. قرمز پایان تابستان و آغاز پاییز است. در تطابق با خط، گویای خط قطری همگن است. قرمز، رنگی است که فرو رفتن و ماندن در آن می‌سوزاند و کناره گیری از آن گرما می‌دهد. رنگ عشق و تشکیل خانواده است. قرمز سمبل حیات و زندگی، عامل مؤثری در سازندگی و تشدید رویش گیاهان و بیان کنندهٔ هیجان و شورش است، نشانی تثبیت شده از مبارزه، انقلاب و شورش. اثر هیجان و هوس را به خوبی نشان می‌دهد، این رنگ اگر در پس زمینه تیره قرار گیرد وحشت، ناپایداری و پلیدی را نشان می‌دهد و اگر در پس زمینه روشن قرار گیرد معرف یک عشق سطحی و زودگذر است.