یازده ویژگی شگفت‌آور درختان
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۲۰۸۲۹۱
تاریخ انتشار: 2021 April 08    -    ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶
bato-adv
bato-adv
درختان کربن را از هوا جذب می‌کنند، زیستگاه حیات وحش می‌شوند و به روح ما نیز جلا می‌بخشند. اما آیا می‌دانستید که آن‌ها می‌توانند با یکدیگر "حرف بزنند" و وقتی مورد حمله قرار گرفتند پیام‌های هشدار از خود ارسال کنند؟ طبق فهرست قدیمی‌ترین درخت‌ها، کهن‌ترین درخت شناخته‌شده کنونی یک کاج بریستلکون در کوه‌های سفید کالیفرنیاست.

یازده ویژگی شگفت‌آور درختان«تابناک باتو» ـ درختان کربن را از هوا جذب می‌کنند، زیستگاه حیات وحش می‌شوند و به روح ما نیز جلا می‌بخشند. اما آیا می‌دانستید که آن‌ها می‌توانند با یکدیگر "حرف بزنند" و وقتی مورد حمله قرار گرفتند پیام‌های هشدار از خود ارسال کنند؟

یازده ویژگی شگفت‌آور درختان

هیپریون، غول درختان
وقتی پای هیپریون به میان می‌آید دیگر تنها یک عکس نمی‌تواند حق مطلب را ادا کند. این بلندترین درخت دنیا در پارک ملی ردوود (چوب سرخ) در شمال کالیفرنیا با بلندای ۸۵/ ۱۱۵ متر (۳۸۰ فوت) بلندتر از "بیگ بن" یا بلندترین برج ساعت جهان در لندن یا مجسمه آزادی در نیویورک است. قدمت این غول درختی که در سال ۲۰۰۶ در کالیفرنیا کشف شد صدها سال تخمین زده شده است.

یازده ویژگی شگفت‌آور درختان

 

یازده ویژگی شگفت‌آور درختان

مکنده مواد زیان‌بخش
درختان گاز دی اکسید کربن را از هوا می‌گیرند و بنابراین در مبارزه با تغییرات آب و هوایی نقشی مهم بازی می‌کنند. آن‌ها می‌توانند از برگ‌های خود برای فیلتر ذرات معلق در هوا و گاز‌های سمی، نظیر دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد استفاده کنند. اخیرا در بریتانیا تحقیقی انجام شده که حاصل آن این است: سه درخت توس نقره‌ای، سرخدار و آقطی به‌ترتیب قادرند ذرات معلق در هوا را ۷۰، ۷۱ و ۷۹درصد کاهش دهند.

یازده ویژگی شگفت‌آور درختان

ژنرال شرمن، یک رکوردشکن دیگر
ژنرال شرمن رکوردشکنی دیگر است. این درخت یک سکویای غول‌پیکر است که به افتخار ویلیام شرمن، فرمانده کل ارتش آمریکا در سال‌های ۱۸۶۹ تا ۱۸۸۳ نام‌گذاری شده است. ارتفاع این درخت ۸/ ۸۳ متر و قطر تنه آن ۷/۷ متر است. سن تقریبی این درخت بیش از ۲هزار سال تخمین زده شده و جایگاه آن پارک ملی سکویا در کالیفرنیاست.

یازده ویژگی شگفت‌آور درختان

۶۰هزار گونه مختلف
طبق یک مطالعه جهانی به سرپرستی محققان دانشگاه ییل آمریکا، حدود سه تریلیون درخت در سراسر جهان وجود دارد. این تعداد درخت شامل ۶۰هزار گونه شناخته‌شده می‌شود که بیش از نیمی از آن‌ها بومی‌‌اند، به این معنی که فقط در کشوری خاص یافت می‌شوند. برزیل، کلمبیا و اندونزی بیش‌ترین گونه‌های درختی را در خود جا داده‌اند. اما یک خبر بد: امروزه تعداد درختان کره خاکی ما نسبت به آغاز تمدن بشر ۴۶درصد کاهش یافته است.

یازده ویژگی شگفت‌آور درختان

ارسال سیگنال هشداردهنده
درختان نمی‌توانند برای در امان ماندن از گزند گیاه‌خواران فرار کنند. اما آ‌ن‌ها می‌توانند موادی شیمیایی، حاوی ترکیبات آلی هشداردهنده از خود آزاد کنند که به سایر همنوعانشان می‌گوید: تهدیدی در منطقه وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد که در این موارد سایر درختان با افزایش تولید مواد سمی ضد علف‌خواران به این پیام واکنش نشان می‌دهند؛ همان موادی که باعث تلخ شدن برگ اقاقیا می‌شود.

یازده ویژگی شگفت‌آور درختان

متوسلاه، قدیمی‌ترین درخت جهان
درختان کهن‌ترین موجودات زنده روی زمین هستند. برخی از آن‌‌ها صدها یا هزاران سال زنده می‌مانند. طبق فهرست قدیمی‌ترین درخت‌ها، کهن‌ترین درخت شناخته‌شده کنونی یک کاج بریستلکون در کوه‌های سفید کالیفرنیاست. نام آن متوسلاه است و قدمتش به حدود ۴هزار و ۸۵۰ سال می‌رسد. جایگاه دقیق آن در تدبیری حفاظتی محرمانه باقی مانده است.

یازده ویژگی شگفت‌آور درختان

فراخوان کمک
وقتی برخی گونه‌ها مانند درختان سیب و گیاهان گوجه‌فرنگی، خیار و لوبیای لیما در محاصره حشرات موذی یا انگل‌ها قرار می‌گیرند از خود ترکیباتی به هوا ساطع می‌کنند تا شکارچی این مهاجمان را جذب کنند. اغلب این مهاجمان حشره‌اند. طبق یک بررسی مطالعاتی در اروپا، درختان آلوده به کرم برای جذب پرندگان کرم‌خوار، مانند پرنده چرخ‌ریسک بزرگ که در عکس دیده می‌شود از خود سیگنال‌هایی شیمیایی ارسال می‌کنند.

یازده ویژگی شگفت‌آور درختان

درختان مهاجرت می‌کنند"
روشن است که درختان نمی‌توانند راه بروند، اما آ‌ن‌ها می‌توانند مرکز تراکم خود را به دلیل فشارهای ناشی از تغییرات آب‌ و هوایی تغییر دهند. در یک بررسی بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵ در شرق ایالات متحده مشخص شد که ۷۳درصد از درختان به سمت غرب، جایی که در آن بارندگی بیش‌تر بود حرکت کرده‌اند. باقی درختان نیز ظاهرا برای فرار از گرما راهی قطب‌ها شده‌اند. به طور متوسط آن‌ها در هر دهه ۱۶ کیلومتر جابه‌جا شده‌اند.

یازده ویژگی شگفت‌آور درختان

درختان با یکدیگر "حرف می‌زنند"
جنگل‌ها سیستم ارتباطی خاص خود را دارند که مثل یک اینترنت زیرزمینی زمینه مبادله مواد مغذی و ارسال پیام‌های هشداردهنده در مورد خشکسالی یا بیماری را برای آنان فراهم می‌کند. آن‌ها از طریق‌ شبکه‌ میکوریزا یا قارچی با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. تحقیقات سوزان سیمارد بوم‌شناس نشان داد که درختان توس کاغذی (در عکس بالا) و صنوبر از این سیستم برای ارسال آب، کربن و مواد مغذی استفاده می‌کنند.

یازده ویژگی شگفت‌آور درختان

خنک‌ کردن شهرها
درختان نه تنها سایه‌گسترند بلکه می‌توانند با تعریق ـ جذب اکسیژن و انتشار آب به هوا از طریق برگ‌ها ـ دمای شدید هوا را کاهش دهند. مناطق شهری امکان دارد در تابستان به "جزایر گرم و سوزنده" تبدیل شوند. اما مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ در آمریکا انجام شد نشان داد که پوشش تاج درختان می‌تواند در تابستان دمای شهرها تا ۵ درجه سانتی‌گراد کاهش دهد.

منبع: دویچه وله

bato-adv
bato-adv
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر