داروی سعال چیست؟
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۲۰۵۲۹۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2021 March 01    -    ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۲
bato-adv
bato-adv
داروی گیاهی سعال یکی دیگر از گیاهان طب اسلامی جهت درمان انواع سرفه و بیماری‌های ریه می‌باشد. سرفه یک واکنش طبیعی است که طی آن مجاری تنفسی از مواد آلوده خارجی و نیز مخاطی که در ریه‌ها و نای وجود دارد، پاکسازی می‌شود. سرفه مداوم عذاب آور است و می‌تواند کاملا باعث آشفتگی شود. اساسا دو نوع سرفه وجود دارد.

داروی سعال چیست؟

داروی سعال چیست؟اختصاصی «تابناک با تو» - داروی گیاهی سعال یکی دیگر از گیاهان طب اسلامی جهت درمان انواع سرفه و بیماری‌های ریه می‌باشد. سرفه یک واکنش طبیعی است که طی آن مجاری تنفسی از مواد آلوده خارجی و نیز مخاطی که در ریه‌ها و نای وجود دارد، پاکسازی می‌شود. سرفه مداوم عذاب آور است و می‌تواند کاملا باعث آشفتگی شود. اساسا دو نوع سرفه وجود دارد.
نوع اول سرفه خلط دار است که سعی می‌کنید خلط یا عفونت درون سینه‌تان را با سرفه بیرون بریزید که در واقع نوع خوب آن است و می‌توان با خوردن شربت خلط آور به این فرآیند کمک کرد.
در طرف دیگر، سرفه خشک وجود دارد که باید هر چه سریع‌تر آن را فرو بنشانید، چون می‌تواند کاملا مزمن و ماندگار باشد. سرفه‌های مزمن یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعه مردم به پزشک است. سرفه مزمنی که ۸ هفته یا بیشتر ادامه پیدا کند، نه تن‌ها آزاردهنده است، بلکه می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر باشد. این سرفه‌ها می‌تواند وضعیت جسمی شما را با مشکل مواجه کند، همکاران و اعضای خانواده را اذیت کرده و حتی داشتن خوابی راحت را نیز از شما بگیرد. در نتیجه شما هم دائم احساس خستگی و عصبانیت می‌کنید.

کاربرد سعال:

* درمان سرفه‌های نو و کهنه
* درمان آنفولانزا
* درمان بیماری‌های ریه مانند آسم

طرز مصرف سعال:

* تمام گیاه داخل ظرف را با ۲ لیوان آب بجوشانید، تا یک لیوان باقی بماند، آن را صاف نموده، در حالی که گرم است با داروی جامعی که داخل قوطی می‌باشد شب میل شود.
* مقدار مصرف افراد بالای ۷ سال: تمام یک لیوان باقی مانده از جوشاندن را میل نمایند.
* مقدار مصرف کودکان ۲ تا ۷ سال: نصف لیوان باقی مانده از جوشاندن را میل نمایند.
* مقدار مصرف کودکان زیر ۲ سال: یک چهارم لیوان باقی مانده از جوشاندن را میل نمایند.

خواص سعال:

* درمان سرفه نو و کهنه
* درمان بیماری های ریه

بیماری سعال چیست ؟

سرفه یا سعال را در طب سنتی به یک سری عواملی که در ناحیه سر ایجاد می‌شود نسبت میدهند؛ توضیح آنکه ترشحاتی که از ناحیه سر وارد گلو می شود منجر به سرفه‌هایی خشک و آزار دهنده می‌شود. البته گاهی زکام و نزله با این بیماری خلط و اشتباه تشخیص داده می شود. لذا برای تشخیص آن می بایست به پزشک ماهر مراجعه نمایید.

موارد مصرف دارویی سعال چیست ؟

بسیاری از انواع سرفه‌های مزمن، به دلیل استعمال دخانیات ، آلودگی هوا ، برگشت اسید معده و بیماری های تنفسی می باشد که در فصل سرما به دلیل وارونگی هوا و سرما خوردگی بیشتر می شود . بنابراین مصرف این داروی می تواند معجزه ای برای درمان شما باشد البته راهکار هایی مثل بلافاصله پس از خوردن غذا دراز نکشیدن و هنگام خواب سر خود را اندکی بالاتر نگه داشتن می تواند بسیار کمک کند.

داروی سعال چیست؟

نحوه ی مصرف سفوف سعال

دو قاشق غذا خوری رازیانه در دو لیوان آب جوشانده تا یک لیوان باقی بماند و پس از صاف کردن، یک داروی جامع را درهان گذاشته و با آب رازیانه گرم شب موقع خواب میل شود. افراد دو تا هفت سال نصف و زیر دو سال یک چهارم بزرگسالان میل کنند. یعنی هم رازیانه و هم آب و هم جامع باید بر اساس سن تقسیم شود.برای اثربخشی بیشتر ، بهتر است این پودر را به همراه شربت تری تراپیست که ضد سرفه است میل نمایید.

آیا استفاده از سفوف سعال عوارضی دارد ؟

توصیه می شود در مصرف این دارو زیده روی نکمید چون ممکن است زیاده روی در مصرف این محصول عوارض همچون تهوع، سرگيجه، و نفخ پس از مصرف دارو نشانه زياد بودن خلط در بدن است را در پی داشته باشد.

تفاوت سرفه خشک و سرفه تر چیست ؟

در سرفه خشک فرد معمولا خلط ندارد و اگر هم داشته باشد میزان آن بسیار کم است. خلط در سرفه خشک رقیق، شفاف و بی‌رنگ است اما رنگ خلط سرفه‌ تر تقریبا زرد است و گاهی رگه‌هایی به رنگ خون دارد. در مقابل سرفه‌های مرطوب در بچه‌های کم‌سن‌و‌سال شایع‌تر است. بذاق دهان در این نوع سرفه بسیار غلیظ و چسبناک بوده و به رنگ سفید یا سبز است. آب بینی در سرفه خشک آبی رقیق است و بینی فرد در این دوران قرمز و پوسته‌پوسته می‌شود. در رابطه با سرفه ‌تر هم آبریزش بینی چسبناک است که به رنگ سفید یا سبز است و اطراف بینی را نمی‌سوزاند. سرفه‌های خشک حادتر است و یک دفعه میزان آن شدید می‌شود و بعد از چند روز تک‌سرفه‌های آن باقی می‌ماند.

درمان سعال با گیاهان دارویی

سرفه یا سعال را در طب سنتی به یک سری عواملی که در ناحیه سر ایجاد می‌شود نسبت می‌دهند؛ درواقع ترشحاتی که از ناحیه سر وارد گلو شده و منجر به سرفه‌هایی خشک می‌شود.

سرفه‌هایی به دلیل ترشحاتی که از سر وارد حلق می‌شوند به وجود می‌آیند. سرفه یا سعال را در طب سنتی به یک سری عواملی که در ناحیه سر ایجاد می‌شود نسبت می‌دهند؛ درواقع ترشحاتی که از ناحیه سر وارد گلو شده و منجر به سرفه‌هایی خشک می‌شود.

یک دسته از سرفه‌ها منشا ریوی و دسته دیگر منشا معده دارند. اگر شما هم سرفه‌های خشک می‌کنید و سرفه امان‌تان را بریده، دکتر علیرضا عباسیان توصیه‌های جالبی برای شما دارد

. او می‌گوید در طب سنتی این اعتقاد وجود دارد که برخی غذاها موجب تقویت ناحیه سر و سینوس‌ها می‌شوند؛ در مقابل غذاهای دیگری هم هستند که موجب تضعیف ناحیه سر و سینوس می‌شوند مثل خربزه، سیر، پیاز، ترب، تربچه و توت‌فرنگی که در عرف به آلرژی‌زا بودن معروف‌ هستند اما در طب سنتی جزء ترکیباتی به حساب می‌آیند که منجر به تضعیف ناحیه سر می‌شوند.

داروی سعال چیست؟

سیاه‌دانه تا قبل از شروع سرفه

سیاه‌دانه بهتر است قبل از شیوع سرفه مصرف شود؛ مثلا فردی که می‌داند سابقه سرفه‌های خشک در زمستان را دارد، باید قبل از شروع سرفه مصرف سیاه‌دانه را شروع کند؛ بنابراین در شرایط حاد که بیماری شروع شده مصرف آن توصیه نمی‌شود. دمکرده بادرنجبویه هم مناسب است. برای خوردن سیاه‌دانه، آب جوش به آن اضافه کنید تا لعاب دهد.

بخار گشنیر استنشاق کنید

یکی از بهترین درمان‌ها مصرف تخم گشنیز است. به این شکل که یک تا دو قاشق تخم گشنیز را بکوبید و در آبی که در حال جوشیدن است بریزید سپس بخار آن را استنشاق کنید. تخم گشنیز علاوه‌بر اینکه خوراکی است و در انواع ترشی‌ها از آن استفاده می‌کنند، ترکیبی بسیار قوی دارد و به‌راحتی فشار خون را پایین می‌آورد؛ به‌خصوص در خانم‌های باردار نباید از نصف قاشق مرباخوری و درنهایت یک قاشق در روز بیشتر مصرف شود.

تفاوت سرفه خشک و تر

در سرفه خشک فرد معمولا خلط ندارد و اگر هم داشته باشد میزان آن بسیار کم است. خلط در سرفه خشک رقیق، شفاف و بی‌رنگ است اما رنگ خلط سرفه‌ تر تقریبا زرد است و گاهی رگه‌هایی به رنگ خون دارد. در مقابل سرفه‌های مرطوب در بچه‌های کم‌سن‌و‌سال شایع‌تر است. بذاق دهان در این نوع سرفه بسیار غلیظ و چسبناک بوده و به رنگ سفید یا سبز است. آب بینی در سرفه خشک آبی رقیق است و بینی فرد در این دوران قرمز و پوسته‌پوسته می‌شود. در رابطه با سرفه ‌تر هم آبریزش بینی چسبناک است که به رنگ سفید یا سبز است و اطراف بینی را نمی‌سوزاند. سرفه‌های خشک حادتر است و یک دفعه میزان آن شدید می‌شود و بعد از چند روز تک‌سرفه‌های آن باقی می‌ماند.

چهار تخم از بهترین ترکیبات لعاب‌دار

اگر سرفه خیلی خشک باشد، برای رفع آن مصرف ترکیبات لعاب‌دار تسکین‌دهنده است. به‌عنوان مثال صمغ عربی، به‌دانه، تخم مرو یا گل ختمی به‌خصوص از نوع سفید آن برای رفع سرفه بسیار مناسب است. تمام این موارد لعاب بسیار خوبی دارند و گلو را نرم می‌کنند. افرادی که در فصل زمستان سرفه خشک می‌کنند باید این چهار تخم را در آب جوش بریزند و روی شعله کم یا سماور بگذارند تا لعاب بیندازد.

درواقع چهار تخم معروف در میان مردم ترکیبی از همین موارد است. مخلوط این ترکیبات لعاب‌دار را به راحتی می‌توانید در عطاری‌ها پیدا کنید. این را هم بدانید که استفاده از ترکیبات لعاب‌دار یک درمان موقت است؛ یعنی ممکن است خشکی گلو برطرف شود اما عامل سرفه را درمان نمی‌کند. به‌طور مثال اگر فردی مشکلات ریه یا معده داشته باشد، باید برای درمان اصلی این مشکلات اقدامات لازم را به عمل بیاورد.

داروی سعال چیست؟

آویشن به‌شرط غلظت

آویشن اگر به تنهایی خورده شود برای سرفه‌های خلط‌دار یا تر مناسب است اما در رابطه با سرفه‌های خشک می‌تواند خشکی ناحیه گلو را بیشتر کند. دو نکته در رابطه با مصرف آویشن برای درمان سرفه وجود دارد؛ یکی اینکه آویشن به دلیل طعم و اسانسی که دارد ضدویروس است و از این جهت مناسب بوده و مورد بعد اینکه آویشن زمانی که در یک محلول غلیظ (با ترکیب شکر) مخلوط شده باشد مانند شربت‌های آویشن موجود در بازار، تاثیر خشک‌کنندگی‌اش کمتر می‌شود. درواقع برای درمان سرفه‌ می‌توان از آویشن به صورت شربت استفاده کرد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف بالای آن هم توصیه نمی‌شود.

دارچین و افزایش خشکی گلو

دارچین و زنجبیل ازجمله ترکیباتی هستند که بهتر است مردم از اوایل زمستان در داخل چای بریزند چون باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن تقویت شود و به دلیل اسانس‌هایی که دارند ویروس‌ها را از بین می‌برند. منتها از زمانی که سرفه‌های خشک شروع می‌شود دیگر نباید دارچین مصرف شود چراکه با مصرف دارچین در این زمان گلو بیشتر خشک می‌شود و فرد را اذیت می‌کند.

میوه شیرین بخورید

سیب‌های زردی که شیرین‌تر است برای سرفه‌ بسیار مناسب است. مصرف میوه‌های دیگری مثل به و گلابی هم منجر به التیام سرفه‌ می‌شود؛ البته باز هم تاثیر خوردن سیب شیرین یا یک لیوان آب سیب بسیار بیشتر است.

 

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
0
1
با این متون بی معنا سلامت مردم رو به خطر نندازید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۶
0
0
تابناک چیزی با نام طب اسلامی وجود خارجی ندارد این طب سنتی ایرانی است .
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر