سمی شدن غذا در زمان خسوف
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۲۰۵۱۷۶
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: 2021 March 02    -    ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۰
bato-adv
bato-adv
اما اخترشناسان در کشور هندوستان با برپایی هشتگ غذا خوردن در خسوف (Eclipse Eating #) با این نظریه مقابله کردند. رئیس کمیسیون اخترشناسان می‌گوید: ما باید در جهت خلاف این نظریه عمل کرده و تلاش کنیم تا مردم از دیدگاه‌های علمی به جای خرافه پرستی بهره ببرند.

سمی شدن غذا در زمان خسوف

اختصاصی «تابناک باتو» ـ آیا غذا خوردن در زمان خسوف و کسوف برای بدن انسان مضر است؟

رهبران بسیاری از مذاهب و همچنین طالع بینی‌ها در کشور هندوستان معتقدند که به علت سمی شدن غذا در طول زمان ماه گرفتگی یا خورشید گرفتگی، باید از خوردن غذا اجتناب کرد.

فرقه‌هایی در هندوستان غذا خوردن در زمان خسوف یا کسوف را رد می کنند

آنان این خرافه را ترویج می‌دهند که در طول زمان ماه گرفتگی، ریتم طبیعی زمین تحت تاثیر قرار گرفته و مختل می‌شود و بدین جهت مردم را به نخوردن غذا در ساعات خسوف دعوت می‌کنند.

سمی شدن غذا در زمان خسوف

دانشمندان و اخترشناسان در کمپین " نه به خرافه پرستی " در روز ماه گرفتگی محل های مختلف غذا خوردند.

اما اخترشناسان در کشور هندوستان با برپایی هشتگ غذا خوردن در خسوف (Eclipse Eating #) با این نظریه مقابله کردند. رئیس کمیسیون اخترشناسان می‌گوید: ما باید در جهت خلاف این نظریه عمل کرده و تلاش کنیم تا مردم از دیدگاه‌های علمی به جای خرافه پرستی بهره ببرند.

سمی شدن غذا در زمان خسوف

برخی فرقه‌های مذهبی هند، در روزی که خورشید یا ماه گرفتگی اتفاق می‌افتد، کودکان معلول خویش را تا گردن در کثافات دفن می‌کنند. آنان معتقدند که کودکانشان با این شیوه بهبودی می یابند.

اما دانشمندان با مساله‌ای بسیار دشوار مواجه هستند؛ عقایدی کهن که سال‌ها با پافشاری در ذهن مردم لانه کرده است و البته از سوی بسیاری از رهبران مذهبی پر نفوذ (در فرقه‌ها و مذاهب گوناگون و پر تعداد) رواج داده می‌شود؛ این فرقه‌ها اخبار غلطی در مورد سمی شدن غذا در زمان خسوف میان مردم پراکنده می‌کنند.

البته ریشه این خرافات در دوران پیش از اختراع برق است؛ وقتی که حوادثی مانند خسوف یا کسوف صورت می‌گرفته به علت تاریکی (و البته ترس مردم)، تمامی کار‌ها مختل می‌شده است و در طول این زمان حشرات و دیگر آلاینده‌ها غذا‌ها را آلوده می‌کردند.

خرافه دیگری که در این زمان رواج دارد این است که در پروسه ماه گرفتگی و در طول این ساعات، ریتم طبیعی زمین تحت تاثیر خسوف قرار گرفته و مختل می‌شود.

اما اخترشناسان با این نظریه مخالفند، چون خسوف تنها سایه‌ای است که بر ماه می‌افتد و روی کارکرد خورشید، زمین و حتی ماه اثری ندارد. این گرفتگی روی اشعه خورشید هیچ تاثیری نمی‌گذارد و درست مثل این است که یک انسان در سایه یک ساختمان بایستند.

این در حالی است که می دانیم پدیده خسوف زمانی صورت می‌گیرد که سه عضو منظومه شمسی یعنی خورشید، زمین و ماه در یک راستا قرار گیرند و زمین میان خورشید و ماه قرار می گیرد. وقتی حرکت کامل شد و زمین کاملاً جلوی نور خورشید به ماه را گرفت، ماه کاملاً در زیر سایه زمین قرار گرفته و بعضی اوقات رنگ‌خرمایی پررنگی را پیدا می‌کند که به آن blood moon می‌گویند.

سمی شدن غذا در زمان خسوف

در طول تاریخ، خسوف و کسوف باعث ایجاد رعب و وحشت شده است، به ویژه وقتی که ماه گرفتگی کامل شود و ماه به رنگ قرمز درآید.

طبق گفته ناسا هر سال ۲ تا ۴ خورشیدگرفتگی اتفاق می‌افتد، در حالی که تعداد گرفتگی ماه کمتر است.

اما رهبران فرق مختلف به زنان باردار توصیه می‌کنند که در زمان وقوع خسوف برای در امان ماندن جنین به بیرون از منزل نروند و غذا یا نوشیدنی تناول نکنند که این نقطه نظر نیز پایه علمی ندارد.

آقای کاپور مدیر مرکز بیماری‌های زنان در بیمارستان ساکت در دهلی نو می‌گوید: اکثر مراجعین می‌گویند که در زمان خسوف پایشان را هم از منزل بیرون نخواهند گذاشت!
آقای کاپور می‌گوید ما زیاد کاری به این نداریم که در زمان خسوف خانم‌های باردار به بیرون از منزل بروند یا نه، ولی توصیه می‌کنیم به علت طولانی بودن خسوف، حتماً غذا یا نوشیدنی بخورند تا به خود و جنین صدمه‌ای وارد نشود.

آیا نگاه کردن به ماه گرفتگی برای چشم خطری ایجاد می‌کند؟

همانطور که نگاه کردن به ماه در شب خطری ندارد، در حالت ماه گرفتگی هم هیچگونه خطری برای چشم با نگاه کردن به ماه ایجاد نمی‌شود.

با وجود این توضیحات شاید هنوز قرمز رنگ دیده شدن ماه، در هنگام گرفتگی، باعث نگرانی شود. باید توجه داشت که دلیل قرمز دیده شدن ماه هنگام خسوف، نور بسیار اندکی است که از طرف زمین پراکنده می‌شود و به سطح ماه می‌رسد و دیدن آن هیچ ضرری برای چشم ایجاد نمی‌کند.

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
زنبورک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
0
3
برخی فرقه‌های مذهبی هند، در روزی که خورشید یا ماه گرفتگی اتفاق می‌افتد، کودکان معلول خویش را تا گردن در کثافات دفن می‌کنند. آنان معتقدند که کودکانشان با این شیوه شفا بهبود می یابند...
به به به این سواد تابناکی ... شفا بهبود می یابند!
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
5
3
غذا خوردن در هنگام ترس و در تاریکی اشتباه است ترس مانع از هضم غذا می شود و غذا در معده فاسد و مسموم می شود. علت ترس می تواند خسوف یا کسوف یا هر چیز دیگری باشد. به سخره گرفتن حکمت گذشتگان بدون تفکر در چرایی آن است که غیر علمی و کار نابخردان است.
پاسخ ها
- مهدی
| |
۱۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۲
اگر در مقابل تصورات غیر علمی گذشتگان علامت سوال نزایم . الان هم باید معتقد به صاف بودن زمین و مرکزجهانبودن ان و .... باشیم . در متون علمی هم هیچ جا اعلام نشده که در زمان خسوف و یا کسوف خطری جهان هستی را تهدید می کند و در این چهار میلیلارد سال در چیزیکه علت ان خسوف و کسوف باشه رخ نداده است .
ناشناس
| |
۰۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
اتفاقا من هم همین نظر را دارم... حتی امروزه کسوف و خسوف و مخصوصا از نوع کاملش در خیلی از افراد دلهره ایجاد میکنه.... پس بهتره موقع ترس چیزی نخورد اما آب خنک نگرانیها را کاهش میدهد....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۳
0
1
امیدوارم زمانی تعقل جای خرافات رو بگیره
در زمان خسوف چون الان اعلام میشه و همه تقریبا علت اون رو می‌دونن دیگه وحشتی. نیست در خیلی از کشورها میشه خسوف یا کسوف رو از طریق تلویزیون یا شبکه های مجازی دیگر دید پس ترسی بر مردم حاکم نیست مگر کسانی بخواهند مخصوصا مردم رو تو نا آگاهی نگه دارن و از کلاه ناآگاهی مردم برای خود نمدی بدوزند
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر