از گربه سیاه تا آینه شکسته؛ خرافات عجیب ورزشکاران معروف
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۲۰۴۷۷۳
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: 2021 February 24    -    ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۷
bato-adv
bato-adv
پس اگر بار دیگر آیینه ات را شکستی یا اگر گربه سیاهی یکباره جلوی راهت سبز شد، این گربه بی نوا مانند همنوعان دیگرش فقط رنگی سیاه دارد و آینه هم مانند هر شکستنی دیگری روزی ممکن است بشکند؛ نگران بد شانسی و حوادث ناگوار زندگی نباش.

از گربه سیاه تا آینه شکسته؛ خرافات عجیب ورزشکاران معروف

از گربه سیاه تا آینه شکسته دلیل خرافه پرستی چیست؟اختصاصی «تابناک باتو» ـ شماره ۱۳، گربه سیاه، آینه شکسته و از زیر نردبان رد شدن؛ ممکن است همه ما از این موارد ابا داشته باشیم!

توجه کرده اید که حتی اگر آدم خرافاتی نباشیم، وقتی کسی عطسه می‌کند به او میگوییم عافیت باشد.

نزد بعضی ملت‌ها، گفتن عافیت باشه بعد از عطسه زدن، به علت این اعتقاد خرافی است که می‌خواهند شیطان روح آن‌ها را ندزدد، چون اجداد انسان بر این باور بوده که شیطان در زمان عطسه، ممکن است روح انسان را تسخیر کرده و یا بدزدد.

از گربه سیاه تا آینه شکسته دلیل خرافه پرستی چیست؟


در آسانسور‌های بعضی از آسمان خراش‌ها و یا حتی هتل‌ها، طبقه سیزدهم روی دکمه‌های آسانسور نوشته نشده است، به جای آن از حرف M استفاده شده است، چون M سیزدهمین حرف الفبای انگلیسی است یا به جای هر عدد ۱۳، حروف ۱۴A یا ۱۲B استفاده می‌شود.

جالب است بدانید در یک گزارش از چندین هتل مشخص شده است که ۱۳ درصد از مردمی که به هتل می‌آیند، ترجیح می‌دهند در طبقه ۱۳ هتل اقامت نکنند و از میان این مردم، حدود ۹ درصد آن‌ها خواهان تغییر دادن اتاق خود هستند؛ اتاقی که شماره ۱۳ یا در طبقه ۱۳ ام نباشد!

شاید باور نکنید، ولی هواپیمایی لوفت هانزا و ایرفرانس ردیف ۱۳ در هواپیمایی خود ندارند. لوفتانزا ردیف ۱۷ هم ندارد، چون در بعضی از کشور‌ها مانند ایتالیا و برزیل عدد ۱۷ مانند عدد ۱۳ نحس به شمار می‌آید.

از گربه سیاه تا آینه شکسته دلیل خرافه پرستی چیست؟

آیا تعریف یکسانی در مورد خرافات وجود دارد؟

به طور کلی خرافات را به معنی اعتقاد به ماورا طبیعه معنی کرده‌اند. تمایل به تاثیر گذاشتن بر روی حوادث غیر قابل پیش بینی، تاثیر بر آینده و احتیاج و مقابله با اتفاقات نامعلوم و البته تجربیات سخت زندگی و شکست‌ها، همگی انسان را به سوی خرافات می‌کشانند.

از میان تمامی این دلایل، تجربیات مردم، اتفاقات ناگوار و ترس از اتفاقات نامعلوم، عموم مردم را به سمت انجام آیین، آداب و حرکات خرافی می‌کشاند و آن‌ها اغلب خیلی غیرمنطقی، با طرز فکر علمی ضدیت می‌کنند.

روانشناسان بر این باورند که میان خرافات و اتفاقات روزمره زندگی، رابطه وجود دارد. آن‌ها دریافته اند که بعضی اوقات هم زمانی حوادث با بعضی از این خرافات، باعث جلب مردم و اعتقاد آن‌ها به درستی این خرافه می‌شود.


بعضی معتقدند که به همراه داشتن طلسم می‌تواند ما و عزیزانمان را از چشم بد، در امان دارد و چه بسا شانس ما را افزایش دهد.

نباید از یاد برد که بسیاری از مردم با استفاده از طلسم‌ها و انجام بعضی آیین‌ها، از اضطراب و ناراحتی‌ها دور می‌شوند و کنترل بیشتری بر اعمال خود می‌یابند؛ به همین دلیل هنگامی که در اجتماع و یا خانواده استرس و احساس وحشت بیشتر می‌شود، خرافات نیز رواج بیشتری می‌یابد.

جامعه شناسان و روانشناسان بر این باورند که خرافات در زمان بحران‌های اقتصادی و ناامنی‌های اجتماعی بیشتر عرصه وجود پیدا می کند؛ مثلا خرافات در زمان جنگ و تخاصمات داخلی و خارجی بیشتر می‌شود، به گونه ای که در آلمان سال‌های ۱۹۱۸ تا ۱۹۴۰ که درگیر وضعیت بسیار بد اقتصادی بود و نا امنی اجتماعی وجود داشت، خرافات بسیار بالا گرفت.

از گربه سیاه تا آینه شکسته؛ خرافات عجیب ورزشکاران معروف

البته بعضی از تحقیقات نشانگر آن است که اعتقادات خرافی و انجام برخی آیین‌ها و همراه داشتن طلسم‌ها، باعث نگرش و گرایش مثبت ذهنی هم می شود؛ هرچند می‌تواند به گرفتن تصمیمات غیر معقول و غیر منطقی هم بینجامد. مثلاً در نظر بگیرید که فردی به جای تصمیمات عقلایی، تنها به سرنوشت یا شانس خود بسنده کند.

استفاده از طلسم و پوشیدن لباس‌های مشخص، رفتن به مکان‌هایی که می‌گویند برای افراد شانس می‌آورد، استفاده از بعضی رنگ‌ها و علائم و شماره‌ها از خرافاتی هستند که به نظر کار‌های جزئی می‌آیند، اما می‌توانند روی انتخاب‌های زندگی واقعی ما نیز تاثیرات مخرب داشته باشند.

همچنین خرافات می‌تواند ایده بسیار منفی نحس بودن و نفرین شدگی را ترویج دهد؛ نفرین‌هایی که در زمان‌های قدیم رواج داشت مانند: نفرین فرعون، نفرین مقبره‌ها و نفرین مومیایی‌ها. مردم آن زمان معتقد بودند نفرین دامان کسانی را که به مقبره فراعنه وارد می‌شوند خواهد گرفت.

از گربه سیاه تا آینه شکسته دلیل خرافه پرستی چیست؟

قربانیان نفرین فراعنه، بیشتر باستان‌ شناسانی بودند که از راه تماس دست مجروح خود با پیکر تجربه شده مردگان و از طریق عفونت بیمار می شدند.

ناگفته نماند که خرافات در میان بسیاری مردم از جمله ورزشکاران نیز نفوذ فراوان دارد، به ویژه ورزشکاران در رقابت‌های حساس و نفس گیر قبل از انجام رقابت‌ها، دست به دامان این خرافات می‌شوند و اغلب اوقات با انجام حرکات یا استفاده از طلسم، میزان اضطراب و دلهره قبل از بازی آن‌ها بسیار کاهش می‌یابد؛ بنابراین، کنترل روی حرکات خود را بازیافته و رهبری بازی را به دست می‌گیرند.
به این ترتیب، بیشتر بازیکنان حرفه‌ای، آیین‌هایی را قبل از بازی به جا می‌آورند و گویا لباس‌هایی یا رنگ‌هایی که به نظرشان برای آن‌ها شانس و اقبال خوبی دارد، زیر لباس‌های ورزشی شان می پوشند.

مثلاً بسکتبالیست مشهور مایکل جردن زیر لباس ورزشی تیم شیکاگو، لباسی با برند " کارولینای شمالی" می‌پوشد، که فکر می‌کند همیشه برای او از قدیم‌الایام شانس آورده است.

همچنین تنیسور مشهور Bjorn Borg همین برند لباس را، زیر لباس اصلی تیمش به تن می کند.

این ورزشکاران تنها نیستند، بلکه تنیسور مشهور اسپانیایی به نام" رافائل ندال "رسم و آیینی را قبل از شروع بازی به جا می‌آورد. او شیشه‌های آب سرد را روبروی خود قرار داده و با آن‌ها دوش آب سرد می‌گیرد. او می گوید این مراسم، تمرکزم را بالا می‌برد و من بازی بهتری انجام می‌دهم.

خلاصه آنکه همه این‌ها نمایانگر این مساله است که آیین و خرافات به مردم اطمینان قلبی داده و اضطراب آن‌ها را کاهش می‌دهد. اما دانشمندان روی دیگر این سکه را هم می‌بینند.

آن‌ها معتقدند ادامه این اعمال، اگر به صورت عادت درآید و همراه با شکست باشد ـ که بسیار منطقی است و دور از ذهن نیست ـ اضطراب انسان را زیادتر خواهد کرد.

بسیاری اوقات حوادث در نتیجه واقعیات قابل پیش بینی هستند و به نیرو‌های ماوراء الطبیعه ربطی ندارند. آن‌ها بیشتر به تلاش، کوشش و همت انسان وابسته هستند. در واقع هر چقدر بیشتر تلاش کنی شانس بیشتری برای موفقیت خواهی داشت.

از گربه سیاه تا آینه شکسته دلیل خرافه پرستی چیست؟

آیا گربه سیاه، رد شدن از زیر نردبان و یا عدد ۱۳ نحسی می آورد؟

پس اگر بار دیگر آیینه ات را شکستی یا اگر گربه سیاهی یکباره جلوی راهت سبز شد، این گربه بی نوا مانند همنوعان دیگرش فقط رنگی سیاه دارد و آینه هم مانند هر شکستنی دیگری روزی ممکن است بشکند؛ نگران بد شانسی و حوادث ناگوار زندگی نباش.

از گربه سیاه تا آینه شکسته؛ خرافات عجیب ورزشکاران معروف

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
13
6
در جايي خواندم در كشورهاي غربي برخي خرافات شرقي را بصورت علمي مورد مطالعه قرار مي دهند تا علت تاثير انرا بفهمند، به هر حال مواردي را كه درك نمي كنيد به حساب خرافات نگذاريد، نفرين نوعي دعاست كه خوب هم تاثير مي كند
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
الان دقیقا منظورت از این مبهم حرف زدن طرفداری از خرافه است ؟
ناشناس
| |
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
بررسی علمی خرافات؟!!!!باعث تاسفه که این حتی این مقاله رو هم خوب نخوندی
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
2
12
دنیای انسان را پر از خرافه کردند که خود در دنیای واقعی خوش بگذرانند
سهراب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
5
1
اتفاقااین اعتقادات که دراینجا به خرافه نام برده شده، درست است وباتوجه به تجربه شخصی خودم این موضوعات درافراد متفاوت است. اگراعتقاد داشته باشی به چیزهایی مثلا اینکه شکستن آینه بدیمنی است واین موضوع چندباربرایت تکرارشده باشدپس موقع شکستن آینه ممکن است برایت اتفاق ناخوشایندی بیفتد. چون ضمیرناخوداگاه ازاین موضوع مطلع است وبه سمتی می رودکه بدن کاری انجام دهدکه هشداردهد. این جورمواقع باز به چیزی که اعتقادداری مثل صلوات، صدقه و....یامراقب بودن می توان خطررادورکرد.
مثلاموقع عطسه اگراعتقادداشته باشی که بایدکمی صبرکنی یاانصراف دهی وباتجربه این عمل برایت اتفاق افتاده پس به عطسه هایت احترام بگذارومراقب باش. البته بعضی عطسه ها آشکارااتفاق می افتدکه مربوط به محیط است وربطی به اعتقادندارد. مثل گرفتن صورت به سمت خورشیدیامحیط پرگردوخاک. اگربه اینجورچیزهاهم اعتقادنداری راحت باش.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
خداوند به شما شفای عاجل عنایت فرماید...
ناشناس
| |
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
0
1
کسی که شما را با خرافات سرگرم میکنه و شعر می بافه میخواد تو هپروت که رفتی بر ه سر اموال ت
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر