آیا اهدای خون مفید است؟
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۲۰۴۷۴۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2021 February 26    -    ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
bato-adv
bato-adv
فواید اهدای خون برای افراد پایان ندارد، بر اساس اعلام صلیب سرخ آمریکا هر اهدای خون به ۳ نفر زندگی می‌بخشد و هر ۲ ثانیه در ایالات متحده آمریکا یک نفر به خون نیاز دارد. البته اهدای خون فقط به نفع گیرندگان آن نیست بلکه برای اهداکنندگان نیز مزایایی دارد. به گزارش هلث لاین، در ادامه می‌توانید فواید اهدای خون برای سلامتی را بخوانید.

آیا اهدای خون مفید است؟

آیا اهدای خون مفید است؟«تابناک با تو» - فواید اهدای خون برای افراد پایان ندارد، بر اساس اعلام صلیب سرخ آمریکا هر اهدای خون به ۳ نفر زندگی می‌بخشد و هر ۲ ثانیه در ایالات متحده آمریکا یک نفر به خون نیاز دارد. البته اهدای خون فقط به نفع گیرندگان آن نیست بلکه برای اهداکنندگان نیز مزایایی دارد. به گزارش هلث لاین، در ادامه می‌توانید فواید اهدای خون برای سلامتی را بخوانید.

فواید اهدای خون

اهدای خون برای سلامت عاطفی و جسمی فرد فواید بیشماری دارد. بر اساس گزارش بنیاد بهداشت روان کمک به دیگران می‌تواند در موارد زیر موثر باشد:

کاهش استرس

بهبود بخشیدن بهزیستی عاطفی

بهره مندی از سلامت جسمی

کمک به خلاص شدن از شر احساسات منفی

کاهش انزوای اجتماعی و ایجاد احساس تعلق

تحقیقات شواهد بیشتری در مورد فواید سلامتی ناشی از اهدای خون را نشان می‌دهد.

معاینه رایگان فرد با اهدای خون

برای اهدای خون نخست باید غربالگری سلامتی را انجام دهید که یک فرد آموزش دیده این معاینه را انجام می‌دهد. وی شما را از نظر موارد زیر بررسی می‌کند:

نبض

فشار خون

دمای بدن

سطح هموگلوبین

این مینی معاینه فیزیکی رایگان می‌تواند بینشی عالی در مورد سلامتی شما ارائه دهد و به طور موثری مشکلاتی را که می‌تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه‌ای یا عوامل خطرزا برای برخی بیماری‌ها باشد را تشخیص دهد، همچنین خون شما برای چندین بیماری مورد آزمایش قرار می‌گیرد که شامل:

هپاتیت B

هپاتیت C

اچ آی وی

ویروس نیل غربی

سیفلیس

تریپانوزوم کروزی

آیا اهدای خون مفید است؟

آیا اهدای خون خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد؟

تحقیقات در مورد اینکه آیا اهدای خون خطر ابتلا به بیماری و حمله قلبی را کاهش می‌دهد متفاوت است. یک منبع معتبر در سال ۲۰۱۷ نشان داد اهدای خون منظم با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی به احتمال زیاد به دلیل سطح نامطلوب کلسترول مرتبط است. با این حال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد اهدای خون به طور منظم احتمال می‌رود ذخیره آهن بدن فرد را کاهش دهد که این امر شاید در کاهش خطر حمله قلبی موثر باشد، زیرا اعتقاد بر این است که ذخیره بالای آهن در بدن خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد. تصور می‌شد اهدای خون منظم فشار خون را کاهش می‌دهد، اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد این مشاهدات فریبنده هستند و پاسخ فیزیولوژیکی واقعی نیستند.

عوارض جانبی اهدای خون

اهدای خون برای بزرگسالان سالم بی خطر است و خطر ابتلا به بیماری در آن‌ها وجود ندارد، زیرا تجهیزات جدید و استریل برای هر اهدا کننده استفاده می‌شود. برخی از افراد ممکن است پس از اهدای خون حالت تهوع، سرگیجه یا حالت گیجی پیدا کنند. البته این عوارض باید فقط چند دقیقه طول بکشند و می‌توانید در حالت خوابیده پاهایتان را بالا نگه دارید تا زمانی که حالتان بهتر شود، همچنین ممکن است در محل وارد شدن سورن خونریزی داشته باشید که با فشار دادن محل و بالا بردن بازو برای چند دقیقه به طور معمول متوقف می‌شود البته احتمال می‌رود کبودی در این ناحیه بروز پیدا کند. در موارد زیر با مرکز اهدای خون تماس بگیرید:

بعد از نوشیدن، غذا خوردن و استراحت هنوز احساس سبکی سر، گیجی یا حالت تهوع دارید.

محل وارد شدن سوزن برجسته شده یا خونریزی هنوز ادامه دارد.

در دست خود درد، بی حسی یا گزگز دارید.

آیا اهدای خون مفید است؟

هنگام اهدای خون

برای اهدای خون باید ثبت نام کنید که این روند شامل ارائه شناسنامه، سابقه پزشکی و انجام معاینه سریع پزشکی است، همچنین اطلاعاتی در مورد اهدای خون به شما داده می‌شود تا بخوانید. پس از آماده شدن مراحل اهدای خون آغاز می‌شود. اهدای خون کامل، رایج‌ترین نوع اهدای خون است، زیرا بیشترین انعطاف پذیری را دارد. در این روش خون کامل که اهدا می‌شود برای گیرندگان مختلف به سلول‌های قرمز، پلاکت و پلاسما تجزیه می‌شود.

برای یک روش اهدای خون کامل:

شما روی یک صندلی قرار می‌گیرید که می‌توانید به صورت نشسته یا درازکش خون اهدا کنید.

ناحیه کوچکی از بازوی شما تمیز می‌شود سپس یک سوزن استریل وارد می‌شود.

در حالی که یک پیمانه از خون شما کشیده می‌شود در حالت نشسته یا دراز کشیده خواهید ماند و این کار ۸ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

وقتی حجم ظرف پر شد سوزن برداشته می‌شود و محل وارد شدن سوزن پانسمان می‌شود.

انواع دیگر اهدای خون عبارتند از:

اهدای پلاکت

اهدای پلاسما (پلاسمافرز)

اهدای گلبول قرمز

این نوع کمک‌ها با استفاده از فرایندی به نام آفرزیس انجام می‌شود. دستگاه آفرزیس به هر دو بازوی شما متصل است. قبل از اینکه اجزای استفاده نشده را به شما برگرداند مقدار کمی خون را جمع و اجزا را جدا می‌کند. پس از اتمام اهدای خون یک میان وعده و نوشیدنی به شما داده می‌شود و می‌توانید ۱۰ یا ۱۵ دقیقه قبل از خروج از مرکز اهدای خون بنشینید و استراحت کنید. اگر احساس ضعف یا حالت تهوع کردید بهتر است دراز بکشید تا زمانی که حالتان بهتر شود.

آنچه که باید قبل از اهدای خون بدانید

در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید قبل از اهدای خون بدانید:

برای اهدای خون کامل باید ۱۷ سال به بالا داشته باشید. برخی از ایالت‌ها به شما اجازه می‌دهند در سن ۱۶ سالگی با رضایت والدین خون اهدا کنید.

آیا اهدای خون مفید است؟

برای اهدا باید حداقل ۱۱۰ پوند وزن داشته و سلامت باشید.

شما باید اطلاعاتی در مورد شرایط پزشکی و هر دارویی که مصرف می‌کنید را ارائه دهید، زیرا این موارد در صلاحیت شما برای اهدای خون تاثیر می‌گذارد.

باید حداقل ۸ هفته بین اهدای خون کامل و ۱۶ هفته بین اهدای گلبول قرمز صبر کنید.

اهدای پلاکت می‌تواند هر ۷ روز حداکثر ۲۴ بار در سال انجام شود.

در زیر چند پیشنهاد برای کمک به شما در آماده سازی برای اهدای خون وجود دارد:

قبل از مراجعه ۱۶ اونس آب اضافی بنوشید.

یک وعده غذایی سالم و کم چرب بخورید.

پیراهن آستین کوتاه یا پیراهنی آستین داری بپوشید که به راحتی جمع شود.

اگر از یکی از دست‌ها یا رگ‌های خاص خود می‌خواهید خون اهدا کنید یا اینکه حالت نشسته یا دراز کشیدن را ترجیح می‌دهید قبل از شروع روند اهدای خود به کارمندان مرکز اطلاع دهید. گوش دادن به موسیقی، خواندن یا گفتگو با شخص دیگر می‌تواند به شما در آرامش حین روند اهدای خون کمک کند.

معایب اهدای خون

بدون شک اهدای خون فواید زیادی برای فرد به همراه دارد، اما خوب به طور قطع این کار بدون مضرات هم نیست. هر اهدا کننده مورد معاینه کوچک جسمی قرار می‌گیرد، اما هنوز عوارض جانبی جزئی نیز وجود دارد که این شامل:

کبودی

ادامه خونریزی

سرگیجه، سبکی سر و حالت تهوع

درد

ضعف جسمی

منبع: دکتر سلام

bato-adv
bato-adv
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ماهان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۸
4
1
سلام
دست شما درد نكنئ بابت مقاله اهدا خون و فوايد آن. ولي انصافا عكس خانمي را در حال اهدا خون نشان داده ايد با فرهنك ما سازگاري دارد و آيا اصلا عكسي از مردمان بسيار فداكار كشورمان نمي توانيد نشان دهيد.
مقاله شما ايراد ديگري هم دارد كه در قسمت ليست آزمايش هايي كه هنگام اهدا خون انجام مي شود، آزمايش تريپانوزوم كروزي فقط متعلق به كشور آمريكا است چون فقط در آن منطقه شايع است و همچنين در ايران تب نسل غربي نيز تست نمي شود چون نوع خطرناك اين ويروس شيوع زيادي در ايران ندارد.
پرنیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۹
1
0
آقا ماهان مقاله خارجی است و بنا بر نصارا بودن آن خانم. گمان نکنم مشکلی داشته باشد
نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
bato-adv
آخرین اخبار
bato-adv
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر