عوارض مسمومیت ناشی از آلودگی هوا را با علائم کرونا اشتباه نگیرید
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۲۰۲۲۶۹
تاریخ انتشار: 2021 January 26    -    ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
فوق تخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه برای تشخیص بین مسمومیت ناشی از آلوگی هوا یا ابتلا به کرونا باید به پزشک مراجعه کرد، گفت:عوارض کرونا با آلودگی هوا تقریباً برابر است، با این تفاوت که کرونا معمولاً اختلالاتی همانند از دست دادن حس بویایی و چشایی را به دنبال دارد.

عوارض مسمومیت ناشی از آلودگی هوا را با علائم کرونا اشتباه نگیرید

عوارض مسمومیت ناشی از آلودگی هوا را با علائم کرونا اشتباه نگیرید«تابناک با تو» - فوق تخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه برای تشخیص بین مسمومیت ناشی از آلوگی هوا یا ابتلا به کرونا باید به پزشک مراجعه کرد، گفت:عوارض کرونا با آلودگی هوا تقریباً برابر است، با این تفاوت که کرونا معمولاً اختلالاتی همانند از دست دادن حس بویایی و چشایی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به این که آلودگی هوا برای افراد معمولی تغییرات آنی و لحظه‌ای ایجاد نمی‌کند، خاطرنشان کرد:علامت‌هایی همانند سوزش چشم، سردرد و حالت تهوع از جمله علائم شایع آلودگی هوا در افراد معمولی است.

وی گفت: آلودگی هوا میتواند آلرژی و بیماری‌های زمینه‌ای در مبتلایان به بیماری‌های ریوی را تشدید کند.

ایشان با بیان اینکه افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای آلرژیک دارند ممکن است آبریزش بینی شدیدتری را در آلودگی هوا تجربه کنند، خاطرنشان کرد:ممکن است تداخل بیماری‌های زمینه‌ای همانند آلرژی با آلودگی هوا در این افراد عوارضی مشابه با کرونا داشته باشد.

فوق تخصص عفونی با بیان اینکه سینوزیت هم میتواند ترشحات پشت حلق را در آلودگی هوا افزایش دهد، توضیح داد:این نشانه‌ها وعلائم نباید با کرونا اشتباه گرفته شود چرا که افراد دارای ریه‌های تحریک پذیر با آلرژن ها، ممکن است علائمی همانند سرفه و تنگی نفس که از شایع‌ترین نشانه‌های ابتلا به کووید ۱۹ است، داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه آبریزش بینی، سوزش گلو، ترشحات پشت حلق و یا سرفه‌های تک تک میتواند از دیگر علایم آلودگی هوا باشد، خاطرنشان کرد:معمولاً سردرد‌های مقطعی و سوزش چشم از علائم شایع کرونا (corona) نیست.

وی سرگیجه، عدم توجه و فراموشی لحظه‌ای را از دیگر علایم آلودگی هوا ذکر کرد و بیان کرد:علائم و اختلالاتی که در مغز و اعصاب به واسطه ابتلا به کرونا به وجود می‌آید طولانی مدت است و شاید ماه‌ها زمان بر باشد، ولی در آلودگی هوا بعد پاک شدن هوا سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ از بین می‌رود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: خلطی که به دلیل آلودگی هوا از گلو خارج می‌شود، سیاه رنگ است، در حالیکه خلط بیمار مبتلا به کرونا معمولاً روشن است و چنانچه عفونی شده باشد، رنگ سبز متمایل به زرد دارد و سرفه‌های ناشی از آلودگی هوا و کرونا (corona) تقریباً شبیه به هم هستند.

ایشان نسبت به قرارگیری طولانی در معرض آلودگی هوا خصوصا در افراد در معرض خطر هشدار داد و افزود:اگر چنانچه مدت آلودگی هوا طولانی و پایدار باشد، ممکن است عوارضی همانند سکته‌های مغزی را نیز در پی داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، این متخصص عفونی یکی دیگر از نشانه‌های کرونا را درد عضلات و قفسه سینه ذکر کرد و خاطرنشان کرد:علامت‌های خستگی، کوفتگی و سرگیجه که نشانه‌های مشخص آلودگی هواست را با کرونا اشتباه نگیرید ضمن اینکه سردرد‌های ناشی از آلودگی هوا با مصرف مسکن‌ها بهبود می‌یابد، ولی سردرد‌های کرونا ممکن است به هر مسکنی جواب ندهند.

منبع: سرپوش

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر