داروی محبوب، خطرناک برای بیماران دیابتی در COVID-۱۹
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۲۰۱۱۱۴
تاریخ انتشار: 2021 January 13    -    ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
متخصصان غدد داخلی آمریکایی گفتند که دیابتی‌های مبتلا به COVID-۱۹ که گلیفلوزین (گلوریپا) مصرف می‌کنند می‌توانند عارضه بسیار جدی داشته باشند. گلیفلوزین‌ها (گلوریپا) یک داروی ضد قند خون ضد دیابت متعلق به گروه مهارکننده‌های SGLT ۲ است، مکانیسم عملکرد آن، از جمله، به دلیل کاهش جذب مجدد گلوکز در کلیه است.

چرا داروی محبوب برای بیماران دیابتی در COVID-۱۹ خطرناک است

چرا داروی محبوب برای بیماران دیابتی در COVID-۱۹ خطرناک است«تابناک با تو» - متخصصان غدد داخلی آمریكایی گفتند كه دیابتی های مبتلا به COVID-۱۹ كه گلیفلوزین (گلوریپا)مصرف می كنند می توانند عارضه بسیار جدی داشته باشند.

گلیفلوزین‌ها (گلوریپا) یک داروی ضد قند خون ضد دیابت متعلق به گروه مهارکننده‌های SGLT ۲ است، مکانیسم عملکرد آن، از جمله، به دلیل کاهش جذب مجدد گلوکز در کلیه است.

این در مورد کتواسیدوز است. کتواسیدوز دیابتی یک عارضه‌ی جدی دیابت است که می‌تواند منجر به اغماء و مرگ شود. وقتی سلول‌های بدن شما به تولید انرژی از سوختن گلوکز قادر نباشد به ناچار از چربی‌ها استفاده می‌کند که به تولید مواد کتونی منجر می‌شود.

واقعیت این است که گلیفلوزین‌ها گلوکز اضافی را از طریق ادرار دفع می‌کنند و تمام موارد عوارضی که متخصصان غدد آمریکایی در مورد آن صحبت کردند، در بیماران مبتلا به عفونت در مقابل شرایطی که در آن استفراغ، اسهال و از دست دادن اشتها مشاهده می‌شود، رخ داده است. یعنی بدن بیمار، در هر صورت، تا حدی کم آب شده بود؛ بنابراین، متخصصان تأکید می‌کنند، بیماران دیابتی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، در صورت از دست دادن اشتها، استفراغ و ...، باید از مصرف گلیفلوزین‌ها (گلوریپا) خودداری کنند. هر نسخه‌ای فقط توسط پزشک تهیه شود، پزشک همچنین در صورت لزوم مصرف دارو‌ها را قطع می‌کند.

با دیابت، جذب قند توسط کلیه اندام‌ها و بافت‌ها، به جز مغز، مختل می‌شود. اجسام کتون و سایر ترکیبات سمی تشکیل می‌شوند. در نتیجه، تعدادی تغییرات در بدن رخ می‌دهد. رگ‌ها رنج می‌برند. عروق و مویرگ‌ها، و همچنین فرآیند‌های نامطلوبی در بافت استخوان، در پوست رخ می‌دهد؛ و عفونت به راحتی در بافت‌های ضعیف شده نفوذ می‌کند.

منبع: سیارک

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر