طلاق بائن چیست؟
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۲۰۰۶۹۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2021 January 11    -    ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰
همان طور که میدانید ناخوشایندترین رویداد در زندگی مشترک زوجین روی آوردن به طلاق است. این راه حل گاه به گونه اشتباه و غیر اصولی انتخاب می‌شود در حالی که در پاره‌ای از وقت‌ها بعنوان درست‌ترین و کارآمدترین شیوه برای ادامه زندگی دو طرف بکار گرفته می‌شود. به عبارتی طلاق به معنای گشودن و باز کردن گره است.

طلاق بائن چیست؟

طلاق بائن چیست؟«تابناک با تو» - همان طور که میدانید ناخوشایندترین رویداد در زندگی مشترک زوجین روی آوردن به طلاق است. این راه حل گاه به گونه اشتباه و غیر اصولی انتخاب می‌شود در حالی که در پاره‌ای از وقت‌ها بعنوان درست‌ترین و کارآمدترین شیوه برای ادامه زندگی دو طرف بکار گرفته می‌شود. به عبارتی طلاق به معنای گشودن و باز کردن گره است. طلاق خود دارای انواعی است که در این مبحث به بررسی طلاق بائن می‌پردازیم.

طلاق بائن چیست؟

یکی از انواع طلاق، طلاق بائن است. طلاق بائن طلاقی است که برخلاف طلاق رجعی، مرد نمی‌تواند در ایام عده زن به زندگی مشترکش رجوع کند، ولی هنگامی که طلاق از نوع بائن باشد، مرد دیگر نمی‌تواند در مدت زمان عده زن، به زندگی رجوع کند.

به این معنا که بدون نیاز به انعقاد عقد ازدواج جدید، همان عقد ازدواج قبلی با شرایط قبلی دوباره به رسمیت شناخته خواهد شد و گویی اصلاً طلاقی صورت نگرفته است. عده در طلاق برای زن به مدت سه طهر یا سه ماه میباشد و زن در طول این مدت در طلاق رجعی حق ازدواج مجدد نخواهد داشت.

به علاوه این که، طلاق بائن آثاری که طلاق رجعی بر جای می‌گذارد را نخواهد داشت. از جمله این که زن در طول مدت عده حق دریافت نفقه نخواهد داشت و در صورتی که در مدت عده یکی از طرفین فوت کند، دیگری از وی ارث نخواهد برد.

طلاق بائن چیست؟

انواع طلاق بائن

انواع طلاق بائن

طلاقی که پیش از زناشویی واقع شود.

هنگامی که هنوز بین زن و شوهر مقاربت جنسی صورت نگرفته باشد و با این حال، شوهر، زن خود را طلاق بدهد طلاق بائن است.

در واقع چنانچه پیش از نزدیکی، طلاق صورت بگیرد، دیگر نیازی نیست زن عده نگه دارد؛ بنابراین مهلتی برای انصراف از طلاق وجود ندارد و به محض این که طلاق انجام می‌شود، زن و مرد کاملاً از هم جدا میشوند و چنانچه دوباره تصمیم بگیرند با هم زندگی کنند، لازم است مجددا ازدواج کنند.

طلاق زن یائسه

(یائسه زنی است که به اقتضای سن که معمولاً پنجاه سالگی است عادت زنانگی نمی‌بیند و زمان بارداری وی پایان یافته است.)

طلاق بائن چیست؟

طلاق خلع و مبارات

توضیحا اضافه می‌کند طلاق خلع طلاقی است که زن به لحاظ کراهت (بیزاری) از شوهرش با بخشیدن مالی به وی طلاق می‌گیرد و طلاق مبارات طلاقی است که این بیزاری دو طرفه باشد (زن و شوهر از هم بیزار باشند و میلی به ادامه زندگی نداشته باشند.)

سه طلاقه

مورد دیگر طلاق بائن، سومین طلاق است که پس از سه وصلت پی درپی به عمل آید اعم از اینکه وصلت در نتیجه رجوع یا در نتیجه نکاح جدید باشد.

چنانچه شوهر زن خویش را سه طلاقه کند یعنی وی را سه بار طلاق بدهد و دوباره با او ازدواج کند یا اینکه سه بار او را طلاق بدهد و در مدت عده، از طلاق منصرف شود و رجوع کند، در بار سوم دیگر طلاق او رجعی نیست و نمی‌تواند در مدت عده از دادن طلاق پشیمان شود بلکه طلاق وی بائن است و بین زن و شوهر جدایی کامل ایجاد می‌شود.

همینطور دیگر مرد نمی‌تواند با او ازدواج مجدد کند، مگر اینکه زن با مرد دیگری ازدواج کند و بعد شوهر وی بمیرد یا او را طلاق بدهد و آنگاه میتواند با همسر سابقش ازدواج کند.

طلاق بائن چیست؟

عده طلاق بائن چقدر است

عده در طلاق بائن

به ایام بعد از طلاق که در آن حق رجوع وجود داشته باشد و مرد رجوع کند و حتی زن به مهریه بخشیده شده بازگردد ایام عده گفته میشود. بطور کامل عده وفات چهار ماه و ده روز و عده عقد موقت دو ماه است. ولی در طلاق بائن یائسه (یعنی زن بالای ۵۰ سال) و طلاق بائن دوشیزه (یعنی دختر باکره) عده وجود ندارد.

حق رجوع در طلاق بائن

حق رجوع در طلاق بائن با توجه به نوع طلاق متفاوت است. در صورتی که طلاق از نوع خلع و مبارات باشد مرد دیگر امکان رجوع به زن را ندارد مگر در یک صورت و آن این است که زن بخواهد مالی را که به مرد داده بود تا بتواند طلاق بگیرد را پس بگیرد و به اصطلاح به آن مال رجوع کند که در اینصورت برای مرد حق بازگشت وجود خواهد داشت.

طلاق بائن چیست؟

آیا طلاق توافقی از نوع طلاق بائن است

آیا طلاق توافقی از نوع طلاق بائن است؟

در طلاق توافقی یا همان طلاقی که زن در آن وکالت طلاق از شوهرش دارد، نوع آن، طلاق بائن است.


علت این امر آن است که زن به موجب وکالت در طلاقی که دارد و یا به موجب ثابت کردن عسر و حرج خویش در دادگاه، حکم طلاق خود از شوهرش را میگیرد و دیگر خواستار ادامه زندگی مشترک با وی نمیباشد و به تعبیر وکیل طلاق در دعاوی خانواده، بعضا اخذ حکم طلاق به درخواست زوجه با مشقت و رنج زیاد و باز اثباتی سنگینی همراه است، بنابراین اگر مرد بتواند در مدت عده به زوجه رجوع نماید، کلیه اعمال حقوقی صورت گرفته بیهوده گردیده و مرد خط بطلانی بر حکم دادگاه که زن به سختی گرفته است میکشد. طلاق بائن از آن جهت است که اعمال حقوقی صورت گرفته، بلا اثر و بی فایده نگردد.

منبع: بیتوته

 

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
0
5
برو بابا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
1
3
این عکس قیچی و زن و شوهر رو که برای تیتر خبر گذاشتید که اشتباهه باباجان
اینا اگر آشتی کنن برگردن که اون بچه نصف می‌شه .
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر