عزاداری محرم در نگاه یک اسپانیایی
کد خبر: ۲۰۰۱۵
تاریخ انتشار: 2015 December 03    -    ۱۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۰
مانولو، عکاس اسپانیایی که برای ثبت عزاداری ماه محرم به ایران آمده، می‌گوید: تصویری که در اسپانیا از محرم وجود دارد تحریف شده و مملو از خشونت است.

علم و كتل، پرچم‌های سبز و سیاه. اینها شاید برای ما كه از وقتی چشم باز كرده‌ایم، با آنها در روزهای خاصی از سال، براي عزاداري امام حسين (ع)، مواجه شده‌ايم؛ چندان عجیب نباشد؛ اما در نگاه مسافری كه از آن سوی دنیا آمده، سرشار از تازگی است.

این تازگی، همان دلیلی است كه چندین بار یك عكاس اسپانیایی را از تمام مشغله‌های روزانه جدا كرده و در ماه محرم، به ایران كشانده است. «مانولو» كه هشت سال است عكاسی می‌كند و  نمایشگاهي از عكس‌های ماه محرم در حوزه هنری برپا كرده، درباره مواجهه‌اش با مراسم عزاداری امام حسین (ع) به خبرآنلاین می‌گوید: عکاسی در ایران برایم هميشه جذاب بوده است. پدرم دوره‌ای در ایران کار می‌کرد و تاریخ، جامعه و مذهب جامعه ایران همواره برایم جالب بوده است. در مورد مراسم محرم و امام حسین (ع) نیز همینطور بود. معمولا از عکاسی برای شناخت و دانستن استفاده می کنم. در ابتدا با گرفتن عکس و برداشت تصاویر با این مراسم آشنا شدم. قبل از آن شناخت چندانی از واقعه عاشورا و شخصیت امام حسین (ع) نداشتم.

او درباره تحریف‌هایی كه از عزاداری ماه محرم در بعضی رسانه‌های جهان می‌شود هم می‌گوید: متاسفانه تصویری که در اسپانیا از محرم وجود دارد مملو از خشونت و خونریزی است و این مراسم در کشور من تحریف شده است. وقتی صحبت از عاشورا می‌شود اغلب مردمی که با این مراسم مذهبی آشنایی دقيقي ندارند به یاد تصاویری می‌افتند که رسانه‌های غربی از آن به مردم ارائه می‌کنند که پر است از خشونت و خون. به مردم جهان تصویری هولناک از این مراسم داده مي‌شود. من علاقه داشتم خودم با مراسم محرم آشنا شوم. کنجکاو بودم و دوست داشتم شخصا در این مراسم حضور داشته باشم. بعد از سفر به ايران، اثری از خشونت و خونریزی ندیدم، نوعی اتحاد در سوگواری بین مردم وجود داشت و پس از آشنا شدن با این مراسم و ماهیت آن به این آیین علاقمند شدم.

مانولو كه در عكس‌هایش از عزاداری ماه محرم، بیش از هر چیز، بر انسان‌ها تاكید كرده و می‌توان از زاویه دوربین او به جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی عزاداران امام حسین (ع) نیز پی برد، درباره مردم‌محوری در عكس‌هایش می‌گوید: در عکس‌هایم روی مردم تمرکز دارم. در عکس‌هایی که در کشور خودم اسپانیا و از مراسم عید پاک هم گرفته‌ام، سوژه اصلی مردم و اشخاصی هستند که در مراسم حضور داشته‌اند. آنچه برایم جذاب است حال و هوای مردم در این مراسم و کارهایی است که انجام می‌دهند.

او به تشابه‌ها و تفاوت‌های بین مراسم عزاداری در ایران و اسپانیا هم اشاره می‌كند: یکی از اهداف من از گرفتن این عکس‌ها مقایسه مراسم‌ مذهبی مختلف در کشور شما و کشور خودم اسپانیاست. به نظر من، در کنار تمام تفاوت‌ها، شباهت‌هایی هم بین این مراسم مذهبی وجود دارد و نیتم بیشتر نشان دادن همین شباهت‌ها بین ادیان بوده است.

و البته یكی از این تفاوت‌ها از نگاه مانولو، برخورد مردم است: عکاسی از محرم و عاشورا در ایران برایم سخت نبود چون مردم علاقه دارند به کسی که از آن طرف مرز‌ها می‌آید، کمک کنند. مردم ایران تلاش می‌کنند احساساتشان را در این عزاداری با کسانی که نمی‌شناسند به اشتراک بگذارند؛ اما در مراسم عزاداری مذهبی عید پاک در اسپانیا مردم علاقه‌ای به نزدیک شدن عکاسان و غریبه‌ها ندارند.

مانولو، بیشتر عكس‌هایش را در شهر یزد به ثبت رسانده و درباره انتخاب این شهر توضیح می‌دهد: بیشتر این عکس‌ها در شهر یزد گرفته شده‌اند و البته عکس‌هایی هم از بازار بزرگ تهران گرفته‌ام. یزد از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است و مراسم محرم به شکلی سنتی در این شهر اجرا می‌شود که برایم بسیار جذاب بود.

این عكاس غیرمسلمان اسپانیایی، واقعه عاشورا را در عبارت «معنویت عمیق توام با مبارزه با بی‌عدالتی»، توصیف می‌كند و جمله پایانی‌اش این است كه: درد و رنج، ارادت و احساسات واقعی مردم را در اجرای مراسم عزاداري امام حسين احساس كردم و دیدم مسلمانان ایران چطور با تمام وجودشان در این روزها سوگوارند و بر مبارزه با بي‌عدالتي تاكيد مي‌كنند.

خبرآنلاین

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر