با فوت زن مهریه ساقط مى‌شود؟
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۹۷۶۸۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2020 December 05    -    ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۳
مطالبه مهریه همواره برای صاحب آن وجود دارد، حتی اگر زن در قید حیات نباشد.

مطالبه مهریه همواره برای صاحب آن وجود دارد، حتی اگر زن در قید حیات نباشد.

مهریه از جمله حقوق قانونی زن است و همین که عقد ازدواج صورت گرفت زن مالک مهریه می‌شود و این اجازه را خواهد داشت تا مهریه خود را از همسر درخواست کند. در این نوشتار به بررسی مهریه پس از فوت زن می‌پردازیم.
با فوت زن مهریه ساقط می‌شود؟

طبق ماده ۹۴۰ قانون مدنی، هر یک از زن و شوهر پس از فوت دیگری از همدیگر ارث می‌برند. مهریه دین و بدهی شوهر است و تا زمانی که پرداخت نشده باشد موظف به پرداخت است و در صورت فوت زن، ورثه او این حق را دارند که از مرد تقاضا مهریه متوفی را داشته باشند و به عبارتی وراث، از مرد طلبکار می‌شوند. با فوت زن کلیه حقوق و مطالبات او به ورثه وی می‌رسد که از جمله حقوق زن مهریه اوست که اگر در زمان حیات او از شوهر نگرفته باشد این حق به ورثه‌اش می‌رسد از این رو پدر و مادر زن از مهریه وی ارث برده و برای محاسبه مهریه سهم شوهر از مبلغ مهریه کسر و مطابق سهم الارث پدر و مادر به آن‌ها داده خواهد شد.

با فوت زن مهریه ساقط مى‌شود؟

مهریه زن پس از فوت به ورثه‌اش می‌رسد

همانطور که گفته شد مطالبه مهریه همواره برای صاحب آن وجود دارد، حتی اگر زن در قید حیات نباشد. از همین رو وراث زن می‌توانند بعد از فوت به نمایندگی از او مهریه‌اش را از مرد درخواست کنند.‏ به عبارتی دیگر مهریه زن پس از فوت او به وراث وی منتقل شده و می‌توانند به قائم مقامی از زن مهریه او را از مرد مطالبه کنند.‏ این در حالی است که مرد نمی‌تواند از پرداخت مهریه همسر متوفی خود به ورثه‌اش به هر بهانه‌ای خودداری کند، مگر آنکه مهریه به دلیل قانونی مانند بخشش آن توسط زن یا دریافت آن پیش از فوت، وجود نداشته باشد. بنابراین باید گفت که دین ناشی از مهریه از جمله دیون ممتاز است و حتی در صورت وجود بدهی‌های متعدد مرد یا حتی فوت وی، باز هم پرداخت مهریه زن بر سایر بدهی‌ها مقدم است و در الویت قرار دارد. شایان ذکر است که ورثه زن باید مدارکی همچون عقدنامه او را نیز به پیوست دادخواست خود تقدیم دادگاه کنند.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
0
7
برو بابا یعنی مرد پس از فوت زنش مهریه زنش رو به مادرزن و پدرزنش بده؟!
آقای باصطلاح حقوقدان
قانون ارث بردن زن و مرد از همدیگر رو گفته نه مهریه که تا وقتی زن نگرفته اصلا جزو داراییش نیست که ارث هم بگذاره. قانون مهریه رو برای زن عندالمطالبه اعلام کرده که اگر در زمان حیات مطالبه کرد و گرفت بله جزو داراییش هست و ارث می گذاره اما چیزی که عندالمطالبه است و طالبش اون رو تا پایان عمرش مطالبه نکرد چیزی نیست که ارث بگذاره.
شما با این حرفها می خواهید مشکل مهریه رو صد چندان بکنید!
مهریه رسم عرب جاهلی بود که زن رو بعنوان کالا از خانواده اش می خرید و اصلا با مفهوم ازدواج بعنوان زندگی مشترک و برابری حقوق زن و مرد همخوانی ندارد.
بیایید این رسم غلط و خانمان برانداز را ریشه کن کنیم و بجای آن خانواده ها را توانمند کنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
0
0
عملا یعنی دخترشون رو فروختن؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر