طلاق که تصویری از سقوط آدما نیست
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۹۶۹۹۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: 2020 November 28    -    ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
زنان مطلقه در پی دریافت برچسب‌هایی از جمله مرد دزد و بی بند و بار و بی سرپرست و ... متحمل طرد اجتماعی می‌شوند. سایر زنان و دوستان آن‌ها که در گذشته روابط صمیمانه‌ای با این زنان داشته اند به دلیل ترس و احساس خطر از گمراه شدن مردانشان روابط خود را با آنان کاهش داده و همچنین این رانده شدن از سوی مادرانی که پسر مجرد دارند نیز بسیار دیده می‌شود.

جدایی و طلاق؛ این که یه تصویر از سقوط آدما نیست

جدایی و طلاق؛ این که یه تصویر از سقوط آدما نیست«تابناک با تو» - ما می‌خواهیم وضعیت زندگی زنان مطلقه و شرایط دشواری که آن‌ها پس از طلاق تجربه می‌کنند را در اینجا مورد بررسی قرار بدهیم. زنان در فرهنگ ما پس از جدایی، داغ ننگی را بر پیشانی خود احساس می‌کنند که شرایط زندگی آن‌ها را از نظر اجتماعی به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. «تبعیض‌های اجتماعی»، «برچسب‌های اجتماعی» و «طرد اجتماعی» از جمله دشواری‌هایی است که زنان بعد از طلاق با آن روبه رو هستند.

۱. تبعیض اجتماعی

ملامت

در بستری از باور‌های مردمحورانه‌ی که طلاق را برای زن امری نکوهیده تلقی می‌کند و زن را به سوختن و ساختن در زندگی و حفظ بنیاد خانواده در هر شرایطی موظف می‌داند، زن از سوی اکثر اقشار از فرزند و خانواده خود گرفته تا افراد ناشناس و ... مورد ملامت قرار می‌گیرد و در هر شرایطی مقصر اصلی ماجراست.

سوء ظن

شک جامعه به این زنان نیز در قالب بدبینی، بی اعتمادی و سوء برداشت از رفتار‌های معمولی این زنان از دیگر مواردی است که این زنان را به شدت در معرض آسیب و تبعیض اجتماعی قرار می‌دهد. این زنان همواره اذعان می‌کنند که جامعه نسبت به زن مطلقه دید بسیار بدی دارد و این نگاه بدبینانه در موقعیت‌های گوناگون اجتماعی، از سوی فرزندان، والدین، دوستان، فامیل و نزدیکان و در محیط‌های کاری از سوی کارفرما و همکاران، همسایه و صاحبخانه نیز برای انان بسیار رنج آور خواهد بود.

جدایی و طلاق؛ این که یه تصویر از سقوط آدما نیست

شی انگاری

از سویی دیگر در جامعه ما زنان مطلقه به عنوان کالایی دست دوم و بی ارزش انگاشته شده و طعمه‌ی جنسی برای مردان به شمار می‌آیند که افت ارزشمندی و شان انسانی آن‌ها را از منظر اجتماعی در پی دارد.

طعنه و ترحم

نداشتن سرپرست و شکست در زندگی زناشویی از مواردی است که همدلی‌های بی جا و ترحم برانگیز و گاه طعنه، کنایه، تهمت و توهین‌های اطرافیان را در پی دارد. این رفتار‌های ترحم برانگیز یا پرخاشگرانه یکی دیگر از مواردی است که به شدت این زنان را مورد هجوم و آسیب قرار می‌دهد.

جدایی و طلاق؛ این که یه تصویر از سقوط آدما نیست

۲. برچسب‌های اجتماعی

گاه زنان مطلقه برچسب‌های بسیار سنگین و منفی را از سوی جامعه دریافت می‌کنند که این برچسب‌های نادرست و ناعادلانه به شدت روان آن‌ها را مورد هجوم احساسات منفی از جمله غم و خشم شدید از خویش و جامعه قرار می‌دهد. برچسب‌هایی همچون بیکفایت، شکست خورده، بی پناه، بی سرپرست، لاقید، ولنگار، مرد دزد و ... می‌باشند.

۳. طرد اجتماعی

رانده شدن

زنان مطلقه در پی دریافت برچسب‌هایی از جمله مرد دزد و بی بند و بار و بی سرپرست و ... متحمل طرد اجتماعی می‌شوند. سایر زنان و دوستان آن‌ها که در گذشته روابط صمیمانه‌ای با این زنان داشته اند به دلیل ترس و احساس خطر از گمراه شدن مردانشان روابط خود را با آنان کاهش داده و همچنین این رانده شدن از سوی مادرانی که پسر مجرد دارند نیز بسیار دیده می‌شود.

مایه‌ی آبروی خانواده

این زنان از منظر خانواده نیز مایه آبروریزی و ننگ تلقی می‌شوند و خانواده که طلاق را مایه‌ی بی آبرویی می‌داند، پس از طلاق یا حاضر به پذیرش هویت جدید او نیست یا او را طرد می‌کنند.

جدایی و طلاق؛ این که یه تصویر از سقوط آدما نیست

با توجه به تبعیض ها، ملامت ها، سوء ظن، نگاه جنسی، طعنه و بی احترامی وترحم، برچسب‌های اجتماعی، رانده شدن از اجتماع و خانواده که زنان مطلقه با بی عدالتی دریافت می‌کنند، بسیاری از آن‌ها در مقابل هجوم این اتفاقات ناخوشایند انسجام روانی خود را از دست داده و درگیر احساساتی، چون غم و اختلالاتی، چون افسرگی، اضطراب و بسیاری مشکلات دیگر می‌شوند. همین امر نیاز این زنان را به کمک گرفتن از یک روانشناس و درمانگر ضروری می‌کند.

منبع: برترین ها

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
0
4
من با بعضی از این مطالب موافقم با بعضیهاش مخالف. اگه زن مطلقه در رفتار با دیگران، ایجاد سوظن نسبت به خودش رو مرتکب نشه چرا باید به دید مرد دزد بش نگاه کنن؟؟؟ پس این نشون دهنده ی رفتار نامناسب اون خانم در برخورد با اطرافیان یا دوست و آشناست که ایجاد افکار منفی میکنه. از اون طرف اگه زنی در زندگیش با مردی مشکل داشته باید فکر کنه که ممکنه نفر بعدیم همونطور باشه در نتیجه میتونه رفتار خودشو مورد ارزیابی قرار بده تا باز مشکلی به وجود نیاد. نکته ی بعدی اینکه واقعا زنان بسیار توانمند و سازنده هستن، حیفه که بخوان خودشونو متکی به مرد بدونن و محتاج مرد باشن. واقعا اگه زنی نتونه با مردی زندگی کنه، مردهای دیگه هم همینن، از همه که نمیشه جدا شد...البته هستن مردایی که حقیقتا انسان وار رفتار میکنن ولی اونا تعدادشون خیلی کمه به خصوص که در این دوره زمونه انگار مسابقه افتاده بین خانمها که کی خوشگلتره...اگه زنی مطلقه هست خدایی روی پای قدرتمند خودش بایسته و زندگی کنه که این از همه بهتره، مگه اونی که شوهرش به طلاق راضی نیست و داره زجر میکشه اما با نجابت و تحمل زندگی میکنه، دل نداره، روح و احساس نداره؟؟؟خدا انشاالله همه رو سلامت بداره.
ناشناس
|
-
|
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
1
3
من خودم طلاق گرفتم با وجود داشتن شغل و درامد باز هم همیشه ملامت و شماتت میشم.دیگه نمیدونم چیکار کنم
مریخ
|
France
|
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
0
2
پیر اگر با شم چه غم عشقم جوان است ای پری
وین جوانی هنوزش عنفوان است ای پری
هر چه عاشق پیرتر عشقش جوانتر ای عجب
دل دهد تاوان اگر تن ناتوان است ای پری
پیل ماه و سال را پهلو نمی کردم تهی
باغمت پهلو زدم غم پهلوان است ای پری
هر کتاب تازه کز ناز داری خود بخوان
من حریفی کهنه ام درسم روان است ای پری
روح سهراب جوان از اسمانها هم گذشت
نوشدارویش هنوزم از پی دوان است ای پری
با نواهای جرس گاهی به فریادم برس
که این از ره افتاده از کاروان است ای پری
سوباسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
1
1
کاش این مهریه مسخره رو بر می داشتن
چندتا دوست بنده که واقعا نمینتونن با خانوماشون زندگی کنن ولی از ترس مهریه میسوزن و میسازن
خب منطقی باشیم این زندگی که توش عشق و صمیمیت نباشه آیا پایداره؟
فکر میکنید که بچه ها باید در این زندگی داغون باشن تا آسیب نبینن
اتفاقا من عرض میکنم که بچه ها با پدر یا مادر اما جدا از تنش و آسیب و توهین و فحش و کتک کاری بزرگ بشن باز آسیبش کمتره

حالا الان حمله به من نکنید من مجردم
ولی نظرم اینه مهریه یک چیز چرت و مزخرفیه
چه فایده داره زن یا مرد خیانت کنند و به هم عشق نورزند ولی زن و شوهر باشن
اما تمام اموال کسب شده در زمان زندگی باید حتما نصف بشه در زمان طلاق
یعنی مرد مکلفه تمام اموال که در زمان زندگی کسب کرده نصفشو به نام خانومش بزنه تا اون هم ادامه زندگی بده.
******************************
در خصوص طلاق هم بزارید مردم هرچی میخوان بگن
خیلی خانمها رو میشناسیم که مطلقه هستند در اطاف ما ولی از خیلی زنهای متاهل نجیب تر هستند و دارن زندگیشون رو میکنند
بزارید مردم هر چی میخوان بگن
زندگی یکباره و نباید سوخت و ساخت
باید ساخت و خوشبخت بود ولی پاک زندگی کرد و با شرافت و با نجابت
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر