پایان سرقت با پراید عقاب نشان
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۹۶۷۸۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2020 November 25    -    ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰
دزد ۳۳ ساله‌ای که ۱۴ فقره سابقه کیفری در پرونده سیاهش دارد، هنگامی برای پانزدهمین بار و با شلیک هشت گلوله در تاریکی شب به دام افتاد که این بار با پراید «عقاب نشان» سرقت می‌کرد!

اولین شب از تعطیلی کسب و کار‌ها برای مبارزه با کرونا در مشهد آغاز شده بود و خلوتی خیابان‌های شهر، زمینه را برای ارتکاب برخی جرایم و به ویژه سرقت فراهم می‌کرد، اما نیرو‌های انتظامی با تدابیر سردار تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) در حالت آماده باش به سر می‌بردند و گشت‌های محسوس و نامحسوس در کوچه‌ها و خیابان‌های شهر به حرکت درآمدند تا سرقت اموال مردم به حداقل برسد. در این میان دستبرد به خودرو‌ها با استفاده از یک دستگاه پراید با تصویر عقاب سفید، موضوعی بود که از چند روز قبل در دستور کار نیرو‌های زبده تجسس کلانتری شفای مشهد قرار گرفته بود چرا که مدارک و شواهد صحنه‌های سرقت نشان می‌داد که راننده یک دستگاه پراید سیاه رنگ، در برخی از محله‌های وقوع جرم در حالی مشاهده شده است که تصویری از عقاب سفید روی کاپوت خودرو قرار دارد.

گزارش خراسان حاکی است به همین دلیل گروه عملیاتی مبارزه با سرقت به فرماندهی سرگرد علی امارلو (رئیس کلانتری شفا) وارد عمل شدند بررسی‌های تحلیلی سرقت‌های مذکور بیانگر آن بود که سرقت با «پراید عقاب نشان» در ساعت‌های اولیه شب و بعد از تعطیلی فروشگاه‌ها رخ می‌دهد بنابراین گروه مشترک تجسس و گشت‌های انتظامی در اجرای دستورات سرهنگ صارمی ساداتی (رئیس پلیس مشهد) به تغییر شیوه‌های عملیاتی و اطلاعاتی پرداختند و در مناطق احتمالی وقوع جرم مستقر شدند. به گزارش خراسان، درحالی که شهر به خاطر مبارزه با کرونا در خاموشی و سکوت فرو رفته بود، نیرو‌های انتظامی به گشت زنی‌های شبانه در کوچه و پس کوچه‌ها ادامه دادند تا این که حدود ساعت ۲۱ ناگهان یکی از گشت‌های نامحسوس با پراید سیاه رنگی در خیابان هدایت روبه رو شد که در خلاف جهت حرکت خودرو‌ها قرار گرفته بود و یکی از شماره‌های پلاک آن نیز به طرز مشکوکی دستکاری شده بود. با استعلام شماره انتظامی خودرو از مرکز فرماندهی پلیس، مشخص شد که خودروی مذکور چند روز قبل از انتهای بولوار شهید مفتح (سی متری طلاب) و از مقابل یک مرکز تجاری سرقت شده است و سارق یا سارقان شماره پلاک آن را تغییر داده اند. این گونه بود که نیرو‌های گشت نامحسوس به طرف خودرو حرکت کردند و به راننده آن فرمان ایست دادند، اما راننده جوان با دیدن خودروی پلیس، بر سرعت پراید افزود و در جهت خلاف خیابان فرار کرد.

لحظاتی بعد با دستور رمزی از بی سیم توسط رئیس کلانتری، عملیات تعقیب و گریز با اعزام دیگر گشت‌های انتظامی به منطقه عملیات آغاز شد، اما راننده توجهی به شلیک تیر هوایی و اخطار‌های قانونی نداشت و همچنان با سرعتی سرسام آور می‌گریخت تا این که از طریق بولوار ابوطالب وارد بزرگراه صدمتری فجر شد و به سمت بولوار کشاورز ادامه مسیر داد. در این هنگام نیرو‌های گشت وقتی به مکان خلوت رسیدند که شلیک آنان جان افراد دیگر را در معرض خطر قرار نمی‌داد به سوی لاستیک‌های پراید آتش گشودند و با شلیک هشت گلوله، خودرو را از حرکت انداختند. با وجود این، راننده جوان در میان شلیک‌های پلیس از پراید بیرون پرید و با پای پیاده به درون کوچه‌های تاریک گریخت، ولی نیرو‌های انتظامی در چند حرکت رزمی، او را زمین گیر کردند و حلقه‌های قانون را بر دستانش گره زدند.

با انتقال خودروی سرقتی به مقر انتظامی، مشخص شد که این همان پراید عقاب نشان است که در برخی محله‌های سرقت دیده شده بود.

به گزارش اختصاصی خراسان، تحقیقات و بازجویی از متهم ۳۳ ساله که امیر نام دارد در حالی با دستورات ویژه قاضی سیدجواد حسینی (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) در دایره تجسس کلانتری آغاز شد که بررسی‌های مقدماتی از ۱۴ فقره سابقه کیفری متهم حکایت داشت. این سارق حرفه‌ای که ابتدا منکر هر گونه ارتکاب جرمی بود در نهایت در مقابل بازجویی‌های تخصصی و فنی افسران ورزیده تجسس دوام نیاورد و به سرقت خودرو از بولوار شهید مفتح مشهد اقرار کرد. او همچنین در بخشی از اعترافات خود گفت: «عقاب سفید» را روی کاپوت خودرو به تصویر کشیدم و سپس برخی از لوازم آن مانند چراغ‌ها و لاستیک‌های آن را عوض کردم و شماره پلاک را تغییر دادم تا خودروی سرقتی شناسایی نشود!

بعد هم با آن به خودرو‌های دیگر در اوایل شب دستبرد می‌زدم که ناگهان در محاصره نیرو‌های کلانتری شفا قرار گرفتم. این سارق ۳۳ ساله در ادامه بازجویی‌ها به ۴۰ فقره سرقت قطعات و محتویات داخل خودرو‌ها در مشهد اعتراف کرد و گفت: لوازم سرقتی را نیز در مناطق اسماعیل آباد و خواجه ربیع می‌فروختم تا هزینه‌های اعتیادم را تامین کنم! گزارش خراسان حاکی است این دزد حرفه‌ای که برای پانزدهمین بار دستگیر شده است در بخش دیگری از اعترافاتش افزود: در خودرو‌های پراید مدل پایین را با پیچ گوشتی باز می‌کردم و خودرو‌هایی را که مالکانشان تجهیزات ایمنی روی آن‌ها نصب نکرده بودند به راحتی روشن می‌کردم و به سرقت می‌بردم سپس قطعات قابل فروش آن را به مالخران می‌دادم!

بر اساس این گزارش، تحقیقات بیشتر درباره سرقت‌های احتمالی دیگر این سارق جوان به سرپرستی سروان آریایی با دستورات ویژه قضایی در حالی ادامه دارد که گویی مجازات‌های کیفری برای وی بازدارندگی نداشته است.

خراسان

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
0
1
این با ۱۴ فقره سابقه کیفری چرا هنوز زنده ست، قضات فکر میکنن اصلاح میشه؟؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر