مضرترین جاسوس زن قرن نوزدهم برای خاورمیانه
bato-adv
کد خبر: ۱۹۲۹۸۴
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: 2020 October 14    -    ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
انگلیس قبل از جنگ جهانی عواملی را روانه سرزمین‌های حکومت عثمانی کرده بود تا علاوه بر کسب اطلاعات، تجزیه از درون این امپراتوری را کلید بزند که اکنون با گذشت بیش از 100 سال از جنگ جهانی اول، نقش جاسوسانی چون ادوارد لورنس، گرترود بل و همفر به تدریج در این رابطه آشکار شده است.

معروفترین جاسوس زن قرن نوزدهم

معروفترین جاسوس زن قرن نوزدهماختصاصی «تابناک با تو»؛ آیا نام «گرترود بل» را شنیده‌اید؟ او زنی است که در دوران ویکتوریا در انگلیس متولد شد، و مسیر شغلی خود را در زندگی هموار کرد. او نویسنده‌، جهانگرد و باستان شناس بود، به این معنی که زندگی او بسیار خاص بود و برای اکثر زنان زمان خود معمول نبود . او در 14 ژوئیه 1868 در شهر دورهام انگلیس متولد شد و نام اصلی او «گرترود مارگارت لوتیان» بود.

انگلیس قبل از جنگ جهانی عواملی را روانه سرزمین‌های حکومت عثمانی کرده بود تا علاوه بر کسب اطلاعات، تجزیه از درون این امپراتوری را کلید بزند که اکنون با گذشت بیش از 100 سال از جنگ جهانی اول، نقش جاسوسانی چون ادوارد لورنس، گرترود بل و همفر به تدریج در این رابطه آشکار شده است.

یکی از نفوذی‌های بسیار مهم انگلیس در عمق سرزمین‌های عربی حکومت عثمانی، «گرترود بل» (Gertrude Bell) بود که کمتر در رابطه با او در رسانه‌ها صحبت شده است. گرترود بل شاگرد نخست تاریخ اکسفورد، جغرافیادان، ادیب، عکاس، نقاش، باستان شناس، بیابان‌گرد و کوهنورد بود و در 1913 و یک سال پیش از آغاز جنگ جهانی اول ماموریت پیدا کرد تا در سفری دشوار و خطرناک و در پوشش پژوهش باستان‌شناسی به صحرای نجد عربستان برود و برای ارزیابی قدرت آل رشید حاکم حجاز تا منطقه حائل که تا حالا پای هیچ اروپایی به آن منطقه باز نشده بود، سفر کند.

«بل» اولین زنی بود که لیسانس تاریخ مدرن را از دانشگاه آکسفورد گرفت، از آنجا که وی فارغ التحصیل آکسفورد بود، مردان چیزی را که مورد علاقه آنها باشد در این زن که در دوران خود غیرمعمول بود پیدا نکردند، اما این بدان معنا نیست که او زندگی عاطفی هیجان انگیزی نداشت، بلکه برعکس، زیرا «بل» در طول زندگی خود به چند نفر علاقه‌مند شد اما با هیچ یک از آنها ازدواج نکرد. پس از فارغ التحصیلی، او تصمیم گرفت که به یک سفر یادگیری و تحصیل برود و زبان فارسی و همچنین 6 زبان دیگر را یاد گرفت.

در سال ۱۸۹۳ بل مأموریت یافت به عنوان مشاور سفیر به مدت شش ماه به ایران رفته، اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران را بررسی و گزارش تهیه کند. او در پاییز ۱۸۹۲ شروع به آموختن زبان فارسی کرد و طبق روال رایج، طی دوره‌هایی با فرهنگ ایران آشنا شد و نهایتاً در بهار ۱۸۹۳ به همراهی خاله ناتنی خود به نام«ماری‌لاسکلس» راهی تهران شد. در آن زمان «فرانک‌لاسکلس» شوهر خاله ناتنی او / شوهر همسفر گرترود بل سفیر انگلستان در دربار ناصرالدین شاه بود. بل در تهران روابط عمیقی با شرق شناس و کنسول آلمان «فریدریش روزن» و همسر او بر قرار نمود و این دو برای بل بهترین آموزگار در رابطه با شناخت ایران بودند. طی اقامت در ایران، بل برای اولین بار در زندگی دل به مردی باخت. او یکی از کارمندان سفارت انگلیس، شازده‌ای به نام «هنری کدوگن»، مردی بسیار دانا و باهوش بود. پدر و مادر گرترود با این رابطه مخالفت کردند زیرا پدر او در حال ورشکستگی بود و خودش نیز طیقماربازی‌های کلان بدهکاری سنگینی به بار آورده بود.

بل که اطلاعات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعی درباره‌ی ایران جمع‌آوری گرده بود، پس از شش ماه، در نیمه دوم سال ۱۸۹۳جهت تسلیم گزارش، به لندن بازگشت.

او در اوایل دهه نود قرن نوزدهم به عراق نقل مکان کرد و کار خود را در خاورمیانه آغاز کرد و در آنجا بود که نامش در تاریخ ثبت شد.

کوهنوردی

 همانطور که قبلاً گفتیم «بل» اولین زنی بود که در تاریخ مدرن مدرک گرفت  اما آنچه جالب است این است که وی اولین زنی بود که در سال 1899. به کوه «مجی»  در آلپ فرانسه که بیش از 3960 متر ارتفاع دارد صعود کرد و. دو سال بعد، «بل» اولین زنی بود که به کوه های آلپ سوئیس صعود کرد. البته، در آن زمان او لباس سنتی زنان نمی پوشید بلکه برای صعود به کوه شلوار  را جایگزین دامن کرد.

اتفاقاً لباس تنها چیزی نبود که بل باید هنگام کوهنوردی به کوه تغییر می داد. در سال 1902، هنگام صعود به Finsteraron - کوهی در کوه های آلپ سوئیس یا «برنیه»، بل هنگام چسبیدن به طناب با کولاک روبرو شد. بل در طوفان نمی‌توانست خوب ببیند و قبل از رسیدن کمک 50 ساعت از طناب آویزان ماند. جراحات بل فقط محدود به سرمازدگی (یخ زدگی) روی دست و پایش بود و این حادثه مانع از تمرین دوباره کوهنوردی او نشد.

بل نه تنها برای صعود به کوه سفر کرد، بلکه در مورد سفرها و ماجراهای خود نیز نوشت. دقیقاً به خاطر همین دفتر خاطرات است که ما توانستیم این شخصیت جاسوس و ماجراهای او در سراسر جهان را کشف کنیم.

همچنین او برای کمک به کوهنوردان آینده، نقشه های جدیدی را برای نشان دادن مسیرهایی که هنگام صعود به کوه ها طی کرده بود، تهیه کرد. به دلیل سهم او در شناساندن راه و مسیر کوهنوردی، امروزه یکی از قله های کوهستان Getrudespitze(گرترودسپیتزه) نام دارد.

 

در طول جنگ جهانی اول

معروفترین جاسوس زن قرن نوزدهم

 گرترود بل را خدمتكاری به نام فتوح همراهی می كند. تصویر: آرشیو گرترود بل دانشگاه نیوکاسل

هنگامی که جنگ جهانی اول در اروپا آغاز شد، تعداد زیادی از زنان به صفوف نبردها پیوستند و «بل» اولین کسی بود که در این فراخوان شرکت کرد ، وی همچنین توانست به مقام های بالاتر برسد. در ابتدا ، وی داوطلبانه با صلیب سرخ در فرانسه بود ، و در آنجا مشغول معالجه و کمک به سربازان مجروح بود. بنابراین ، انگلستان به این باور رسید که بل می تواند کمک های زیادی به آنها کند و او را برای جاسوسی مخفی جذب کردند و او را به قاهره فرستادند و بدین ترتیب وی درجه سرگردی ارتش را بدست آورد.

معروفترین جاسوس زن قرن نوزدهم

گرترود بل سوار بر اسب، تصویر سال 1900. تصویر: بایگانی گرترود بل دانشگاه نیوکاسل

 

در حالی که بل درگیر جنگ بود، توجه خود را به موضوعات سیاسی معطوف کرد. در طول جنگ جهانی اول خاورمیانه تابع حکومت عثمانی بود و چون امپراتوری عثمانی متحد امپراتوری آلمان بود، طبیعی بود که انگلیس - دشمن آلمان - جاسوسان خود را به آنجا بفرستد. همه ما نام «توماس ادوارد لورنس» یا همانطور که در آن زمان معروف بود «لورنس عربستان» شنیده ایم. همانطور که از چنین زنی انتظار دارید، او به همکار خود  لورنس پیوست تا طرحی بکشد که در آن آنها به عربها در پیروزی خود بر عثمانی کمک کنند.

 

در عراق

معروفترین جاسوس زن قرن نوزدهم

 اعضای اعزامی بین النهرین، از جمله گرترود بل. عکس: گتی ایمج

 برای عراقی‌ها یا حتی بسیاری از مردم جهان نام «گرترود بل» مربوط به عراق مرتبط است، عراق در آن زمان به عنوان سرزمین «بین النهرین» شناخته می‌شد. برخی حتی او را «ملکه عراق» می دانستند، البته این موضع رسمی نیست.

او در تصمیم‌گیری انگلیس بعد از جنگ جهانی برای منطقه، نقش اصلی را بر عهده داشت: جابجایی حمایت انگلیس در عربستان از آل رشید به آل سعود. زمانی که توماس لورنس در حال انجام ماموریت خود در جدا کردن حجاز از عثمانی و تشکیل کشور عربستان بود، "بل" نیز در حال برنامه‌ریزی و اجرای طرح تجزیه کشور و مستقل عراق بود.

دو سال پیش در همین رابطه نشریه آمریکایی دیلی بیست در گزارشی با عنوان «گرترود عربستان، زنی که عراق را تاسیس کرد»، به شرح فعالیت این مامور اطلاعانی و جاسوس انگلیسی پس از 100 سال می‌پردازد.

بل مسئولیت مستقیم مهندسی آینده عراق تا زمان انتخاب پادشاه جدید پس از پایان جنگ را بر عهده داشت و پیام های وی از بغداد بزرگترین منبع نقش برجسته آن در سرنوشت عراق بود، به طوری که تأثیر انگلیس در عراق عمدتاً به دلیل نقش بل در منطقه بود و اینطور که برخی از سایتهای انگلیسی زبان ادعا می‌کنند او یکی از چهره های برجسته ای بود که به دلیل آنچه غلاقه زیاد به عراق نامیده میشد برای به دست آوردن استقلال این کشور از عثمانی مذاکرات لازم را انجام داد. تا جایی که در سال 1917 برای زندگی به عراق رفت و تا زمان مرگ در 12 ژوئیه 1926 در آنجا ماند.

معروفترین جاسوس زن قرن نوزدهم

گرترود بل در عراق در سال 1909، هنگامی که 41 ساله بود. تصویر: Wikimedia Commons

البته پس از پایان جنگ و به دست آمدن استقلال عراق ، نقش او به پایان نرسید؛ موزه آثار باستانی بغداد را كه امروزه به عنوان «موزه ملی عراق» شناخته می شود، را با قصد و نیتی مرموز تأسیس کرد و در دهه بیست قرن گذشته، از آنجا كه بل علاقه زیادی به آثار باستانی داشت آن را افتتاح كرد، قبل از شروع جنگ جهانی اول شماری از کاوش های باستان شناسی در خاورمیانه تحت نظارت او انجام شد.  بل از تمام دانش خود و مصنوعات جمع آوری شده برای قرار دادن در موزه بغداد استفاده کرد.  موزه در سال 2003 به دلیل اقدامات خرابکارانه بسته ، اما در سال 2016 بازگشایی شد و در آن زمان به موزه ملی عراق تبدیل شد

مستند شدن سفرهایش

معروفترین جاسوس زن قرن نوزدهم

 از راست به چپ: توماس ادوارد لورنس ، گرترود بل و وینستون چرچیل در زمان حضور در کنفرانس قاهره در سال 1921. تصویر: بایگانی گرترود بل دانشگاه نیوکاسل.

 همانطور که قبلاً اشاره شد، دفتر خاطرات بل یکی از راههای اطلاع از زندگی پر از حوادث و تجربیات او بود، زیرا بل چندین کتاب را در سفر خود نوشت و مشهورترین کتابهای او بین سالهای 1894 تا 1910 نوشته شد. این کتاب ها نه تنها برای شناختن زندگی شخصی صاحبشان مفید بود، بلکه انگلیسی‌ها از طریق آنها از جهان گسترده خارج از مرزهای امپراتوری خود آگاه شدند، زیرا وی در سفرهایش در مورد بسیاری از مناطق و کشورها مانند سوریه، فلسطین، اروپا و آسیا صحبت کرد.

معروفترین جاسوس زن قرن نوزدهم

گرترود بل در کنار شاه فیصل اول (نفر دوم از راست) در یک گردش در سال 1922. تصویر: بایگانی گرترود بل دانشگاه نیوکاسل.

 هنگامی که بل در زمینه باستان‌شناسی فعالیت می‌کرد، روابط خوبی با شخصیت های برجسته در این زمینه برقرار کرد و یکی از روابط وی با سر «ویلیام رامزی»، باستان شناس علاقه مند به مطالعه آثار باستانی ترکیه باستان بود و اگر رامزی مربی و راهنمای او نبود، بل نمی‌توانست موفق شود.

پس از پایان جنگ جهانی اول، تأثیر بل بر امپراتوری انگلیس و ساکنان آن پایان نیافت، او مدال های زیادی را دریافت کرد که هیچ زنی قبل از خود دریافت نکرده بود. او نشان امپراتوری انگلیس را دریافت کرد که توسط پادشاه «جورج پنجم» به وی اعطا شد و همچنین از انجمن جغرافیایی سلطنتی مدال طلا گرفت.

خواه گرترود بل سیاستمدار، باستان شناس ، داوطلب صلیب سرخ، نویسنده، پیشکسوت یا حتی کوهنورد بود، به وضوح می‌توان گفت که او یک جاسوس حرفه‌ای و مضر بود.

منابع خبر: History Collection

مشرق

ویکیپدیا

برچسب ها: گرترود بل ، جاسوس
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
1
8
فیمی در این باره در سال 2015 با بازی نیکول کیدمن ساخته شده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
8
24
از این متن مضر بودن برداشت نمیشه.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
کلا نشان دهنده مفید بودن ایشونه....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
1
10
خدمت صادقانه به وطن خودش کرد .. مهریه نداشت بذاره اجرا ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
4
11
البته او از نظر عثمانی و مردمش مضر بود نه از نظر انگلیسها و نه حتی از نظرما چون عثمانی ابر قدرت در کنار روسیه تزاری بارها و بارها خاک غرب و شمال کشورما را به توبره کشیدند.
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
0
5
یکی مرد جنگی به از صد هزار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
1
1
قطعا برای استعمار مفید بوده
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر