چرا دختر‌ها با پسر‌های کوچکتر از خودشان ازدواج می‌کنند؟
bato-adv
کد خبر: ۱۸۵۶۷۳
تعداد نظرات: ۵۰ نظر
تاریخ انتشار: 2020 July 25    -    ۰۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
یکی از عرف‌های ازدواج در جامعه ایران ازدواج دختر با پسر بزرگتر از خود می‌باشد، اما امروزه بسیاری از پسران برخلاف عرف جامعه با دختران بزرگتر از خود ازدواج می‌کنند. بد نیست با توجه به آمار‌های سازمان ثبت احوال درباره طلاق در مورد این موضوع بیشتر بخوانید. در ادامه همراه با ما می‌شوید تا معایب ازدواج پسر با دختر بزرگتر را نیز بخوانید.

چرا دخترها با پسرهای کوچکتر از خودشان ازدواج میکنند؟

چرا دخترها با پسرهای کوچکتر از خودشان ازدواج میکنند؟«تابناک با تو» - یکی از عرف های ازدواج در جامعه ایران ازدواج دختر با پسر بزرگتر از خود می باشد اما امروزه بسیاری از پسران برخلاف عرف جامعه با دختران بزرگتر از خود ازدواج می کنند.بد نیست با توجه به آمارهای سازمان ثبت احوال درباره طلاق در مورد این موضوع بیشتر بخوانید.در ادامه همراه با ما می شوید تا معایب ازدواج پسر با دختر بزرگتر را نیز بخوانید.

معایب ازدواج پسر با دختر بزرگتر

در جامعه ما خیلی عرف نیست که زن از مرد بزرگ تر باشد خانواده ها عموما نمی پسندند عروسشان بزرگ تر یا حتی همسن پسرشان باشد البته این بیشتر در گذشته های نه چندان دور صدق می کرد چرا که به تازگی ازدواج دختران با پسران کوچک تر از خودشان باب شده است و این اختلاف سنی گاهی به بیش از یک دهه می رسد اما شرایط جامعه بگونه ای شده است که به مرور شاهد رفتارهای هنجار شکن بعضی از دختر خانم ها هستیم.

هر روز شاهد اخباری در خصوص به اجرا گذاشتن مهریه ها توسط خانم های تازه به خانه بخت رفته هستیم. آمار فوق بحدی بالا است که باعث هشدار کارشناسان خانواده درخصوص کاسبی تعدادی خانم از این طریق گردیده است .

چرا دختران با پسران کوچکتر ازدواج می کنند

حالا هم آمارها حکایت از ازدواج دختران با پسران کوچکتر از خود هستیم واقعا چرا؟

در موضوع معایب ازدواج پسر با دختر بزرگتر براساس آمار رسمی سازمان ثبت احوال کشور، در سه ماهه اول سال ۸۶، در ۱۱/۹۱ درصد از ازدواج های ثبت شده، اختلاف سنی بین زوجه و زوج صفر بوده که این رقم در سه ماهه سال ۸۷ به ۱۲/۲۹ درصد افزایش یافته است که نرخ طلاق در این گروه که اختلاف سنی زوج و زوجه صفر است، در سه ماهه اول سال ۸۶، ۱۰/۱۱ درصد بود که این رقم در سه ماهه سال جاری به ۱۲/۲۹ درصد افزایش یافته است.

براساس گزارش رسمی منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال کل کشور، تعداد ازدواج های ثبت شده نیز در سه ماهه سال ۸۶ که زوجه یک سال از زوج بزرگ تر بوده، ۳/۵۷ درصد است که این رقم در سه ماهه سال جاری به ۳/۶۸ درصد رسیده، میزان طلاق ثبت شده همین گروه در سه ماهه اول سال ۸۶، ۳/۲۲ درصد بوده است که در سه ماهه اول سال جاری به ۳/۶۸ درصد رسیده است.

همچنین در ۲/۰۸ درصد از ازدواج های ثبت شده در سه ماهه اول سال ۸۶، سن زوجه دو سال بیشتر از زوج بوده که این رقم در سه ماهه سال جاری به ۲/۱۷ درصد رسیده است و این در حالیست که درصد طلاق همین گروه سنی در سه ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته ۱۷صدم درصد افزایش داشته است.

آمار ازدواج و طلاق دختران بزرگتر از پسر و معایب ازدواج پسر با دختر بزرگتر

تعداد ازدواج ها و طلاق هایی که در آن ها سن زوجه سه، چهار و پنج سال و یا بیشتر از زوج بوده است و در سه ماهه اول سال ۸۷ به ثبت رسیده، نسبت به سه ماهه اول سال ۸۶، اندکی کاهش داشته است.نکته قابل ملاحظه دیگر در این گزارش این است که میزان ازدواج هایی که در سه ماهه اول سال ۸۶ ثبت شده اند و در آن، سن زوج یک سال بزرگ تر از زوجه بوده است، ۸/۲۵ درصد است که این میزان در مدت مشابه سال۸۷ به ۸/۴۰ درصد رسیده است.

از سوی دیگر، میزان طلاق همین گروه در سه ماهه اول سال۸۶،۷/۰۲ درصد بوده که در سه ماهه سال جاری به ۸/۴۰ درصد رسیده است.همچنین آمار طلاق زوج هایی که دو سال بیشتر از زوجه خود سن دارند، در سه ماهه اول سال ۸۶، ۷/۶۳ درصد بوده که این رقم در سه ماهه اول سال ۸۷ به ۹/۳۳ درصد افزایش یافته است.در چند سال اخیر، روند همسریابی و ازدواج جوانان تغییرات قابل توجهی داشته است که بالاتر بودن سن زوجه نسبت به زوج در ازدواج یکی از این موارد است، به طوری که در حال حاضر تعداد ازدواج هایی که سن زوجه، ۱۰ سال تا ۲۰ سال بیشتر از زوج است، در سه ماهه اول سال ۸۶، ۱۰۵۹ فقره بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به ۱۰۴۳ فقره رسیده است.

ازدواج پسر با دختر بیست سال بزرگتر و معایب ازدواج پسر با دختر بزرگتر

همچنین در سه ماهه اول سال گذشته۱۳۲ مورد ازدواج در کشور ثبت شد که سن زوجه بیش از ۲۰ سال بیشتر از زوج بوده که این نوع ازدواج در مدت مشابه امسال به ۲۰۸ فقره معادل ۵۷/۵۷ درصد افزایش یافته است که البته افزایش تعداد ازدواج هایی که سن زوج ۲۰ سال بیشتر از زوجه هست نیز در حال افزایش است، به طوری که در بهار سال گذشته ۲۹۴۳ فقره ازدواج از این دست در کشور ثبت شده که این رقم در سه ماهه اول امسال به ۳۰۱۹ فقره رسیده است.

همچنین بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال، آمار طلاق ازدواج هایی که سن زوج یا زوجه بیش از ۲۰ سال بیشتر از همسر خود است، نیز افزایش یافته است، به طوری که تعداد وقوع طلاق در ازدواج هایی که سن مردان ۲۰ سال بیشتر از همسرانشان بوده در سه ماهه اول سال ۸۶، ۵۵۳ مورد بوده که این رقم در سال جاری به ۵۸۸ مورد رسیده است.

آمار طلاق در ازدواج هایی که زن بیست سال بزرگتر از مرد است

همچنین تعداد طلاق در زنانی که ۲۰ سال از همسران خود بزرگترند، در سه ماهه اول امسال ۴۷ فقره بوده، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۳۵ مورد ثبت شده است.در مورد اختلاف سنی در ازدواج، چیزی که در عرف جامعه ما بسیار دیده می شود این است که سن مرد بالاتر از سن زن است اما ازدواجها یی نیز صورت می گیرد که زن و مرد یا همسال هستند یا در حد یکی دو سال زن بزرگتر است که در این مورد اگر بقیه شرایط وضعیت نرمالی داشته باشد مشکل ساز نمی شود اما در تفاوتهای فاحش بخاطر اختلافاتی که از نظر رشد عقلی و اجتماعی فرد ناشی می شود و اینکه دیدگاه های خانواده دو طرف نیز در چنین ازدواجهایی بی تاثیر نیست می تواند سلامت زندگی زناشویی را به مخاطره اندازد.

به طور کلی بهتر است سن دختر در ازدواج کمتر از پسر باشد، چون خانمها در اثر زایمان و استرسهای زندگی زودتر از مردان شکسته می شوند و همچنین زودتر از مردان به بلوغ فکری می رسند، در اینصورت باید سن مرد بیشتر باشد تا مدیریت خانواده را به دست بگیرد.

پس به سود هر دو طرف است که زن بین سه تا شش سال از همسر خود جوانتر باشد. البته تفاوت سن دختر و پسر با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و عوامل فرهنگی متفاوت است.

چرا دخترها با پسرهای کوچکتر از خودشان ازدواج میکنند؟

ازدواج

آیا در ازدواج مرد همیشه باید از زن بزرگتر باشد

در موضوع معایب ازدواج پسر با دختر بزرگتر نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که در مورد اختلاف سن نمی توان با قاطعیت نظر داد واین مطلب که حتما زن باید از مرد کوچکتر باشد قطعی و حتمی نمی باشد زیرا تجربه نشان داده است که بسیاری از زنان و مردان بوده اند که با اختلاف سنی زیاد (حتی گاهی زنان بزرگتر از مردان) با یکدیگر ازدواج کرده اند و سالهای سال با کمال آرامش در کنار یکدیگر زندگی کرده و هیچگونه مشکلی هم نداشته اند پس این مسئله حتمی و قطعی نبوده و با توجه به مسائل پیچیده زندگی نسبی می باشد.

در توضیح بیشتر باید بگوییم که تفاوت سنی به تنهایی برای رضایت و موفقیت ازدواجی ملاک نیست. بلکه عوارض و پیامدهایی که ممکن است از این اختلاف سنی ناشی شوند می تواند بر میزان تفاهم و روابط عاطفی میان زوجین تاثیر بگذارد.

تفاوت سنی همراه با سایر تفاوت ها در ازدواج

اگر همراه با این تفاوت سنی، تفاوتهای دیگری نیز وجود داشته باشد، یعنی تفاوت تحصیلی، فرهنگی، اعتقادی، اقتصادی و یا تفاوت در سن عقلی آنگاه تاثیر تفاوت سنی بیشتر مشهود خواهد بود. در چنین مواردی امکان دارد اختلافاتی که به تفاوت سنی مربوط نیست هم به این عامل نسبت داده شود. ولی اگر زن و شوهر بگونه ای تعامل داشته باشند که مسائل مربوط به این تفاوت را دامن نزنند، اثر آنرا کمرنگ خواهند کرد.

مثلا در مواقع تصمیم گیری یا ارائه خط و مشی برای زندگی، زن نباید بزرگتر بودن یا احیانا با تجربه بودن خود را به رخ بکشد بلکه اجازه دهد شوهرش احساس کفایت و تسلط خود را داشته باشد.باید توجه داشت که وجود فاصله سنی زیاد موجب آن می شود که زن و شوهر نتوانند به خوبی یکدیگر را درک نمایند. فردی با داشتن بیست سال سن بیشتر، طبیعی است که می تواند از تجارب بیشتری برخوردار باشد یا لااقل می تواند چنین احساسی داشته باشد.

لذا این مسئله زمینه ای فراهم می کند که شخص ارزش لازم را به نظرات فرد کوچکتر ندهد یا طرف مقابل بیش از اندازه احساس کوچکی نماید و همیشه در حال اضطراب و تشویش باشد و بالاخره از اداره زندگی درمانده شود و همین مورد زمینه عدم تفاهم را به وجود می آورد که خود سبب پدید آمدن مشکلاتی عظیم در روابط زناشویی خواهد شد. اینان اغلب در وضع و موقعیتی هستند که توافق روحی ندارند و نمی توانند مسائل و مواضع یکدیگر را درک کنند.

تعادل سنی زن و مرد در ازدواج و معایب ازدواج پسر با دختر بزرگتر

در موضوع معایب ازدواج پسر با دختر بزرگتر با توجه به آنچه که گفته شد که مطمئنا تمام آنچه که باید، نبود حفظ تعادل سنی میان زن و مرد یکی از شرایط مهم و مطلوب تشکیل خانواده است اما مهمتر از تفاوت سنی، سطح تعادل فکری است که می بایست میان زن و مرد برقرار باشد و این صرفا با اختلاف سن و کوچک بودن زن از مرد ایجاد نمی شود…

البته از نگاه دیگر هم می توان به این اتفاق های نادرست توجه کرد و آن این است که در بعضی از این ازدواج ها زندگی مشروط به مهریه های سنگین و گاهنجومی می شود و گاهی برخی از زنان زندگی را با کلاشی اشتباه می گیرند و داشتن مهریه های نجومی باعث کلاهبرداری و اخاذی از طرف زنان هم می کشد.

چرا دخترها با پسرهای کوچکتر از خودشان ازدواج میکنند؟

● مهریه یا چک سفید امضا»؟

کی داده کی گرفته؟ در گذشته این اولین حرفی بود که در جلسه خواستگاری بین والدین عروس و داماد بر سر تعیین مهریه رد و بدل می شد که به طور معمول کار با کمی چک و چانه فیصله پیدا می کرد و میزان مهریه متناسب با توانایی مالی داماد و خانواده او تعیین می شد. رسم دادن هدیه از طرف داماد و خانواده او به عروس به صورت یک سنت پا برجا از گذشته های دور در فرهنگ ازدواج اغلب کشورهای جهان جریان داشته است به عنوان مثال در تاریخ ویل دورانت از اعطای هدیه در ایران از طرف پدر داماد به عروس در دوران باستان سخن گفته است و این رسم بعد از ورود مسلمانان به ایران و تائید آن تحت عنوان مهریه در اسلام تا به الان ادامه یافته است.

فلسفه مهریه در اسلام

فلسفه اصلی مهریه در اسلام ابراز علاقه و عشق از طرف پسر به دختر است. اما طی چند سال اخیر و تغییرات فرهنگی در حوزه ازدواج، شاهد این مسئله هستیم که ماهیت واقعی مهریه به طور کامل دگرگون شده و مهریه تبدیل به ابزاری برای گروکشی بین خانواده دختر و پسر از یک طرف و اختلاف در کانون خانواده شده است. در حالی که در گذشته اعداد مقدس و یا احتیاج عروس و داماد برای شروع زندگی مبنای تعیین مهریه قرار می گرفت، ولی هم اکنون در برخی اوقات سکه بهار آزادی به تعداد سال تولد دختر مبنای تعیین مهریه قرار می گیرد و این امر حتی به یک پرستیژ اجتماعی در بین دختر خانم ها برای ازدواج تبدیل شده است; گذشته از آنکه برخی تاریخ تولد خود را بر مبنای میلادی ذکر می کنند!

این امر باعث شده است که ما در زندان های کشور شاهد بروز پدیده جدیدی موسوم به زندانیان مهریه باشیم. مساله ای که حتی گفتن آن در گذشته باعث خنده می شد، هم اکنون به یک واقعیت تلخ در زندان های کشور تبدیل شده است. آمار دقیقی در مورد تعداد زندانیان مهریه در کشور وجود ندارد، اما از بعضی اظهارات مسئولان قضایی می توان به این نکته پی برد که تعداد این زندانیان با سرعت بالایی در حال افزایش است.

به طوری که معاون دادستان تهران هم تعداد مردانی را که به خاطر عدم توانایی پرداخت مهریه در زندان های تهران به سرمی برند در حدود ۱۹۰ نفر اعلام کرده است. معاون ستاد دیه نیز تعداد زندانیان مالی در کل کشور را که به خاطر عدم پرداخت مهریه به زندان افتاده اند درحدود یک هزار نفر اعلام کرد.

آمار زندانیان مهریه

البته تعداد زندانیان مهریه نسبت به سایر زندانیان مالی نظیر چک بسیار کمتر و فقط در حدود سه درصد از این زندانیان را تشکیل می د هند اما نکته نگران کننده در این بین رشد بالای تعداد زندانیان مهریه در کشور است. اکثر این افراد نیز زمانی که در محیط زندان قرار دارند با شیوه های مختلف اعمال خلاف آشنا شده و حتی زمینه ارتکاب جرم نیز در آنان به وجود می آید.بسیاری از افرادی که هم اکنون در زندان به سر می برند از ماهیت مهریه و عواقب قانونی آن بی اطلاع هستند.

چرا که براساس ماده ۱۰۷۹ قانون مدنی مهری که زن و شوهر قبل از انعقاد عقد نسبت به مقدار و میزان آن توافق نموده و آن را در عقد ذکر می کنند عندالمطالبه است و زن بالافاصله بعد از ازدواج می تواند آن را از شوهر طلب کند. البته با مطرح شدن این قضیه در رسانه های عمومی مردان تا حد زیادی از عوارض قانونی مهریه مطلع شده اند، اما هنوز هم افرادی در زندان ها هستند که به خاطر بی اطلاعی از مفاد قانونی مهریه به زندان افتاده اند.

زنانی که زندگی را با کلاشی اشتباه می گیرند

ولی عدم اطلاع از قانون تنها دلیل به زندان افتادن مردان به خاطر مهریه نیست چون در موارد استثنا کار حتی به کلاهبرداری و اخاذی از طرف زنان هم می کشد. گزارش مراجع قضایی حاکی است که تعدادی از زنان به قصد کلاهبرداری و دریافت مهریه های کلان اقدام به ازدواج می نمایند و بلافاصله پس از ازدواج درخواست طلاق نموده وخواهان مهریه خود به صورت یکجا می شوند و اینجاست که تکلیف چنین مردانی نامشخص است یا باید مهریه چند صد میلیونی را بپردازند و یا زندان را تحمل کنند.

● برخورد قانون با مردان در رابطه با مهریه درست است؟

واقعیت این است که تهدید به اجرا گذاشتن مهریه از سوی زنان حتی اگر این ادعا به حق هم باشد راه چندان مطمئنی برای گرفتن حقوقشان نیست. چرا که مردان نیز همواره از طریق ترفند های مختلف و توسل به شیوه های قانونی و تنگ کردن عرصه بر همسران خود معمولا آنان را به طلاق و بخشش مهریه خود وادار کرده و به این ترتیب زن در اکثر مواقع به حق و حقوق قانونی خویش نمی رسید.

در مواردی که جدایی ها به حکم قانون اتفاق می افتد و مرد توان پرداخت مهریه را ندارد قانون به او کمک می کند تا بتواند مهریه سنگین را در چند نوبت و به صورت اقساط پرداخت نماید اما درصد بالایی از آنان حاضر به پذیرش پرداخت مهریه نمی شوند و در نهایت زندان را بر پرداخت مهریه ترجیح می دهند. جالب تر این که براساس برخی مشاهدات جدیدا به مردانی بر می خوریم که گرفتن تمامی مهریه از همسرانشان را شرط جدایی و طلاق می گذارند.

بنابراین تنها چیزی که در این بین فنا می شود، آرامش و کانون گرم خانواده است و از این کشمکش نه مرد و نه زن هیچیک نمی توانند به حق و حقوق خود در زندگی برسند. به نظر کارشناسان تنها راهکار این مسئله فرهنگ سازی درست در زمینه ازدواج و اطمینان از تفاهم و علاقه مشترک در زندگی و اصلاح قوانینی در جامعه است که نبود آن مساله مهریه را تبدیل به یک جنگ تمام عیار در خانواده ها کرده است. نظر شما در این مورد چیست؟

بد نیست بدانید بهترین اختلاف سنی زوج در ازدواج چقدر است؟

در معیار اختلاف سنی، زوج ها ترجیح می‌دهند سن مرد سه سال تا پنج سال بیشتر از سن زن باشد. اما در بسیاری از موارد مشاهده شده، این اختلاف سنی زن و مرد به ۱۵ تا ۲۰ سال هم رسیده است. گاهی نیز در ازدواج مشاهده می‌شود سن زن از سن مرد بیشتر است.

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد، زوج ها ترجیح می‌دهند این اختلاف سنی در ازدواج سه سال باشد و همواره سن مرد از زن بزرگتر باشد. همچنین این مطالعات نشان می‌دهد مردان با افزایش سن تمایل بیشتری به ازدواج با دختر خیلی کوچکتر از خود دارند در حالی برای یک زن مهم است این اختلاف سنی کمتر از ده سال باشد. ( سن مرد حداکثر ده سال از سن زن بیشتر باشد، نه بیشتر).

مطالعات دیگری نشان می‌دهد، اختلاف سنی تنها عامل موفقیت یا شکست در ازدواج نیست. اکثر افراد ترجیح می‌دهند همسر آن‌ها فقط چند سال از آن‌ها بزرگتر یا کوچکتر باشد.

همچنین مردان ترجیح می‌دهند با زنانی ازدواج کنند که از آن‌ها کم سن تر هستند، درحالی‌که زنان در این مورد نگرش آزادتری دارند و اگر سن مرد کمی بزرگتر از سن زن باشد احتمالاً ازدواج را بپذیرند.

منبع: آفتاب

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
179
49
دخترها الان دیگه آقا بالاسر نمیخوان!
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
گربه دستش به گوشت نمی رسه میگه پیف پیف بو میده
ناشناس
| |
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
دختر هایی که سن شون میره بالا و از سن ازدواج خارج میشن میگن آقا بالا سر نمیخوایم
ناشناس
| |
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
آره ! تو که راس میگی !
ناشناس
| |
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
آره خب دخترا آقا بالاسر نمی خوان نوکر حلقه به گوش می خوان که صبح به صبح جیبش رو تخلیه کنن باهاش برن خرید نه خانوم عزیز از این خبر ها نیست

زن ایرانی مادر ها و مادر بزرگ های ما بودن که بدون منت با قناعت صبح تا شب در خدمت خانواده بودن چه از لحاظ عاطفی چه از لحاظ کمک به گذران زندگی
واسه همین هم پدر ها و پدر بزرگ های ما براشون جون میدادن و میدن
بهنام
| |
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
خخخخخ خب نخواهند دووشواری نداره
ناشناس
| |
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
هرموقع افتادن دنبالت تو نخواه
ناشناس
| |
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
فقط کارت بانکی آقا بالا سرو می خوان؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
129
37
دخترها دیگه همسر خوب پیدا نمیکنن و مجبورن با پسرهایی کوچکتر و با سطح مالی ضعیف تر ازدواج کنن!
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
خوب از نظر دختر ها بچه مایه داره.
بله اون ها هم زرنگ شدن دم به تله نمی دن فقط سر کار میگذارن
ناشناس
| |
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
همین که نظر دخترا اینه که کسی که سطح مالیش ضعیفه پسر خوبی نیست نشون میده که تعداد دختر های خوب کم شده
ناشناس
| |
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
ن ک شما آقایون کارت بانکی بده هم هستین
خودتون هشتتون گرو نهتونه دنبال ی زنی میگردن ک دستش تو جیبش باشه
بقول خودتون میگن ی دست صدا نداره
ناشناس
| |
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
چرا مجبورن؟ اگه پسرا بدهستن اح اح پیف پیف چرا خوب ازدواج نکن اصن کی مجبورت کرده؟بمون توی خونه پدر جان که سطح مالیش قویه
اصغر پایا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
2
41
مطلب جالبی است ولی متاسفانه به آمارهای سالهای 86 و 87 استناد شده که باتوجه به سرعت تحولات خیلی قدیمی است.
ناشناس
|
Canada
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
40
151
برای دخترا فرق نداره هر کی گزینه ازدواج باشه باهاش ازدواج می کنن
بی شوهری می فهمی بی شوهری
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
غرغرو و از خود متشکر و زیاده خواه نباشید شوهر پیدا میشه
ناشناس
| |
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
جمع کن بابا
ناشناس
| |
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
نه اینجوریام نیست.اولش یک کم مقاومت می کنن میگن حتما باید تحصیل کرده و خوشتیپ و پولدار باشه بعد سی سال رو که رد می کنن میبینن خبری نشد میگن هر کی باشه فقط شوهر باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
59
40
اصلا حوصله خوندنشون نداشتم نه ارزش خوندن داشت نه جالب بود...
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
اگه حوصله نداری بخونی بی خود میکنی میای نظر مفت میدی
ناشناس
| |
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
اره خیلی بوی تبعیض جنسیتی میداد نویسنده مرد ه
ناشناس
| |
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
راست میگه. زیاده گویی بود فقط کمی از چیزی که میدونستیم را خوندیم....

آقا بی شوهری، بیکاری و ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
1
41
ارزشهاي فرهنگي امروز ما متاسفانه كاملا مادي شده فكر كنم دردنيا جز اولينها باشيم مخصوصا در ازدواج -قوي شدن اين ارزشهاي مادي در ازدواج چند علت اصلي دارد:
1- سياستها و آموزشهاي غلط فرهنگي و ضعف آموزش پرورش - دانشگاه - حوزه هاي فرهنگي و ديني در اين خصوص بعضا برعكس آنچه كه شعار مي دهند موجب تشديد و تضعيف روابط صحيح جوانان شده اند
2- خودخواهي و تعصبات نابجاي نسل والدين درقبال پرورش فرزندان در دوران كودكي و نوجواني
3- مشكلات شديد مادي در حدي كه نيازهاي اوليه مانند مسكن اشتغال جز آرزوها شده (معيارهاي مادي در جامعه بيشتر مي چربد)
4- عدم بلوغ فكري جوانان مخصوصا براي خانمها كه در جامعه خود را آنطور كه بايد هنوز واقعي تعريف نشده اند
5- عقده هاي روحي و جنسي ...كه از نسلهاي قبل وجود داشته و هنوز هم ادامه دارد(به علت ضعف فرهنگي)
6-عدم مستقل شدن جوانان در سن جواني و وابستگي شديد آنها به والدين چه بصورت روحي و چه مادي موجب دخالتهاي بي جا در زندگي آنها شده و روح رشد و تكامل در جوانان ناكام مي ماند و بعضا رشد روحي جوانان مسير برعكس را طي مي كند (چنانچه ارزشهاي مردانگي- جوانمردي- تحمل - مبارزه طلبي با مشكلات - پايبندي در نسلهاي قبلي بيشتر بود.)
7- عدم وجود ارتباط صحيح مابين نوجوانان و جوانان
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
بسیار زیبا توضیح دادی.به نظرم خیلی کامل تر و واضح تر از سایت این مشکل رو مطرح کردی.ممنون.از سایت هم خواهش میکنم رو این مسائل مانور داده بشه.چون ما باید ریشه ای برخورد کنیم یعنی چرا سن ازدواج به این صورت پیشرفته است.متشکر
سید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
3
19
آمارها خیلی قدیمیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
3
58
در کل مساله مهریه رو از قالب اصلی خودش خارج کردن و تبدیلش کردن به یک عامل بی ثبات کننده خانواده ها.بیشتر طلاق های دهه اخیر مستقیم و غیر مستقیم به مهریه مربوط میشه.
چه معنی داره که مرد پس از ازدواج تبدیل بشه به یک بدهکاری که هر وقت زنش دوست داشت اونو بفرسته زندان......و .......
همین کافیه که کانون خانواده متزلزل بشه.
خودتون به بقیه مشکلاتش فکر کنید.
فقط پیدا کنید چه کسی از تزلزل خانواده ها سود میبره...........
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
مهریه قرار بود برای ایجاد محبت باشه ولی الان شده کاسبی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
10
47
اگر ازدواج با دختر بزرگتر بده، چرا پیامبر اسلام اختلاف سنی شون با حضرت خدیجه 20 سال بود؟
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
تو اینجور موارد که میشه الگوی اسلامی اینا یادشون میره یه دفعه!!
ناشناس
| |
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
شرایط فرهنگی و قبیله ای جامعه فرق میکرد همه چی رو باید بهتون گفت تا بفهمید
ناشناس
| |
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
موارد استثنا زیاد هست که این ازدواجها خوب هم بوده ولی طبق عقل و عرف مرسوم شدنش نشان دهنده معایب و .... در جامعه هست
ناشناس
| |
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
خوب سرمایه لازم بوده
مه صفا
| |
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
یعنی چی سرمایه لازم بوده یعنی عشقی بین پیامبر و حضرت خدیجه نبوده؟ مگه میشه؟ حرفتو قبول ندارم
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
5
51
مهریه و سن ازدواج همه چرت و پرت است .
باید حق طلاق و ثروت و کار مساوی باشد و به طور کل برابری بین زن و مرد باشد .
در مورد فاصله سنی اصلا اعتقادی به ارقام ندارم .باید سطح فکری و سواد و مالی طرفین و درک و شعور متقابل ملاک باشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
7
10
بخاطر وضعیت فیزیولوژی خانمها .... باید مردها بزرگتر از خانمها باشند ۵تا ۷ سال مردها بزرگتر باشند . خانمها بخاطر مادر شدن کار در خانه یا در خارج از خانه زودتر افتاده تر میشوند و وضعیت بدنشان افت میکند حتی در مسایل زناشویی پس بهتر اختلاف مرد بیشتر باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
1
21
دختر ها با شوگر ددی ازدواج میکنن که بتونن لاکچری باز بشن واسه همین هر کی پول داشته باشه میرن سمتش شاید پسر ها هم با ازدواج با دختر بزرگتر کنار اومدن به خاطر مشکل مالی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
3
18
مادرهای ماصبح خروس خون بیدارمیشدندنمازمی خوندن،بعدشروع می کردندبه خونه وبچه ها رسیدن.ظهروشب مسجدشون ترک نمیشدبعدازظهرها هم حیاط روآب وجارومیکردندوهمسایه ها دورهم جمع میشدند.دخترای الان تابوق سگ چت می کنندوتالنگ ظهرمیخوابندشوهربدبخت هم که ازسرکارمیادیه چندتا فحش نثارشوهروخانواده بدبختش می کنندوبه این کارهاشون افتخارمی کنند.دختراب الان کلاًروانی وبددهن وبی محتواوبی فرهنگ انددنبال پسرکم سن ترازخودشون هستندتا عقده هاشون روتخلیه کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
9
6
آیا مرد 40 ساله باید با زن 35 سال به بالا ازدواج کند?
آیا زنی که بالای 35 سال است توانایی باروری اش افت نکره?
اگر زن 35 ساله سخت گیر و خوش اخلاق بود که در سن پایین تر ازدواج می کرد .
این تحقیق به بسیاری از مسائل پاسخ نمی دهد و نگاه تک بعدی و ترجمه ای به مسائل اجتماعی دارد.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
مادر شوهرررررررر
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
1
9
من نزدیک به یک ساله که با همسرم عقد کردیم ایشون پزشک هستند و 4 سال از من بزرگتر هستند و همچنین شرایط عقد مهریه هم 5 سکه بود و من هم توقع جهیزیه نداشتم ازشون . زندگی سخت شده و مشکلات مالی زیاده که باعث اختلاف عاطفی میشه ولی ملاک باید داشتن تفاهم و اینکه حرف هم رو بفهمین و تو سختی ها ها کنار هم باشین باشه و مهمه نه بزرگتر و کوچکتر بودن
ناشناس
|
Spain
|
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
9
46
فقط ازدواج سفید
مشکل اختلاف سنی هم نداره
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
ببخشید یکدفعه بفرمایید زنا
ناشناس
| |
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
ناشناس 12:33شما بگو با قید متعه کردن که زنا هم نباشه
پس میگی چی اینقدر بمونن تو خونه که کپک بزنن؟ چرا دلتون برا جوون ها نمی سوزه؟تاوان ناتوانی مسئولین در حل مشکلات اقتصادی رو دارن جوون ها میدن.
مگه یک جوان چند سال جوونه ؟
ناشناس
| |
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
به ناشناس 12:33 دو خط میخونند خودشون میشه حلال خدا!!
علی
| |
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
فقط با رضایت والدین میشه حلال .. همین کارا میشه که جونها دیگه نمیرن سمت ازدواج رسمی حتی مایه داراش
ناشناس
|
United States
|
۰۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
3
11
هیچ مشکلی هم نداره. مثلا خود بنده با یک خانم که ۳۱ سال از من بزرگتر بود ازدواج کردم بمدت ۲ سال زندگی بسیار خوب و آرامی داشتیم که متاسفانه ایشان فوت شدند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
1
12
از نظر من اختلاف سن 6 سال مرد بزرگتر از زن که نوشتید اصلا جالب نیست. چون نسل ها متفاوت میشن. در حال حاضر هر چندسال که میگذره روحیات هم تغییر میکنه. همسن بودن یا یکی دوسال تفاوت سنی چه زن بزرگتر و چه مرد بزرگتر بهتره و بهتر میتونن هم رو درک کنن و آمار طلاق هم پایین تر میاد. خانم های الان هم مثل خانم های گذشته نیستن که فورا شکسته بشن. الان همه به ظاهرشون اهمیت میدن و سنشون نشون نمیده به اون صورت.
در ضمن مشخص بود نویسنده خودش علاقه به خیلی بزرگتر بودن مرد داره در صورتی که در آماری که ارائه داده همسن بودن یا اختلاف سنی کم درصد طلاق کمتری داشت.
ناشناس
|
-
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
2
12
این حرفهای مردونه باید حرف خانم ها را بشنویم تا قضاوت بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
0
5
این گزارش مال امساله یا دهه 80؟
یعنی متن رو یکبار نخوندین و اینجا گذاشتین ملت بخونن و عبرت بگیرن؟! یا اینقدر دارین روی آمار دقیق بحث میکنین که سه ماهه اول سال 86 رو با امسال مقایسه میکنین؟!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
2
1
من و همسرم با اختلاف سنی ۱۰ سال ازدواج کردیم و الانم صاحب یه گل پسر هستیم و بدون هیچ مشکلی داریم زندگی میکنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر