ترفندهای ساخت جوهر نامرئی+جزئیات
bato-adv
کد خبر: ۱۸۴۲۹۹
تاریخ انتشار: 2020 July 08    -    ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱
جوهر نامرئی، خودکار نامرئی و .. اینها جزو آن دسته ابزاری محسوب می‌شوند که برای تقلب و یا پنهان کردن نوشته‌ها کاربرد دارند.

جوهر نامرئی، خودکار نامرئی و .. این ها جزو آن دسته ابزاری محسوب می شوند که برای تقلب و یا پنهان کردن نوشته‌ها کاربرد دارند. به‌طور مثال فرض کنید؛ جوهر خودکار شما نامرئی باشد و در نتیجه نوشته های آن هم قابل مشاهده نشود، چه حسی به شما دست می دهد؟ با آن چه کار می کنید؟ برای تقلب در امتحاناتتان از آن استفاده می‎کنید و یا پیام ها و نامه های رمزی و محرمانه تان را با آن می نویسید تا هیچ کس از آن ها با خبر نشود؟

همه این افکار شیرین و جذاب است در صورتی که بتوانید آن را به حقیقت تبدیل کنید، البته این نکته را فراموش نکنید که تمام این موارد در گذشته مورد آزمایش افراد دیگر قرار گرفته است بخصوص مورد تقلب که نتیجه مطلوبی را برای آن فرد نداشته است و ما هم پیشنهاد انجام چنین کاری را به شما نمی دهیم!

در این مطلب سعی داریم ترفندهای ساخت جوهر نامرئی را برای شما شرح دهیم البته با نیتی کاملا خیرخواهانه، یعنی قصد ما از آموزش و یا برملا کردن این راز صرفا آشنا کردن شما با آن و تفریح است


تاریخچه کشف جوهر نامرئی

در زمان جنگ جهانی دوم، كارت پستال هایی از لهستان پست می‌شد كه سربازان آلمانی به آن ها توجهی نداشتند. این كارت ها كاملا معمولی به نظر می آمدند اما واقعیت چیز دیگری بود. همه این كارت ها حاوی مطالبی به صورت رمز بودند، از جمله؛ درخواست غذا و دارو، اعلام مكان پایگاه ها و زندان های اسرا.

اما چطور؟

کاملا درست حدس زده اید با استفاده از جوهر نامرئی!
انواع جوهر نامرئی

جوهرهای نامرئی انواع مختلفی دارند که هر کدام به گونه خاصی عمل می‌كنند.

نوع اول بر اساس خاصیت تغییر رنگ در اثر تغییر PH عمل می‌كنند که این نوع پرکاربردتر است.

نوع دوم بر اساس اكسیداسیون مواد در اثر حرارت عمل می کند.

ترفندهای ساخت جوهر نامرئی! / اختراعی پلید به نام جوهر نامرئی!


معرفی جوهر نامرئی که با تغییر و تنظیم PH عمل می‌كند

وقتی چنین جوهر نامرئی به یک ماده متخلخل اضافه می‌شود، آب موجود در جوهر با دی‌اكسید كربن موجود در هوا تركیب می شود و اسید كربنیک را به وجود می‌آورد.

اسید كربنیک به نوبه خود با سدیم هیدروكسید وارد واكنش خنثی شدن می‌شود و كربنات سدیم را به وجود می آورد.

خنثی شدن باز، سبب تغییر رنگ معرف می‌شود و در نتیجه اثر جوهر، ناپدید می شود.

این واكنش ها را می توان به صورت زیر نمایش داد:

ترفندهای ساخت جوهر نامرئی! / اختراعی پلید به نام جوهر نامرئی!


مواد لازم برای تهیه جوهر نامریی

مواد مورد نیاز برای تهیه جوهر نامریی قرمز یا آبی به شرح زیر است:

0.1 گرم تیمول فتالئین برای جوهر آبی یا فنل فتالئین برای جوهر قرمز

10 میلی لیتر اتیل الكل ( اتانل)

90 میلی لیتر آب

20 قطره محلول سدیم هیدروكسید 3 مولار یا 10 قطره محلول سدیم هیدروكسید 6 مولار. ( برای تهیه محلول سدیم هیدروكسید 3 مولار، 12 گرم سدیم هیدروكسید _ NaOH را در 100 میلی لیتر آب حل كنید).
برای تهیه جوهر نامریی بدین شکل عمل كنید:

1. تیمول فتالئین یا فنل فتالئین را در الكل حل كنید.

2. محلول را به 90 میلی لیتر آب اضافه نموده،‌ هم بزنید. ( محلولی شیری به دست می آید.)

3. محلول سدیم هیروكسید را قطره قطره اضافه كنید تا رنگ آبی یا قرمز به دست آید.

4. جوهر را روی پارچه آزمایش كنید. ( پارچه كتانی یا رومیزی كهنه غیر قابل استفاده). كاغذ، فشرده تر است و كمتر به هوا اجازه واكنش می‌دهد، ‌بنابر این واكنش تغییر رنگ دیرتر صورت می‌پذیرد.

5. طی چند ثانیه، لكه ها ناپدید می‌شوند. PH محلول جوهری بین 10 تا 11 است اما بعد از اینكه در مجاورت هوا قرار می گیرد، به 5 تا 6 كاهش میابد.

6. اگر محل لكه ها را با پنبه آغشته به محلول بازی مثل امونیاک رقیق مرطوب كنید، لكه ها دوباره ظاهر می شوند. برعكس اگر این كار را با سركه انجام دهید، لكه ها سریع تر بی رنگ می‌شوند. شستن پارچه ها، جوهر را به طور دایمی می شوید.

نكات ایمنی که باید به آن توجه کنید

هرگز جوهر را به صورت یا بدن كسی نپاشید. به خصوص از برخورد آن با چشم ها اجتناب كنید.

تهیه و حمل محلول سدیم هیدروكسید، حتما بایستی توسط یک فرد متخصص انجام پذیرد.

این تركیب خطرناک است و به هیچ وجه نباید كار كردن با آن را با بی توجهی انجام داد.

اگر به هر دلیلی این محلول با پوست تماس پیدا كرد، با آب فراوان شستشو دهید.
جوهر های نامرئی كه با حرارت عمل می كند

اساس كار این جوهرها به این صورت است كه مواد به كار رفته در اثر حرارت، اكسید می شوند كه نتیجه ظاهر شدن رنگ قهوه ای در اثر حرارت است.

مواد گوناگونی برای این كار استفاده می‌شوند از جمله شیر، سرکه، آب پیاز و آب لیمو كه آب پیاز و آب لیمو از همه بهتر هستند.

متن مورد نظر را با قلم های قدیمی یا با خلال دندان روی كاغذ بنویسید. اجازه دهید تا پیام تان خشک شود.

برای آشكار شدن پیام كافی است آن را روی شمع یا حرارت ملایم لامپ بگیرید.( احتیاط كنید!)

ترفندهای ساخت جوهر نامرئی! / اختراعی پلید به نام جوهر نامرئی!

جوهرهای نامریی تحت اشعه ماورا بنفش

بعضی از جوهرهای نامریی، تابش فلورسانس دارند.

این جوهرها در تاریكی و تحت نور ماوراء بنفش، خیلی براق و درخشنده به نظر می‌آیند.

آن ها را می‌توان در رنگ های بسیار متنوعی یافت و درهمه سطوح از جمله پلاستیک و شیشه به كار برد.
تقلبی ناموفق به کمک جوهر نامرئی!

بر اساس آخرین گزارش سالیانه کانون قضات مستقل(OIA) بریتانیا، یک دانشجوی وکالت با 24 صفحه تقلب که با جوهر نامرئی(جوهر ماورا بنفش) نوشته شده بود و کاغذ سفید به نظر می‌آمد دستگیر شد.

تصور می‌شود این خانم در نظر داشته تا یک خودکار UV را با خود سر جلسه آزمون برده و توسط آن نوشته‌های نامرئی‌اش را مرئی کند. وی این برگه‌ها را لای کتابی که به همراه داشت جاسازی کرده بود اما در حالی که با خودکار UV در حال تقلب بوده توسط مراقبان دیده و دستگیر می‌شود.

ترفندهای ساخت جوهر نامرئی! / اختراعی پلید به نام جوهر نامرئی!

جزئیات این تقلب زمانی برملا شد که این خانم نسبت به جریمه عملش درخواست فرجام خواهی داشت.

استفاده از جوهر نامرئی تازه‌ترین نمونه از بکارگیری تکنولوژی توسط دانشجویان برای تقلب در امتحانات است. بعد از افشاگری تلگراف مبنی بر این که برخی دانشجویان با قرار دادن وسایل الکترونیکی کوچک در گوششان که توانایی زمزمه کردن جواب سوالات را داراست و بیان رشد میزان تقلب در امتحانات، نمایندگان مجلس و مدیران دانشگاه‌های بریتانیا دستور دادند بازرسان به طور سرزده از محل امتحانات بازدید کنند.

آمار رسمی نشان می‌دهد استفاده از وسایل الکترونیکی برای تقلب در حال افزایش است و تا به حال صدها دانشجو در بریتانیا به خاطر استفاده از دستگاه‌های پنهان در طول امتحانات دستگیر شده‌اند.

لرد استوری، کسی که با رشد بی رویه صنعت مقاله نویسی مبارزه می‌کند می‌گوید استفاده از جوهر نامرئی در امتحانات بسیار مبدعانه است.

وی افزود: دانشگاه‌ها از رشد میزان تقلب‌ها آگاهند و بیم دارند که این کار باعث از دست رفتن اعتبارشان شود.

لرد استوری سخنگوی حزب لیبرال دموکرات مجلس اعیان بریتانیا، افزود: گاهی دانشجویان به دلیل سرخوردگی و ناامیدی از عملکردشان در جلسات آزمون به دنبال جستجوی دستگاه‌های تکنولوژیک برای تقلب می‌روند. تعداد این دانشجویان روزانه در حال افزایش است، به خصوص میان دانشجویان خارجی. گاهی والدین ثروتمند دانشجو شهریه او را پرداخت می‌کنند اما فرزندشان از درخشش در امتحانات ناامید است، بنابراین بخاطر این که آن پول هدر نرود دست به تقلب می‌زند.

جوهر نامرئی در فروشگاه‌های اینترنتی به قیمت 2 پوند در دسترس است و اغلب به عنوان اسباب‌بازی کودکان دسته بندی می‌شود. البته این جوهر استفاده‌های مفید نیز دارد، به عنوان مثال برای علامتگذاری روی اشیا قیمتی در مواقع گم یا دزدیده شدن.

این جوهر از موادی ساخته شده است که وقتی این مواد با اشعه ماورابنفش برخورد می‌کنند از خود نور درخشانی ساطع می‌کنند. جوهر نامرئی در گذشته برای رمزگشایی از جنایات و جرائم همانند رمزگشایی از پیغام‌های پنهانی میان گروه‌های خلافکار استفاده می‌شده است.

برای مثال، در سال 2008 یکی از عناصر القاعده به نام حبیب احمد 32 ساله در حال حمل کدهایی که با جوهر نامرئی نوشته شده بود، بعد از شناسایی توسط پلیس بریتانیا دستگیر و روانه زندان شد.

سخنگوی دانشگاه‌های بریتانیا می‌گوید: دانشگاه‌ها در برخورد با تقلب بسیار قاطع برخورد خواهند کرد و جریمه‌های سنگینی برای دانشجویانی که مرتکب آن شوند تعیین کرده‌اند. سوءرفتار آموزشی ناقض قواعد حاکم بر دانشگاه‌هاست و می‌تواند موجب اخراج دانشجویان از دانشگاه شود. ضمن این که دانشگاه‌ها نیز در تشخیص انواع روش‌های تقلب باتجربه تر شده‌اند.

باشگاه خبرنگاران

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر