تزریق خون باعث انتقال کرونا می‌شود؟
bato-adv
کد خبر: ۱۸۳۵۷۹
تاریخ انتشار: 2020 June 30    -    ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳
همه‌گیری بیماری کرونا در سطح جهان، این سوال را در مجامع علمی مطرح کرده است که آیا لازم است خون و فرآورده‌های خونی از نظر وجود ویروس کرونا در مراکز انتقال خون مورد بررسی قرار گیرند؟

موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، راهنمای پاسخ به پرسش آیا در مراکز انتقال خون، ضروری است که خون و فرآورده های خونی از نظر وجود ویروس کرونا بررسی شوند را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، با توجه به همه گیری بیماری کرونا در سطح جهان، سوالی که بیش از پیش در مجامع علمی مطرح می شود این است که آیا لازم است که خون و فرآورده های خونی از نظر وجود ویروس کرونا در مراکز انتقال خون مورد بررسی قرار گیرند؟

در حال حاضر شواهدی در خصوص انتقال ویروس کرونا از طریق انتقال خون و فرآورده های خونی وجود ندارد.

همچنین در مراکز انتفال خون، پروتکل ها و قوانین ایمنی طراحی شده اند که خطر ابتلا به بیماری کرونا را به حداقل ممکن می‌رسانند، اقداماتی مانند، پوشیدن دستکش و تعویض مداوم آن، شست و شو و ضدعفونی کردن سطوح در تماس با افراد بعد از هر بار اهدای خون، استفاده از وسایل استریل برای هر اهدا کننده، آماده کردن بازو برای اهدای خون با مواد ضد عفونی کننده، انجام معاینه فیزیکی اولیه به منظور تضمین سلامت فرد اهدا کننده، فراهم سازی امکانات شست و شو و ضدعفونی دست ها برای اهدا کننده، بررسی وضعیت دمای بدن اهدا کنندگان و پوشیدن ماسک در قالب این پروتکل ها انجام می شود.

موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: با توجه به این که گیرنده های خاص سلولی که ویروس کرونا به آن متصل می شود در سلول های خونی وجود نداشته و این ویروس از گروه های سنگین است و نمی‌تواند از طریق اهدای خون منتقل شود، بنابراین به نظر می رسد، بررسی خون های اهدایی از نظر وجود ویروس کرونا در مراکز انتقال خون، ضروری نیست.

خبرآنلاین

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر