‌گروههای خونی که ‌در معرض ابتلا به آلزایمر هستند‌
bato-adv
کد خبر: ۱۸۲۲
تاریخ انتشار: 2015 June 07    -    ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۲
 محققان دانشگاه شفیلد در تحقیقات جدید خود دریافته‌اند که گروه خونی افراد می‌تواند در ابتلای آن‌ها به بیماری‌های زوال شناختی مانند آلزایمر تاثیرگذار باشد.

بنا بر این گزارش، محققان دریافتند که افراد دارای گروه خونی O از ماده خاکستری بیشتری در مغز خود نسبت به گروههای خونی A، B و AB برخوردارند که این امر به حفاظت در برابر بیماری‌هایی مانند آلزایمر کمک خواهد کرد.

این تحقیق که با همکاری بنیاد IRCCS بیمارستان سن کامیلو در ونیز انجام شده، برای نخستین بار نشان داده است که گروه خونی نقش مهمی در رشد سیستم ایمنی ایفا کرده و ممکن است باعث خطر بالاتر ابتلا به زوال شناختی شود.

این کشف پس از بررسی نتایج 189 اسکن ام‌آرآی بر روی داوطلبان سالم انجام شد. محققان میزان ماده خاکستری درون مغز را محاسبه کرده و تقاوت بین گروههای مختلف خونی را بررسی کردند.

این نتایج نشان داد که دارندگان گروه خونی O از ماده خاکستری بیشتری در بخش خلفی مخچه برخوردارند. در مقایسه، افراد با گروههای خونی A، B یا AB دارای حجم کوچکتری از ماده خاکستری در مناطق تمپورال و لیمبیک مغز از جمله هیپوکامپ چپ هستند که یکی از نخستین بخشهایی از مغز است که در اثر آلزایمر، آسیب می‌بیند.

یافته‌های جدید نشان می‌دهد که میزان کمتر ماده خاکستری در مغز با گروههای خونی غیر از O مرتبط است.

با بالاتر رفتن سن، بطور طبیعی حجم ماده خاکستری در مغز کاهش می‌یابد اما در پیری، این تفاوت بین گروههای خونی تشدید خواهد شد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر