سهام جایزه چیست و چگونه سهام جایزه در بورس بدست آوریم؟
bato-adv
کد خبر: ۱۸۱۰۵۲
تاریخ انتشار: 2020 June 02    -    ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱
سهام جایزه در بورس در واقع سهامی است که برای کسب آن و اضافه شدن آن به پرتفو یا سبد معاملات شما، پولی پرداخت نمی کنید و به صورت رایگان و کاملا مجانی در اختیار شما قرار می گیرد. سهام جایزه یکی از اتفاقات خوب برای بورس بازها در طول سال است و بسیاری از سهامداران از این که شرکت ها، سهام جایزه در اختیار سهامداران قرار می دهند، خرسند هستند.

سهام جایزه در بورس در واقع سهامی است که برای کسب آن و اضافه شدن آن به پرتفو یا سبد معاملات شما، پولی پرداخت نمی کنید و به صورت رایگان و کاملا مجانی در اختیار شما قرار می گیرد. سهام جایزه یکی از اتفاقات خوب برای بورس بازها در طول سال است و بسیاری از سهامداران از این که شرکت ها، سهام جایزه در اختیار سهامداران قرار می دهند، خرسند هستند.

اگر چه بعضی ها هم هستند که به دلایل تکنیکالی و بنیادی، اشتیاقی به دریافت سهام جایزه ندارند که بیان دلایل آن از حوصله این بحث خارج است. سهام جایزه در بورس زمانی به سهامداران اختصاص پیدا می کند که شرکتی که سهامداری آن را در اختیار دارند، سیاست تقسیم سود خود را به صورت افزایش سرمایه در دستور کار قرار می دهد.

آن هم افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها که سبب می شود به نسبت درصدی افزایش سرمایه، به همان نسبت، سهام جایزه به سهامداران تعلق بگیرد. مثلا شرکت ایکس، قصد دارد از تجدید ارزیابی دارایی های خود، ۲۰۰ درصد افزایش سرمایه بدهد.

محل افزایش سرمایه هم آورده نقدی نیست و تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد. شما ۱۰۰۰ سهم از این شرکت در پرتفو دارید. با برنامه افزایش سرمایه شرکت ایکس، شمار سهام شما به ۳۰۰۰ سهم افزایش پیدا می کند و صاحب ۲۰۰۰ سهم جایزه می شوید.

برای دریافت این ۲۰۰۰ سهم، شما پول یبه شرکت پرداخت نمی کنید. هیچ کارمزد یا مالیاتی از شما کسر نمی شود و به صورت رایگان به پرتفو شما اضافه خواهد شد. معمولا ۲ ماه پس از ثبت آگهی افزایش سرمایه، سهام جایزه به پرتفو سهامداران اضافه می شود و قابل معامله است.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته منجر به سهام جایزه می شود. اما توجه کنید که افزایش سرمایه ها معمولا سبب کاهش قیمت در کوتاه مدت شده و نباید از این قضیه ناخرسند بود. چون این کپ قیمی پس از مدتی، پر می شود.

توجه داشته باشید که توزیع سهام جایزه بر کل دارایی ها، کل بدهی و حقوق صاحبان سهام، تاثیر خاصی نداشته و در واقع سرمایه اسمی شرکت را تغییر می دهد و قدرت جذب نقدینگی و گسترش بازار یک شرکت را به ارمغان خواهد آورد.

توزیع سهام جایزه، منجر به تجزیه سهام حساب های درج شده در ترازنامه نمی شود. برای مشاهده این موضوع که کدام شرکت در سال ۱۳۹۹، برنامه افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا تجدید ارزیابی دارایی ها دارد، به سامانه جامع ناشران یا کدال مراجعه کنید.

مثلا شرکت صنایع دریایی ایران در سال ۱۳۹۹، بیش از ۱۷۰۰ درصد افزایش سرمایه از ارزیابی دارایی ها دارد و این بدان معنی است که اگر شما ۱۰۰۰ سهم خصدرا داشته باشید، پس از اعمال افزایش سرمایه شرکت، تعداد سهم شما به ۱۷۰۰۰ سهم افزایش یافته و صاحب ۱۶۰۰۰ سهم جایزه رایگان خواهیدا شد. اما به همان نسبت، اگر قیمت هر سهم خصدرا، ۵۴۰۰ تومان باشد، پس از افزایش سرمایه به حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ تومان کاهش می یابد.

پس با این مثال متوجه شدید که با دریافت سهام جایزه ، در کوتاه مدت، تغییری در دارایی شما از نظر ارزش ریالی ایجاد نمی شود و با تامل و صبوری، می توان منتظر افزایش قیمت سهم شد تا شاهد حضور پر رنگ سهام جایزه در سودآوری پرتفو باشیم.

سهام جایزه

نماد خصدرا را در بازار فرابورس مشاهده می کنید. آگهی افزایش سرمایه این شرکت جنجالی بورس در کدال منتشر شده و حدود ۱۷۰۰ درصد افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها دارد.

سهام جایزه

آمار شرکت هایی که در بورس و فرابورس ایران، برنامه افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها دارند به منظور اعطای سهام جایزه در کدال مشاهده کنید

سهام جایزه شما مشمول مالیات نیست. سهام جایزه به سهامدارانی تعلق می گیرد که در روز برگزاری مجمع فوق العاده افزایش سرمایه، سهامدار شرکت باشند. همواره ۴۸ ساعت پیش از برگزاری مجامع هر شرکت، نماد آن شرکت متوقف میشود و پس از انتشار گزارش مجمع در codal.ir، نماد مزبور مجاز به فعالیت در سامانه tsetmc.com می شود.

اگر سهامدار بلند مدتی هستید، شرکت در برنامه افزایش سرمایه شرکت ها از تجدید ارزیابی دارایی ها که منجر به اعطای سهام جایزه می شود را توصیه می کنیم. بازار بورس ایران در سال ۱۳۹۹ روند صعودی داشته و توصیه به سهامداری عاقلانه، آگاهانه و مبتنی بر تحلیل های درست مالی داریم.

روزیاتو

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر