چرا لباس بابانوئل قرمز است؟
کد خبر: ۱۶۶۴۳۹
تاریخ انتشار: 2020 January 05    -    ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
شاید بتوان گفت اولین بابانوئل تاریخ کسی نبود جز سنت نیکلاس که در قرن چهارم میلادی اسقف شهر میرا در ترکیه بود. سنت نیکلاس علاقه زیادی به کمک کردن به فقرا به‌خصوص کودکان داشت، اما به‌شدت خجالتی بود و همین باعث می‌شد هدایا و پول را در جورابی بگذارد و از دودکش خانه‌ها پایین بیندازد. نکته جالب دیگر اینکه لباس روحانی...

چرا لباس بابانوئل قرمز است؟

به گزارش «تابناک با تو»؛ بابانوئل پیرمرد مهربان و شاد و قرمزپوشی است که در آغاز هر سال نو برای بچه‌ها هدایایی می‌آورد. اما اینکه این شخصیت افسانه‌ای با الهام از چه افراد یا اسطوره‌هایی شکل گرفته بسیار مفصل است و ریشه آن به قرن چهارم میلادی برمی‌گردد.

سنت نیکلاس یا پاپانوئل

شاید بتوان گفت اولین بابانوئل تاریخ کسی نبود جز سنت نیکلاس که در قرن چهارم میلادی اسقف شهر میرا در ترکیه بود. سنت نیکلاس علاقه زیادی به کمک کردن به فقرا به‌خصوص کودکان داشت، اما به‌شدت خجالتی بود و همین باعث می‌شد هدایا و پول را در جورابی بگذارد و از دودکش خانه‌ها پایین بیندازد. نکته جالب دیگر اینکه لباس روحانی سنت نیکلاس هم قرمز و سفید بوده است.

اسطوره‌های الهام‌بخش بابانوئل

علاوه بر سنت نیکلاس اسطوره‌های بسیاری از سراسر دنیا الهام‌بخش شخصیت بابانوئل بوده‌اند. مثلا اودین خدای اساطیر اسکاندیناوی با اینکه جنگجو بوده و با شنلی آبی توصیف می‌شود، به این خاطر که از آسمان به زمین می‌آمده و به خوبان پاداش و هدیه می‌داده، یکی از شخصیت‌های اثرگذار بر داستان بابانوئل معرفی می‌شود. داستان دیگر در مورد بابانوئل سبزپوشی است که در آغاز سال نو با تاجی از گل به مردم آمدن بهار را مژده می‌دهد و آنها را برای فصلی سبز آماده می‌کند.

اولین تصویر بابانوئل قرمزپوش

اولین تصویر بابانوئل با لباسی قرمز توسط هنرمندی به نام توماس نست در دهه ۱۸۶۰ نقاشی شده است. تا قبل از این تصویر لباس بابانوئل در رنگ‌های مختلفی از جمله سبز و قهوه‌ای نقاشی می‌شد. البته توماس نست بارها بابانوئل را در لباس سبز نیز نقاشی کرد، اما انگار مردم بابانوئل قرمزپوش را بیشتر دوست داشتند و حس تعطیلات و شادی عید را برایشان بیشتر تداعی می‌کرد.

بابانوئل در تبلیغات کوکاکولا

بسیاری تبلیغات کوکاکولا را منشأ معرفی بابانوئل با استایل قرمز می‌دانند. این شرکت با کمپین تبلیغاتی گسترده‌ای که به راه انداخت باعث شد بیش از پیش تصویر بابانوئل با لباسی قرمز در ذهن مردم سراسر دنیا حک شود. بابانوئل مدرن تبلیغات کوکاکولا در دهه ۱۹۳۰ توسط Haddon Sundblom و بر اساس طرح اولیه Fred Mizen شکل گرفت و به شهرت رسید.

منبع: همشهری

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار