برنده نوبل شیمی 2004 درگذشت
کد خبر: ۱۶۴۹
تاریخ انتشار: 2015 June 05    -    ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۴
 اروین رز (Irwin Rose)، برنده جایزه نوبل شیمی 2004، در سن 88 سالگی درگذشت.

رز به همراه همکاران دیگرش به نام‌های «هارون تسیخانوور» و «افرام هرشکو»، جایزه نوبل را برای شناسایی روشی دریافت کردند که در آن، سلول‌ها پروتئین‌های ناخواسته را نابود می‌کنند و این دستاورد، اساسی برای ارائه درمان‌ بیماری‌هایی مانند سرطان گردن رحم و فیبروز کیستیک ارائه داد.

رز و همکارانش در واقع دریافتند چگونه سلول‌های حیوانی و گیاهی پروتئین‌های پیر آسیب‌دیده را با مولکولی به نام polypeptide ubiquitin هدف قرار می‌دهند و این پروتئین‌ها را تجزیه می‌کنند.

جنت ویلسون، سخنگوی دانشگاه کالیفرنیا در ایروین یعنی جایی که رز در آنجا محقق بود، اعلام کرد که وی روز سه‌شنبه در شهر دیرفیلد ماساچوست و هنگامی که خواب بود، درگذشت.

هاورد گیلمن، رئیس این دانشگاه نیز گفت: رز دارای هوش سرشار و کنجکاوی بی‌نظیری درباره فرآیندهای شیمیایی و زیستی بنیادی بود که اساس حیات را تشکیل می‌دهند.

رز در تاریخ 16 جولای سال 1926 در شهر بروکلین نیویورک متولد شد و بخش زیادی از حرفه‌ خود را به عنوان محقق در مرکز سرطان فاکس چیس در فیلادلفیا سپری کرد. تحقیقات وی که به کسب جایزه نوبل انجامید نیز ، اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 در همین مرکز انجام شدند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر