پسرم می‌گوید «هوا را جوری پیش بینی کن که مدارس تعطیل شود»
bato-adv
کد خبر: ۱۶۴۸۰۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2019 December 12    -    ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴
نقشینه گفت: شغل من برای پسرهایم خیلی جذاب است. پسر بزرگترم می‌گوید جوری هوا را پیش بینی کن که مدارس تعطیل شود.

آلودگی هوا و بارش‌های پاییزی، نیاز مردم به پیش بینی‌های سازمان هواشناسی را بیشتر می‌کند. اما شناخت بیشتر از کارشناسان هواشناسی که همیشه در دسترس هستند موضوع این گزارش است.

امین حسین نقشینه کارشناس سازمان هواشناسی گفت: تحصیلاتم را در زمینه مهندسی کشاورزی و سپس هواشناسی تا مقطع دکتری ادامه دادم و ۱۸ سال است که در سازمان مشغول به کارم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی پیش بینی‌ها اشتباه از آب درمی آید، گفت: پیش بینی معمولا اشتباه نمی‌شود، اما تغییر می‌کند. به عنوان مثال ما بارشی را برای یک منطقه پیش بینی می‌کنیم و ممکن است میزان آن کم یا زیاد شود البته این تغییرات طبیعی است و در سراسر دنیا وجود دارد.

نقشینه افزود: همچنین اگر زمان پیش بینی‌ها ۴۸ ساعت بیشتر باشد، ممکن است زمان وقوع پیش بینی تغییر کند. اما پیش بینی‌ها اشتباه نیستند.

پسرم می‌گوید «هوا را به گونه‌ای پیش بینی کن که مدارس تعطیل شود»

این کارشناس سازمان هواشناسی اظهار کرد: کشور ما بسیار بزرگ است و دارای شرایط جوی مختلفی است، اما متاسفانه ما کارشناسان پیش بینی، زمان محدودی برای ارائه گزارشات خود در رسانه‌ها داریم. به عنوان مثال کارشناس باید تنها در چندسطر کل شرایط جوی کشور را توضیح دهید.

نقشینه افزود: به دلیل کوتاهی زمان، اطلاعات را فشرده می‌کنیم و سعی کردیم مناطق را در بخش‌های بزرگ تقسیم بندی کنیم. مثلا می‌گوییم نوار شرقی کشور که شامل تمام استان‌های شرقی می‌شود. این تقسیم بندی‌ها ممکن است نواسانات را افزایش دهد.

وی ادامه داد: تنها در پایتخت، افرادی هستند که در ارتفاع ۳ هزار متری زندگی می‌کنند. در صورتی که برخی در ارتفاع کمتر از هزار متر مشغول فعالیت‌های روزمزه خود هستند بنابراین ارتفاع می‌تواند در بسیاری از موارد تاثیرگذار باشد.

کارشناس سازمان هواشناسی: پسرم می‌گوید جوری پیش بینی کن که مدارس تعطیل شود/ پیش بینی اشتباه نیست تغییر می‌کند

وی درباره خاطرات خوب خود در این سازمان ادامه داد: خاطرات خوب زیادی دارم. وقتی باران یا برف را پیش بینی می‌کنم و در عرض چنددقیقه پیش بینی هایم به وقوع می‌پیوندد بسیار خوشحال می‌شوم.

پسرم می‌گوید «هوا را به گونه‌ای پیش بینی کن که مدارس تعطیل شود»

نقشینه که دانشجوی دکتری رشته هواشناسی است درباره بدترین خاطره اش در پیش بینی وضعیت جوی گفت: طوفان سال ۹۳ تهران برایم فراموش نشدنی است. به خاطر دارم یک ساعت قبل از رسیدن طوفان به تهران، آن را مشاهده کردیم. آن یک ساعت برای من خیلی سخت گذشت.

وی ادامه داد: از همان دقایق اولیه با رسانه‌ها تماس گرفتیم و وقوع طوفان شدید در تهران را هشدار دادیم. این طوفان خسارات زیادی به جای گذاشت و ۵ نفر از شهروندان نیز فوت کردند.

کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: هواشناسی یک کار تیمی است و وقتی من در رادیو صحبت می‌کنم یا دیگر همکارانم در تلوزیون وضعیت هوا را گزارش می‌دهند، سایر همکاران در حال جمع آوری داده‌های مختلف و تجزیه و تحلیلشان از ایستگاه‌ها هستند.

وی درباره نحوه برخورد دیگران با یک کارشناس سازمان هواشناسی گفت: همیشه اولین سوال از من در جمع دوستان یا خانواده درباره وضعیت هوا است. حتی پسرم همیشه می‌گوید به گونه‌ای هوا را پیش بینی کن که مدارس را تعطیل کنند.

میزان

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
0
16
یاد ش بخیر سال 52 مدرسه ابتدایی بودیم برف می آمد تا بالای زانو ..... تلویزیون تعطیلی اعلام نمی کرد ما بچه ها می رفتیم مدسه ( مدرسه احمد معینی خیابان نیروی هوایی ) اون وقت بابای مدرسه می گفت تعطیله البته کلی عشق می کردیم ....منظور اینکه قدیمها بخاطر برف زیاد تعطیل می شد مدرسه ها الان بخاطر آلودگی هوا ....ما آدمها با طبیعت چکار کرده ایم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۸
0
1
زمان ما که مدرسه ها اینقدر تعطیل نمی شدند این شدیم...الان که یک روز در میان تعطیل هستند چی میخوان بشن خدا میدونه!!!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر