ده دانستنی سرگرم‌کننده درباره روسیه
bato-adv
کد خبر: ۱۶۴۲۲۶
تاریخ انتشار: 2019 December 06    -    ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۱
روسیه در تاریخ خود به عنوان یکی از قدرتمندترین کشور‌های جهان ظاهر شده است، زیرا همیشه جهان را با جادوی ادبیات و قدرت زرادخانه‌ها و علوم به ویژه در زمینه فضا مجذوب خود کرده ‌است؛ اما جنبه‌های سرگرم‌کننده نیز در روسیه وجود دارد که ممکن است جالب به نظر برسد.

ده دانستنی سرگرم‌کننده درباره روسیه

ده دانستنی سرگرم‌کننده درباره روسیهاختصاصی «تابناک باتو» ـ روسیه در تاریخ خود به عنوان یکی از قدرتمندترین کشور‌های جهان ظاهر شده است، زیرا همیشه جهان را با جادوی ادبیات و قدرت زرادخانه‌ها و علوم به ویژه در زمینه فضا مجذوب خود کرده ‌است؛ اما جنبه‌های سرگرم‌کننده نیز در روسیه وجود دارد که ممکن است جالب به نظر برسد. روزنامه انگلیسی تلگراف در گزارش زیر، اطلاعات جالبی درباره یکی از شاخص‌ترین کشور‌های جهان امروز را توضیح می‌دهد.

۱. موزه ارمیتاژ

ده دانستنی سرگرم‌کننده درباره روسیه

موزه ارمیتاژ، واقع در سن‌پترزبورگ روسیه، با ۳ میلیون اثر هنری، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین نگارخانه‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است که قدمتش به دوران امپراتوری الیزابت در سال ۱۷۴۵ بازمی‌گردد. نکته جالب توجه این که بیش از هفتاد گربه در آن وجود دارد و حاوی راهرو‌های مرمر به طول ۱۴ مایل است.

ده دانستنی سرگرم‌کننده درباره روسیه

۲. روز نظافت

ده دانستنی سرگرم‌کننده درباره روسیه

روز Subbotnik یا شنبه به عنوان روز تمیز کردن در روسیه شناخته می‌شود. آغاز این حرکت پس از انقلاب روسیه و تجمع شهروندان برای تمیز کردن خیابان‌ها بود و این سنّت تاکنون ادامه دارد.

۳. میدان سرخ

ده دانستنی سرگرم‌کننده درباره روسیه

بسیاری نمی‌دانند که نامگذاری میدان سرخ به این نام، از تحریف کلمه krasnyi به معنی زیبا ناشی شده است.

۴. دماغ خوش‌شانسی

ده دانستنی سرگرم‌کننده درباره روسیه

یک مجسمه برنزی از یک سگ با بینی براق در ایستگاه Ploshchad Revolitsi مسکو واقع شده است. گفته می‌شود لمس بینی این سگ خوش‌شانسی می‌آورد.

۵. گل رز، هدیه‌ای خوشایند

دادن گل رز به یکدیگر از عادات و آداب و رسوم زیبا در روسیه است؛ این کار در روسیه یک ژست خوب به شمار می‌رود، تعداد گل‌هایی که هدیه داده می‌شود، بهتر است به عدد فرد باشد، ولی در تشییع جنازه‌ها باید تعداد گل‌های اهدایی به رقم زوج باشد.

۶. معماری باشکوه و مسحورکننده ایستگاه‌های مترو مسکو

ده دانستنی سرگرم‌کننده درباره روسیه

مسکو شهری با ده‌ها جاذبه‌ی دیدنی و جذاب که می‌تواند هر گردشگری را به سمت خود جذب کند؛ اما آنچه در این شهر بسیار قابل توجه است، ایستگاه‌های مترویی است که در آن وجود دارد، ایستگاه‌های مترو مسکو، در دسترس‌ترین موزه‌های این شهر به شمار می‌روند و بیش از آنکه شبیه به ایستگاهی عمومی برای خدمات حمل و نقل باشد، به کلیسا، سالن رقص و گالری‌های هنر شباهت دارند.

۷. تعداد اندک اتومبیل‌ها خارج از مسکو

تعداد اتومبیل‌های روسی به محض ترک مسکو کاهش می‌یابند، زیرا سایر شهر‌های روسیه از پایتخت آن سردتر هستند.

۸. تعداد زنان روسی بیشتر از مردان

آژانس آماری دولت روسیه (روستات) گزارش داد که به طور متوسط در مقابل هر ۱۰۰۰ مرد ۱۱۵۶ زن وجود دارد. در سال ۲۰۱۸ در آمار روسیه ۷۸.۷ میلیون زن در برابر ۶۸.۱ میلیون مرد ثبت شد.

۹. کلیسای جامع سنت باسیل

ده دانستنی سرگرم‌کننده درباره روسیه

کلیسای‌ جامع سنت‌باسیل یک کلیسای‌جامع در میدان‌سرخ، مسکو روسیه است که به دستور ایوان مخوف ساخته شد. این کلیسا در مرکز شهر مسکو قرار داشت و بلندترین بنای شهر مسکو تا سال ۱۶۰۰ میلادی به ‌شمار می‌رفت. در افسانه‌ها آمده ایوان مخوف، چنان تحت تأثیر معماری این کلیسا قرار گرفت که دستور داد تا چشم‌های معمار آن، پوستنیک یاکلووف را کور کنند تا دیگر نتواند بنایی به این زیبایی طراحی کند، تا روزی رقیب این سازه نشود.

۱۰. اتاق کهربا

ده دانستنی سرگرم‌کننده درباره روسیه

اتاق کهربا یکی از بزرگترین رمز و راز‌های دوران جنگ جهانی دوم به شمار می‌رود. این اتاق به مساحت ۵۵ متر از صد هزار قطعه (پنل) کهربا زیر چتری از یاقوت، الماس، یشم و عقیق پوشیده شده است. اتاق کهربا حاصل ده سال کار صنعتگران بوده است و ارزش کنونی آن چیزی بیش از ۲۵۰ میلیون دلار است. این اتاق که در دهه ۱۷۰۰ به افتخار سزار روسی، پتر کبیر، ساخته و با کهربا، طلا و جواهرات گرانبها تزئین شده بود، توسط نازی‌ها دزدیده شد و به طرز مرموزی در پایان جنگ جهانی دوم ناپدید شد. اتاق کهربا پیش از تصرف منطقه توسط نازی‌ها، در کاخ کاترین در نزدیکی سنت پترزبورگ قرار داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر