۸۶۰۰ بیمار کلیوی در لیست انتظار پیوند کلیه
bato-adv
کد خبر: ۱۶۲۸۹۳
تاریخ انتشار: 2019 November 21    -    ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۴
رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، در ارتباط با وضعیت پیوند کلیه و بیماران دیالیزی در کشور، توضیحاتی ارائه داد.

مهدی شادنوش، با عنوان این مطلب که اهدای عضو از فرد زنده در ایران فقط برای پیوند کلیه است، به وجود ۴۰ تا ۵۰ هزار بیمار دیالیزی در کشور اشاره کرد و گفت: هر بیمار دیالیزی سه نوبت در هفته و هر نوبت ۴ ساعت به دیالیز احتیاج دارد.

وی با اشاره به وجود ۸۶۰۰ بیمار نیازمند پیوند کلیه در لیست انتظار، افزود: در حال حاضر ۶۰ درصد از پیوند‌ها در کشور از افراد مرگ مغزی و ۴۰ درصد هم از پیوند زنده انجام می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، بر ضرورت ترویج فرهنگ اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در کشور تاکید و تصریح کرد: با فعالیت «سامانه پیوند» در کشور امیدواریم میزان تخلفات در حوزه پیوند عضو، به حداقل برسد.

وی راه‌اندازی سامانه پیوند را در راستای مقابله با بازار سیاه پیوند عضو در کشور عنوان کرد و گفت: امیدواریم با راه اندازی این سامانه، بتوان نظارت دقیق تری بر روند پیوند کلیه در کشور صورت داد و از بروز تخلفات احتمالی، جلوگیری کرد.

شادنوش افزود: در سامانه پیوند، وضعیت گیرنده و اهدا کننده کلیه مورد بررسی و ارزیابی دقیق وزارت بهداشت قرار دارد و تمامی مراحل پیوند، نظارت می‌شود.
منبع: مهر

نام:
ایمیل:
* نظر:
bato-adv
آخرین اخبار