اندر فواید ارزش غذایی نارگیل
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۵۷۲۵
تاریخ انتشار: 2015 October 25    -    ۰۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۵
میوه‌ها محتوی انواع ویتامین، فیبر غذایی، مواد معدنی، آنزیم‌ها و دیگر تركیبات می‌باشند و در تغذیه انسان اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند.

میوه‌ها محتوی انواع ویتامین، فیبر غذایی، مواد معدنی، آنزیم‌ها و دیگر تركیبات می‌باشند و در تغذیه انسان اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند و نقش آنها در سلامت و شادابی انسان، از نظر علمی و تجربی برای عموم مردم اثبات شده است. به طور مثال، در میان وعده‌ها، می‌توان به جای تنقلات كم ارزش، از انواع میوه‌های تازه، آبمیوه‌های طبیعی و میوه‌های خشك استفاده نمود. از جمله این میوه‌های مفید، نارگیل می‌باشد كه این مقاله به اختصار به بیان ارزش غذایی و خواص دارویی این میوه می‌پردازد:


تعاریف
شیره نارگیل: مایع آبكی كه داخل نارگیل وجود دارد.
شیر نارگیل: مایعی كه از له كردن و چرخ كردن گوشت سفید نارگیل به دست می‌آید.
روغن گوشت نارگیل: به حاصل تقطیر گوشت سفید نارگیل گفته می‌شود.


ارزش غذایی نارگیل
ارزش غذایی نارگیل بیشتر در میوه آن نهفته می‌باشد. گوشت نارگیل دارای آنزیم‌های مختلف مانند انورتین، اكسیداز و كاتالاز می‌باشد. همچنین در شیر نارگیل اسیدهای آمینه مختلفی از جمله هیستیدین، آرژینین، پرولین، لوسین و آلانین موجود می‌باشد. مغز یا گوشت میوه نارگیل به شكل‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله تهیه پودر و آرد نارگیل از مغز گوشت تازه نارگیل كه در صنایع غذایی و شیرینی‌سازی كاربرد دارد. مغز خشك نارگیل نیز غنی‌ترین منبع روغن گیاهی با 60 تا 67 درصد چربی می‌باشد كه مصرف خوراكی و دارویی داشته و در ساخت صابون، پاك‌كننده‌ها، شامپوها و... نیز كاربرد دارد.


راهنمای انتخاب نارگیل
هنگام خرید نارگیل، میوه‌ای را انتخاب كنید كه سنگین باشد و هنگام تكان دادن، صدای مایع داخل آن شنیده شود، زیرا اگر بدون مایع باشد،‌ حتما كهنه بوده و یا شیره محتوی آن خارج شده است. با اینكه روغن نارگیل یك روغن گیاهی است، اما دارای مقدار زیادی چربی اشباع می‌باشد، به همین دلیل افراد دچار چربی خون بالا و بیماران قلبی نباید از روغن نارگیل استفاده نمایند.
زندگی آنلاین
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر