ماجرای پارادوکس تخت های بیمارستانی چیست؟
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۵۷۲۳
تاریخ انتشار: 2015 October 26    -    ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۵
قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت، با اشاره به موضوع کمبود تخت بیمارستانی در کشور، تاکید کرد: در این مورد با یک پارادوکس مواجه هستیم.

دکتر ایرج حریرچی در بازدید سرزده از بیمارستان های استان آذربایجان شرقی، گفت: در مورد تخت های بیمارستانی در حال حاضر با یک پارادوکس روبرو هستیم چرا که از یک طرف در کل کشور و در بعضی شهرها با کمبود شدید تخت بیمارستانی روبرو هستیم و از طرف دیگر در تعدادی از شهرها شاهد تعدد بیمارستان های دولتی، بخش عمومی غیر دولتی و خصوصی که اشغال تخت آنها پایین و حتی بسیار پایین است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: هر چند تعداد تخت های با ضریب اشغال پایین در کشور محدود است اما با توجه به محدودیت های مالی موجود و ضرورت همیشگی ارتقاء مستمر بهره وری، لازم است تا  برای هر کدام از بیمارستان ها برنامه مستقلی جهت حل مشکلات و نیز استفاده بهینه و ارائه خدمت مناسب به مردم در نظر گرفته شود.

حریرچی اضافه کرد: مشکل عمده در مکان یابی این بیمارستان ها این است که تحت فشارهای محلی و منطقه بوده و متاسفانه برای درصدی از تخت های بیمارستانی در دست احداث دارای پیشرفت فیزیکی نیز چنین مشکلاتی مطرح و قابل پیش بینی است.

وی تاکید کرد: برای حل مشکلات در این زمینه می توان ماموریت نوع ارائه خدمت بیمارستانی آنها را تغییر داد که با حفظ وظایف مربوط به اورژانس و یک بخش عمومی کوچک و مناسب نیز قابل جمع است. به عنوان نمونه خدمات مربوط به روانپزشکی، سوختگی، طب تسکینی و مراقبت در مراحل انتهایی زندگی و همچنین خدمات مربوط به سکته قلبی و سرطان به عنوان خدمات مورد نیاز بیمارستانی مطرح هستند.

حریرچی افزود: در حال حاضر  در کشور شاخص تخت بیمارستانی ۱.۷ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است که ضروری است تا این شاخص را ارتقاء داده و در جهت رفع کمبود تخت یا جایگزینی تعداد مناسب تخت در اکثر شهرها تلاش کنید.
مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر