زنگنه: نفت تا 2016 ارزان می‌ماند
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۱۵۶۴۴
تاریخ انتشار: 2015 October 25    -    ۰۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۰
وزیر نفت درباره اینکه برآورد شما از قیمت جهانی نفت چه رقمی است، گفت: فشار بر قیمت ها کماکان در سال 2016 میلادی باقی خواهد ماند و احتمال می رود از نیمه دوم سال 2016 و بعد در سال 2017 تعادل میان عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی برقرار شود.
 
بیژن زنگنه پس از دیدار با الکساندر نواک در جمع خبرنگاران درباره اینکه آیا در این دیدار درباره قیمت مناسب نفت در بازارهای جهانی صحبتی شده است، گفت: روسها از قیمتهای فعلی نفت راضی هستند و می گویند با اینکه این قیمت به ما فشار وارد می کند، ولی رضایتبخش است.

وی با بیان اینکه آنها معتقدند نباید در بازار نفت دخالت خارج از طبیعت بازار انجام شود، با اشاره به اینکه این دیدگاه سنتی روسیه است، تصریح کرد: نواک می گوید چون روسیه افزایش تولیدی که منجر به مازاد عرضه در بازار شود، نداشته است و دیگران افزایش تولید داشته اند؛ بنابراین باید برای اقتدار بازار نفت این گروه تلاش کنند.

زنگنه تاکید کرد: در مجموع روس ها معتقد بودند باید بازار را به حالت طبیعی خود واگذار کرد.
وزیر نفت درباره اینکه چشم انداز بازار نفت را چگونه می بینید، به مازاد روزانه یک میلیون و 500 هزار بشکه ای نفت در بازار اشاره کرد و گفت: رشد اقتصاد جهانی از آنچه پیش بینی شده کمتر بوده است، ضمن اینکه چین دچار مشکلات غیرقابل پیش بینی در اقتصاد خود شده است؛ در واقع هم اکنون هم در طرف عرضه و هم در طرف تقاضا مشکل وجود دارد و این برآیند قیمتهای فعلی نفت را رقم زده است.

وی درباره اینکه برآورد شما از قیمت جهانی نفت چه رقمی است، گفت: برآورد بسیاری این است که فشار بر قیمت ها کماکان در سال 2016 میلادی باقی خواهد ماند و احتمال می رود از نیمه دوم سال 2016 و بعد در سال 2017 تعادل میان عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی ایجاد خواهد شد؛ البته اگر تصمیماتی برای مدیریت بازار از جانب اوپک بصورت مستقل و یا با همکاری غیر اوپک اتخاذ شود.

زنگنه افزود: در اجلاس آتی اوپک در این زمینه بحث خواهیم کرد.

وزیر نفت درباره محور مذاکره با وزیر انرژی روسیه با بیان اینکه آنها برای فعالیت در بخش نفت و گاز ایران، ابراز علاقه کردند، افزود: محور این مذاکرات در چند زمینه بوده است؛ بخشی از آن مربوط به قراردادهای جدید برای توسعه میدان های نفتی و گازی (چه میدانهای جدید و چه میدان های در حال بهره برداری) بود که براین اساس قرار است شرکت های روسی در کنفرانس معرفی قراردادهای جدید نفتی که در تهران برگزار می شود، حضور پیدا کنند البته در این بخش شرکت های روسی پیش از این نیز مذاکراتی با مدیران بخش نفت داشته اند و اطلاعات بیشتر را برای همکاری دریافت کردند.

زنگنه بخش دیگر مذاکرات امروز را در حوزه ارائه خدمات یا کالا در حوزه صنعت نفت عنوان کرد و گفت: به شرکتهای روسی توصیه شده است در این زمینه با شرکتهای صاحب صلاحیت ایرانی شریک شوند و با ثبت شرکت در ایران اقدام به انجام کار مشترک کنند.

وی با بیان اینکه ایران از شرکتهای روسی برای حضور در بخش پایین دستی نفت مانند پالایش و پتروشیمی دعوت کرده، محور آخر مذاکرات را سوآپ عنوان کرد و افزود: هر دو کشور در این زمینه امکانات خوبی دارند؛ ایران می تواند از روسیه در شمال ایران گاز، نفت خام و فرآورده های نفتی دریافت کند و در جنوب به مشتریان روسیه گاز، نفت خام و فرآورده های نفتی تحویل دهد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه همچنین مذاکراتی درباره روابط چند جانبه، همکاری اوپک و غیراوپک و برگزاری اجلاس آتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران انجام شده است، تصریح کرد: افق توسعه همکاریهای میان دو کشور در حوزه نفت و گاز بسیار روشن است و امیدواریم بتوانیم به قراردادهای خوبی در این حوزه ها برسیم.

تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر